Hlavní obsah
Řešení kuchyně prakticky využívá dané možnosti poměrně úzkého koridoru s dokonale přizpůsobeným nábytkem z matně bíle lakované MDF desky v kombinaci s běleným dubem. Foto: Iveta Kopicová

Interiér domu se po rekonstrukci proměnil v bílou oázu

Interiér rekonstruovaného domu Nory a Ivana září jako čerstvě napadaný sníh. Přitom ale nepůsobí sterilně. Perfektně vystihuje touhu majitelů po světlém a vzdušném interiéru, jehož potenciál optimálně zpracovali architektka Ivana Dombková a Rostislav Černík ze studia I. D. Architektura.

Řešení kuchyně prakticky využívá dané možnosti poměrně úzkého koridoru s dokonale přizpůsobeným nábytkem z matně bíle lakované MDF desky v kombinaci s běleným dubem. Foto: Iveta Kopicová
Interiér domu se po rekonstrukci proměnil v bílou oázu

Poměrně úzký řadový dům s výměrou zhruba 250 m2, se třemi nadzemními podlažími a sníženým sklepem s garáží, postavený na přelomu 70. a 80. let minulého století, nedokázal mladé rodině zcela vyhovět. Pro jeho optimální využití nestačily jen „kosmetické“ úpravy, bylo třeba zasáhnout poněkud radikálněji a lépe se vypořádat nejen s dispozičním členěním interiéru.

Prosklený průhled do kuchyně přivádí do chodby denní světlo.

Foto: Iveta Kopicová

Ivan i Nora byli na místní lokalitu a její krásné prostředí fixováni, proto se rozhodli v domě, v němž už delší dobu žili, pro jeho kompletní rekonstrukci.

Při respektování nosných stěn byla dispozice celého domu vytvořena nově. Ubylo příček, okna se zvětšila, snížila a odstranily se i parapety. Nové otvory pro dveře byly sjednoceny tak, aby byl prostor opticky vyšší. Velký důraz byl kladen na maximální prosvětlení interiéru a jednoduché linie.

Ke stolu z masivního běleného dubu se může společně posadit až osm osob.

Foto: Iveta Kopicová

Podzemní podlaží Ivan využívá ke svému byznysu, dvě patra pak obývá mladá rodina a podkroví je určeno hostům. Tam je komfortní byt s ložnicí, pracovnou, koupelnou a polyfunkčním prostorem. Zpravidla je využíván návštěvami příbuzných žijících v zahraničí. Výhledově ale může posloužit i některému z dětí.

Kultivovaná elegance

Dubová podlaha v celém domě je vyhřívaná. Železobetonové schodiště zůstalo zachováno, radikálně však změnilo svůj vzhled. Byly odstraněny nerovnosti a eliminovány rozdílné výšky schodišťových stupňů, které byly nově obloženy dubovým dřevem, původní zděné zábradlí nahradilo čiré sklo.

Oblibu bílé prozrazuje i obývací pokoj s dominantní rohovou sedací soupravou. Televizor je zavěšen na panelu s ramenem, které je možné elektricky ovládat, a vyklápí se.

Foto: Iveta Kopicová

Při vstupu do domu, po pravé straně chodby, se nachází praktická šatna s policovými systémy, která sousedí s WC místností.

Prosklený průhled do kuchyně na protější stěně sem přivádí denní světlo. Pro větší pohodlí při obouvání je zde také možné usednout na bílou koženou lavici.

Schodiště změnilo svůj vzhled. Bylo nově obloženo dubovým dřevem a původní zděné zábradlí nahradilo čiré sklo.

Foto: Iveta Kopicová

Přízemí tvoří i velký otevřený prostor s kuchyní, jídelnou a relaxační zónou se sedací soupravou a krbem. Právě tady tráví rodina hodně času, proto si rodiče přáli vytvořit tu dostatečně velký prostor pro dětské hry i jejich odpočinek.

Nora má mimořádný cit pro harmonii a vytříbené estetické vnímání. Má ráda jemné světlé tóny a miluje bílou barvu. Preferovala vzdušný, nekomplikovaný interiér, který nebude zatížený zbytečnými kusy nábytku, ale naopak, s důrazem na vestavěný nábytek. Kromě světlé dřeviny běleného dubu, která interiéru propůjčuje hřejivý nádech, zde vládnou bílé a krémové tóny.

Koupelna nabízí místo na sprchování i koupel ve vaně (Riho) z kompozitního materiálu. Je obložená dlažbou Cerdisa (1 x 3 m), nábytek je zhotovený na míru. Umyvadla Duravit jsou posazená na kompozitní desce z materiálu Staron s bateriemi Hansgrohe.

Foto: Iveta Kopicová

V dalším podlaží je ložnice rodičů, velká šatna, dva dětské pokoje a společná koupelna s vanou. Jeden dětský pokoj zatím majitelé využívají jako pracovnu.

Ložnice je orientována s výhledem do zahrady. Nábytek včetně lůžka je zhotovený na míru z lakované MDF desky v kombinaci s bělený dubem. Postel doprovázejí lampičky Occhio.

Foto: Iveta Kopicová

Dokonalé detaily

Řešení kuchyně prakticky využívá dané možnosti poměrně úzkého koridoru s dokonale přizpůsobeným nábytkem. Kuchyň je vybavena vestavnými spotřebiči Miele, mezi nimiž nechybí ani kávovar a vinotéka.

I protější, mělčí nábytková stěna, která je modelována do čtverců, poskytuje dostatek úložného prostoru pro talíře, skleničky a další nádobí.

V pracovně, která se později nejspíš promění v dětský pokoj, našly uplatnění pohovka a hnízdový stolek, které zůstaly z původního vybavení domu.

Foto: Iveta Kopicová

Na kuchyň volně navazuje jídelna. Svým vybavením podporuje protáhlý tvar prostoru. I tady zůstalo dost místa na originální komodu, která věrně kopíruje podélnou stranu jídelního stolu.

V relaxační zóně otevřeného prostoru je zavěšena dětská houpačka. Nora si obzvlášť pochvaluje velké a dostatečně široké fixní portálové okno, kde mohou odpočívat a osvěžit se pohledem do zeleně. Tento prostor je také oblíbenou hernou dětí.

Součástí otevřeného prostoru je velké portálové okno zvýrazněné dubovým rámem, kam je možné usednout a pozorovat okolí.

Foto: Iveta Kopicová

Do obkladu sprchového koutu nebylo třeba nijak zasahovat. Montovat sem poličky nebylo nutné, protože se na odkládací prostor v podobě integrované niky pamatovalo předem. Takových povedených prvků tu ale najdete bezpočet.

Ing. arch. Ivana Dombková
Absolvovala Fakultu architektury VUT v Brně. Od roku 1992 se s Rostislavem Černíkem věnuje architektonickým studiím, stavebním projektům, projektům pro realizace staveb, projektům pro realizace interiérů a vlastním realizacím interiérů. Za nejdůležitější hodnoty považuje svobodu, vzdělání, prostor a čas. Založila značku Donlič. Od roku 2012 pracuje pod novou značkou I. D. Architektura.

Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků