Hlavní obsah

Chcete stylovou židli? Inspirujte se ikonami

2. 11. 2020, 8:26
Právo, Karolina Černá

Je jasné, že židle má být stabilní a pohodlná. Ovšem když svým stylem a kvalitou čerpá z bohaté historie a je spojená s proslulým výrobcem či návrhářem, rozhodně vám nezevšední!

Foto: Czech Grand Design

Kolekce židlí Celine je inspirovaná módou haute couture: nařasené čalounění vytváří dojem přebytku a pohodlí, zvýrazňuje kontrast mezi hladkou opěrkou a područkami.

Článek

Thonet, Bernkop a ohýbaný buk

Nestárnoucí židle Tonetka, která již od roku 1850 neztrácí svůj nadčasový půvab, není výsledkem českého umu, i když našemu národu nelze upřít lví podíl na výrobě této ikony.

Inovativní myšlenka na párou ohýbaný nábytek se zrodila v hlavě Michaela Thoneta, truhláře německého původu a rodáka z Boppardu nedaleko Koblenze. Psal se rok 1841, když právě zde na průmyslové výstavě představil Thonet své výrobky.

Na doporučení jednoho z návštěvníků výstavy, rakouského kancléře Metternicha, přesídlil Thonet i s rodinou do Vídně. Aby vyhověl rostoucí poptávce, založil v roce 1856 další továrnu, a to v moravských Koryčanech. Výroba se zde rozběhla o rok později a firma se brzy rozšířila o závody ve Vsetíně a v Bystřici pod Hostýnem, v kraji plném bukového dřeva potřebného k výrobě.

V otcových šlépějích pokračovali i synové a přes různé historické peripetie figuruje od roku 1994 v Bystřici pod Hostýnem TON (Továrna na Ohýbaný Nábytek) jako akciová společnost.

Foto: Labernkop

Lady Bernkop vyniká luxusním tvarem konstrukce, takže zapadne do zámeckého nebo kavárenského prostředí. Dnes se může pochlubit různými variantami, které se liší provedením opěráku, sedáku i verzemi čalounění.

Ve druhé polovině 19. století se k Thonetům přidávali další výrobci, ovšem pouze jedna ryze česká firma. Tou byla První česká továrna na ohýbaný nábytek L. A. Bernkop, spojená s rodákem z Brušperku Ludvíkem Bernkopem a s městy Hustopeče nad Bečvou a Frenštát pod Radhoštěm. Jeho luxusní ohýbaný nábytek z bukového dřeva s různými typy výpletů a čalounění byl tak proslulý, že našel zájemce v Americe, v Africe i v Austrálii.

Po druhé světové válce a znárodnění se firma stala jedním ze závodů společnosti Thonet, později národního podniku TON. V roce 1989 byl založen státní podnik TON, po listopadu 1989 se frenštátská továrna vrátila ke staré a ve světě známé značce L. A. Bernkop, pod níž vyrábí nábytek dodnes.

Čtyři ikony z Tonu

Nejznámější židle z Tonu, tak jak jsou na snímku v pořadí zleva:

Foto: Ton

Ikony z Tonu

Ručně ohýbané židlové křeslo 20 s područkami je v sedáku a zádové opěrce vyplněno rákosovým kobercem. Cena 8610 Kč.

Dřevěná jídelní židle 811 s výpletem z roku 1930 vycházející z návrhu architekta a designéra Josefa Hoffmanna spojuje jeho zájem o secesi. Cena 7410 Kč.

Typ židle No 18 vznikl již v roce 1876. Zádovou opěrkou prochází ručně vytvořený ohyb, který kopíruje vnější linii opěráku. Cena 5590 Kč.

Ručně ohýbané židlové křeslo 20 je v sedáku a zádové opěrce očalouněno. Cena 6380 Kč.

Pořiďte si domů židli, která vám do detailu sedne

Tipy a trendy

Budoucí ikony Lucie Koldové

Jméno návrhářky Lucie Koldové je v oblasti designu nábytku již několik let skloňováno ve všech pádech. Vzhledem k mnoha oceněním i obdivu fanoušků budou možná jednou její židle také patřit k ikonám.

Židli Celine navrhla Lucie Koldová pro německou značku Freifrau a židli Cocon pro českou firmu Master & Master. Spolu se stolem XX (Javorina), kolekcí nábytku Manta (mmcité) získaly tyto židle ocenění v kategorii Design nábytku v rámci Czech Grand Design za rok 2019.

Foto: Master & Master

Židle Cocon zaujme vzájemně propojenými základními geometrickými tvary, které se skládají z ohýbané překližky a jemných kovových nohou.

Absolutní vítězkou se stala právě Lucie Koldová, která tak ke svým úspěchům přidává i nejvyšší ocenění cen Czech Grand Design za design nábytku, a to tituly Grand Designér roku - Cena Erste Premier a Designér roku 2019 - Cena Ministerstva kultury ČR.

Židle století slaví 75. narozeniny

Židli Plywood Group LCW (Lounge Chair Wood) od manželů a proslulých designérů Ray a Charlese Eamesových označil časopis Time za „židli století“.

Eliot Noyes, ředitel pro průmyslový design v newyorské galerii MoMA v letech 1939-1946, ji popsal jako „spojení estetické dokonalosti a technické invence”.

Foto: Vitra

V roce 1945 se Charlesovi a Ray Eamesovým poprvé podařilo vyvinout novou metodu sériové výroby nábytku - spojili prvky z trojrozměrné překližky s ohebnými pryžovými spoji, tzv. nárazníky.

Když Charles Eames vysvětloval proces jejího vývoje, prohlásil, že „židle by měla vypadat stejně dobře při pohledu shora i zdola. Má-li to být židle, měla by to být celistvá židle.“

K letošním 75. narozeninám této ikony přinesla Vitra limitovanou dvoubarevnou edici LCW (Lounge Chair Wood) s černou základnou se sedátkem a zádovou opěrkou v tmavohnědém ořechovém dřevě.

Foto: Vitra

Díky organickému tvaru překližkových skořepin a lehce ohebným opěradlům nabízejí židle LCW komfort také ve verzích bez čalounění.

Anketa

Máte doma nějaký ikonický typ nábytku?
Ano, máme.
69,7 %
Netuším.
6,4 %
Ne, určitě ne.
23,9 %
Celkem hlasovalo 499 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Související články

Pokoj plný fantazie pro malé nezbedy

6. 10. 2020, 8:28

Každý rodič jistě ví, že vybavit dětský pokoj tak, aby byly spokojené obě strany, není žádná legrace. Děti nám doslova rostou před očima a jejich vkus...

Výběr článků