Článek
Soutěž Grand Prix architektů vyzdvihuje nejlepší architektonickou práci dokončenou v uplynulém roce. Organizuje ji Obec architektů. Jde o soutěž s dlouhou tradicí, založena byla v roce 1993.
„Letošní rok se co do počtu přihlášených projektů vrátil na úroveň před pandemií koronaviru. Podle reakcí, které mám od architektů, je vidět, že děláme dobrou věc, že Grand Prix architektů je mezi architekty velmi uznávané ocenění a mají zájem tuto cenu získat,” uvedl u příležitosti oznámení výběru prací architekt Oleg Haman, předseda Obce architektů, která cenu organizuje.
Rodinný dům Lhotka na Praze 4 (autor: Štefan Šulek; ateliér SOA Jaroslav Richter)
V klání je i stavba od finalistů ceny Architekt roku Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře s názvem Fakulta humanitních studií UK – přestavba menzy Koleje 17. listopadu.
A nechybí ani Lazy House od dalšího z finalistů, Petra Jandy. Se stavbou Věčná loviště soutěží i Petr Hájek (Architekt roku 2018) a jeho kolegové.
Větší šanci mají Mjölk architekti i ti2 architekti. Bodují i Kožnar, Ryška a Skoupý
Dvě želízka v ohni mají Mjölk architekti. A sice stavbu s názvem Hlídka na Stráži a vyhlídku Špička. Stejně tak architekt Martin Kožnar a jeho spolupracovníci mají větší šanci na zisk cen. V klání nechybí jimi navržený Vamberský domek i altán městské knihovny ve Vamberku.
Stejně jsou na tom architekti Zbyněk Ryška a Jan Skoupý, kteří mohou být oceněni za Lávku Farská Humna nebo Dům v lese. Skórují rovněž ti2 architekti s Rodinným domem v Ostravě a kapličkou Čtyř svatých a také ateliér ADR s minipivovarem Most a restaurací Baroque/U tří růží.
Soutěží se o ikonickou modrou kostku
V soutěži bude udělena hlavní cena Grand Prix architektů, kterou symbolizuje trofej - velká modrá kostka. Rada Obce architektů pak udílí i Cenu za celoživotní dílo (velkou červenou kostku).
Porota uděluje rovněž další ceny (malé modré kostky), a to v kategoriích: Novostavba, Rekonstrukce, Rodinný dům a Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře.
Dále budou předány ceny za interiér (malá žlutá kostka), urbanismus (malá fialová kostka), krajinářskou architekturu a zahradní tvorbu (malá zelená kostka). V letošním roce bude opět udělena i cena za šetrnou stavbu.
Novostavba pavilonu rehabilitace v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov (autor: Zbyněk Skala, ateliér STA)
V úterý 19. 10. 2021 pořádá Obec architektů a společnost Grohe Grand Prix architektů Festival na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Na něm budou k vidění všechny přihlášené projekty. Zároveň proběhne druhé kolo hodnocení projektů, kdy samotní architekti představí svá díla před porotci.
V rámci festivalu může hlasovat i laická veřejnost, vítězný projekt s největším počtem hlasů pak získá cenu veřejnosti. Vyhlášení všech cen proběhne 21. října 2021.
Loni hlavní cenu získala městská hala Modřice od Atelier bod architekti.
Bytový dům Panna a Baba na Praze 10 (autoři: m4 architekti - Milan Jirovec, Matyáš Sedlák, Miroslav Holubec, Tomáš Fejkl)
Komunitní centrum Opatovice I. ve stejnojmenné obci (autoři: Martin Rusina, Martin Frei, Markéta Poláčková; Rusina Frei architekti)
Příbytek s názvem Atüln – útulna nad Klínovkami ve Špindlerově Mlýně (autoři: 1:1 lab - UNII FA ČVUT; Dalibor Hlaváček, Martin Čeněk a studenti)
Obecní úřad v obci Hluchov (autoři: Jiří Markeviř; Public Ateliér, Jaroslav Sedlák; FUUZE, Vendula Markevičová; Public Ateliér)
Rekonstrukce areálu Podkovářská na Praze 9 – přestavba a dostavba budovy B (autoři: Štěpán Kubíček, Martina Buřičová; caraa.cz)
Rekonstrukce parku Santoška na Praze 5 - celkový koncept a sadové úpravy (autoři: Pavlína Elfová, Lenka Vyhnálková; Living in green)
Jesle Malvína na Praze 8 (autoři: No Architects; Jakub Filip Novák, Daniela Nováková Baráčková, Barbora Jelínek, Kristýna Plischková)
Obnova Šlechtovy restaurace na Praze 7 (autoři: Hulec & Špička Architekti - Mikuláš Hulec, Daniel Špička, Michala Srnková, Helena Šímová, Matěj Boháč)
Rodinné domy Tvoršovice v okrese Benešov (1. etapa) – (autoři: Michal Bernart, Jan Bradáč, Igor Hobza, Tomáš Vaněček, Barbora Kabeláčová, Anna Slavíčková, Jakub Vašek, Lucie Nippertová, Thomas Groen, Michaela Novotná; monom)
Aktualizace urbanistického plánu pražských ulic Londýnská - Bruselská (autoři: Petr Franta, Štěpán Sekera, Petr Sobotka, Danuše Kolenová, Lucie Laštovičková, Vratislav Brabenec, Hana Kačírková, Jiří Sedláček; Petr Franta Architekti & ASOC. a spol.)
Budova Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (autorský ateliér: Pelčák a partner architekti)
Restaurace Gran Fierro na Praze 2 (autor: Dagmar Štěpánová; Formafatal)
Obnovené Mercandinovy sady v Klatovech s řadou nových architektonických prvků (autor: Jakub Chvojka)
Obyvatelná stavba Nová Útulna v městysu Vratěnín je další proměnou stavebního projektu nástavby na bunkru (autor: Jan Tyrpekl)
Pražská stavba Student House Holešovice poskytuje ubytování pro studenty (autoři: Pavel Hnilička, Marek Řehoř - Pavel Hnilička Architects+Planners)
Obecní knihovna ve Statenicích (autorský ateliér: majo architekti)
Bytový dům v Plzni na Roudné (autoři: Jiří Zábran, Josef Houška; Pro-Story)
Socha s názvem Červená Žirafa se nachází na pražském Pankráci (autor: Jaroslav Róna)
Galerie Miroslava Kubíka v Litomyšli (autor: Michal Motyčka)
Naučná stezka okolo rybníku Olšina se nachází v lokalitě Horní Planá-Olšina (autor: studio reaktor)
Přístavba kanceláře ve Vysokém Mýtě (autoři: Martin Prokš, Marek Přikryl; Prokš Přikryl architekti)
Kavárna Kontejner v pražských Holešovicích (autoři: studio Collarch; Ondřej Janků, Shota Tsikoliya)
Proměna tubusu větrné elektrárny s transformovnou na rozhlednu s turistickým infocentrem na vrchu Šibeník v lokalitě Nový Hrádek (autor: Pavel Suchý; ABM architekti)
Interaktivní výstava s názvem Hraj si a stav v pražském Veletržním paláci (autor: Marcela Steinbachová; ateliér Skupina)
Rekonstrukce ústředního autobusového nádraží Zvonařka v Brně (autorský ateliér: Chybik+Kristof)
Radnice pro Prahu 7 (autoři: Vojtěch Sosna, Jakub Straka, Jáchym Svoboda; Atelier bod architekti)
Dům na Kozině ve městě Trhové Sviny (autoři: Barbora Weinzettlová, Jiří Weinzettl; atelier 111 architekti)
Inovační a vzdělávací centrum International School of Prague se nachází na Praze 6 (autorské studio: Studio Perspektiv)
Zpracování projektové dokumentace na rekonstrukci secesní lidové stavby Libušín v obci Prostřední Bečva (autorský ateliér: Masák & Partner)
Výstava Nebourat! o pražském brutalismu proběhla v pražském Veletržním paláci (autoři: Ondřej Císler, Klára Kvízová)
Rekonstrukce paláce hradu Helfštýna v Týně nad Bečvou (autor: Miroslav Pospíšil; atelier-r)
Proměna olomouckého průmyslového objektu na polyfunkční centrum s názvem Telegraph (autoři: ječmen studio - Lukáš Blažek, Eva Blažková, Vojtěch Jemelka, Lucie Vyhlídalová)
Bytový dům Šumavská v Brně (autoři: Atelier RAW, Tomáš Rusín, Ivan Wahla, Lukáš Vágner)
Hlídka na Stráži v Rokytnici nad Jizerou (autorský ateliér: Mjölk architekti)
Stavba s názvem Věčná loviště v Drnově slouží jako krematorium pro zvířata (autoři: Petr Hájek, Martin Stoss, Cornelia Klien; Petr Hájek Architekti)
Dům s názvem Lazy House Zlín se nachází ve stejnojmenném městě (Petr Janda; ateliér brainwork)
Fakulta humanitních studií UK – přestavba menzy Koleje 17. listopadu v Praze (autoři: Ladislav Kuba, Tomáš Pilař, Martin Klimecký - Kuba & Pilař architekti)
Rodinný dům Lhota se nachází ve Lhotě u Dřís (autoři: Atelier Kunc architects, Michal Kunc, Petr Tesař, Michal Sůva)
Porota ocenila i obnovu krajiny kočárových koní v Kladrubech nad Labem (autoři: Přemysl Krejčiřík, Kamila Krejčiříková; Ateliér Krejčiříkovi)
Moderní bytová čtvrť v pražských Modřanech s názvem Zahálka (autorské ateliéry: under construction architects; Bevk Perović arhitekti; Atelier Flera)
Kavárna a pražírna v pražském Karlíně s názvem Grounds (autorský ateliér: Kogaa)
Vyhlídka Špička na skalním vrcholku Malého Špičáku nad Tanvaldem od ateliéru Mjölk architekti
Restaurace Baroque - U Tří růží v Broumově (autoři: ADR, Aleš Lapka, Petr Kolář, spoluautor: Anna Matoušková)
Minipivovar Most ve stejnojmenném městě (autoři: ADR; Aleš Lapka, Petr Kolář, spoluautor Pavel Čermák)
Kaplička Čtyř svatých v obci Sobětuchy (autor: ti2 architekti; Kamil Měrka)
Rodinný dům v Ostravě - Radvanicích (autoři: ti2 architekti; Kamil Měrka, Tomáš Kozel)
Dům v lese se nachází v Brně (autoři: Zbyněk Ryška & Jan Skoupý, refuelworks.com)
Lávka Farská Humna ve městě Žďár nad Sázavou (Zbyněk Ryška & Jan Skoupý, refuelworks.com)
Altán městské knihovny ve Vamberku (autoři: Martin Kožnar, spolupráce - Miroslav Bachura (studie), Jonáš Kolařík (DSP), Ondřej Hart (DPS)
Vamberský domek ve stejnojmenném městě (autoři: Martin Kožnar, spolupráce Jaroslav Schwarz - ateliéry DSP a DPS)
Restaurace Golden egg na Praze 3 (autor: Michaela Horáková; mh architects)
Chata pod bukovou horou v Čenkovicích (autoři: Milan Rak a Alena Režná; Archteam)