Zlatá je prověrkou šikovnosti a vkusu, přesto bychom se jí neměli bát
Zlatá barva dovede interiér ozvláštnit a dodat mu punc nevšednosti i luxusu. Je výrazná, ale zároveň také neutrální. Dobře se proto kombinuje s velkým počtem ostatních barev.
Stejně pěkně se bude vyjímat jak po boku sytých tmavých barev, tak vedle světlých pastelových. Hezky také doplňuje květinové vzory. Díky tomu je její využití v interiéru univerzální.
Tam, kde jsou již jiné zvýrazňující dekorační prvky, je možné použít zlatou barvu v matné variantě. Ta pak celek ozvláštní, a přitom se mu přizpůsobí.
Foto: Le Bon
Je ovšem dlužno mít na paměti, že zlatá barva je jako vzácné koření. Stačí jí jen špetka tu a špetka onde a víc není třeba.
„Vzhledem k tomu, že zlatá barva je hodně výrazná, v interiérech zpravidla velice nápadná, je potřeba s ní pracovat opatrně a s rozvahou, aby člověk nepřešlápl pomyslnou hranici nevkusu. Funguje v podstatě stejně jako například šperk při oblékání. Její obrovskou výhodou je to, že právě i pár drobných prvků dokáže rozjasnit a oživit jakýkoli interiér. Z toho důvodu bych doporučila se zaměřit spíše na několik drobných dekorací, nebo jeden výraznější solitérní prvek, který v prostoru vynikne,“ říká Tereza Polcarová z Ikea Česká republika.
Snad odjakživa se zlatá barva barva používá na rámy zrcadel. Ať již to jsou moderní kovové, anebo tradiční vyřezávané dřevěné.
Foto: Le Bon
Míst, kde můžeme zlatou barvu využít, je tak nepřeberné množství. „Zlatou používáme jako barevný akcent: na horní skříňky, otevřené niky, na rámy zrcadel. Zlaté tóny projasní jinak jednobarevný interiér,“ radí René Novák z ateliéru Le Bon.
Klasikou mezi lustry značky Artek jsou zlaté lustry Pendant Light A330, které v roce 1954 navrhl finský architekt Alvar Aalto a dodnes se prodávají.
Foto: Vitra
Tradičně se zlatá barva objevuje v interiéru například na svítidlech, kde má příležitost se nejvíce rozzářit, ale také například na hodinách, na rámech zrcadel atd.
Eleganci mohou dodat interiéru i takové drobnosti jako zlaté rámečky vypínačů.
Foto: Obzor
Málokdo přitom ví, že v metalických barvách, a tedy i ve zlaté, lze mít například i takový detail, jakým jsou rámečky k vypínačům.
„Barvy můžete na vypínači různě kombinovat. K elegantní zlaté se perfektně hodí například nesmrtelná bílá,“ doporučuje Martina Obadalová z družstva Obzor.
Velmi luxusně vypadá například kombinace zlaté kůže se zlatavým odstínem povrchové úpravy kliky z titanu.
Foto: M&T
Tradiční barvou je pak zlatá u dveřního kování. Zde, například v kombinaci se zlatou kůží, působí opravdu luxusně.
„Do čelní plochy kliky lze vsadit designové výplně z celé řady různých materiálů. Kromě skla, dřeva či kovu tak může kování zdobit i originální zlatá kůže, která učiní z každého stisknutí kliky zcela nevšední zážitek, a navíc se skvěle doplňuje se zlatavým odstínem povrchové úpravy z titanu,“ uvádí Roman Ulich ze společnosti M&T.
Motiv zlaté portugalské krajky zdobí porcelánovou řadu Mouraria, která každému stolu dodá pravý punc luxusu.
Foto: Luxury Table
Zlatá barva svádí k představě vážnosti a důstojnosti. Ve skutečnosti umí být i hravá.
Foto: Tchibo
Zlatá samozřejmě tradičně patří také na stůl, i zde je lépe ji použít jen v rámci nějakého detailu. Může to být například vzor na porcelánu.
Zlatou lze použít i v méně výrazné matné podobě, například jako nástěnnou dekoraci.
Foto: Vitra
Jak již bylo řečeno, velikou výhodou zlaté barvy je její neutrálnost. Lze ji proto dobře využít prakticky v jakémkoli designovém stylu.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
„Zlatá se hodí do klasicky zařízeného interiéru a v matné úpravě skvěle oživí i jakýkoli moderní,“ uzavírá René Novák.