Hlavní obsah

Navštívili jsme zahradu, na které vyrůstá nábytek

16. 6. 2020, 6:26 – Porostliny
Novinky, nes, kl

Zahradu porostlou prapodivnými stromy má Jan Astaloš z Porostlin, nedaleko Slapské přehrady. Až při bližším pohledu návštěvníkovi dojde, na co se tu dívá. Tu roste ze země vzhůru nohama židle, támhle stůl, jinde stínítko k lampě. Na této zahradě se jednoho dne bude sklízet věru neobvyklá úroda. Bude jí totiž nábytek.

Navštívili jsme zahradu, kde se pěstuje nábytekVideo: Novinky

 
Článek

Už třetím rokem se náš hostitel Jan Astaloš věnuje práci, která více než cokoli jiného vyžaduje trpělivost. Pěstuje stromy, které v průběhu jejich růstu velice opatrně tvaruje už rovnou do podoby nábytku, ve který se jednoho dne po drobných úpravách promění.

Ve svém okolí může působit jako podivín, není ale ve skutečnosti sám. Zatímco o nikom podobném v Česku neví, v Británii se stejnému nápadu úspěšně věnuje muž jménem Gavin Munro.

Zatímco Brita inspirovaly k nápadu tvarování stromků už rovnou do podoby nábytku jeho vlastní zážitky z lékařských procedur v dětství, Jana Astaloše inspirovala před několika lety procházka lesem, kde narazil na strom, jenž mu svým tvarem připomínal židli.

„Od té doby ve mně ta myšlenka hlodala a hlodala, až před třemi roky jsem zasadil u sebe na pozemku prvních pět židlí. Tehdy jsem si to vyzkoušel, zjistil jsem, že to funguje, a rozhodl jsem se, že to zkusím ve větším,” říká český pěstitel nábytku.

Pro svůj záměr používá cca 20 cm dlouhé řízky vrby nebo japonského topolu. Od obou stromů totiž vyžaduje dvě důležité věci - aby jejich mladé větévky byly pružné a tudíž dobře tvarovatelné, a samozřejmě, aby rostliny dobře snášely naše počasí v průběhu celého roku.

Foto: Novinky

Stromky si žádají každý den alespoň hodinu péče.

Stromky tvaruje od samého počátku, a to podle forem, které si vyrábí sám z roxorů, tedy drátů používaných pro zpevnění betonu.

V letošním roce započal Jan Astaloš třetí sezonu pěstování a zdvojnásobil sadbu, takže mu na zahradě momentálně vyrůstá na 200 kusů. Podle svých propočtů by první vysazené kusy židlí, stolů či stínítek mohl „sklízet” zhruba za tři roky.

Foto: Novinky

V ideálním případě by po odříznutí židle mělo stačit odříznout jen přebytečné větévky, nechat ji vysušit, zbrousit a nalakovat.

Foto: Novinky

Ohýbat je možné jen mladé větvičky, dokud jsou měkké. Později by se lámaly.

Ačkoli většinu práce obstará při pěstování nábytku příroda a čas, zcela bez asistence člověka se tato „výroba” rozhodně neobejde.

„Stromkům či 'židlím' se člověk musí věnovat prakticky denně, minimálně hodinu denně, případně půl dne jednou za týden a musí se vychytat čas, kdy je konec větvičky ještě dužinatý a není zdřevnatělý, aby šel ohnout do tvaru, jaký potřebuji,” říká Astaloš.

Ani poté, co jednotlivé kusy nábytku dorostou do požadované velikosti, nebude mít jejich pěstitel ještě tak úplně hotovo. „V ideálním případě by po odříznutí židle mělo stačit odříznout jen přebytečné větévky, nechat ji vysušit, zbrousit a nalakovat,” uzavírá náš hostitel.

Anketa

Zaujala vás představa mít doma designový nábytek, který sám do svého tvaru vyrostl?
Ano, to mě nadchlo. To bych si určitě pořídil/a!
11 %
Docela ano. Je to zajímavé.
51,9 %
Nevím, uvidíme, jak to bude za tři roky vypadat.
11,1 %
Ani ne.
9,7 %
Nezaujalo mě to. Není nad normální židli.
16,3 %
Celkem hlasovalo 3070 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související články

Výběr článků