Hlavní obsah

Starší byt v žádané lokalitě byl výzvou. Architekti úpravu zvládli na jedničku

20. 8. 2021, 8:36

V pražských Dejvicích by chtěl bydlet každý. Dobrá lokalita však nestačí. Co naši předci založili jako odpověď na své potřeby, chceme dnes často artikulovat odlišně. Bydlet na správném místě je pak výzvou, kterou je teprve třeba odpovídajícím způsobem zhodnotit.

Foto: Studio Flusser a časopis Bydlení mezi panely

Monumentální šestnáctimetrový průhled celým bytem

Článek

Před jednu takovou výzvu byli postaveni i architekti navrhující kompletní rekonstrukci bytu s dosluhující dispozicí složenou jen z řady místností podél jediné fasády spojené obří tmavou předsíní.

„Upřednostnili jsme verzi umožňující zužitkovat monumentální šestnáctimetrový průhled celým bytem. Jeho těžiště tvoří posezení pod knihovnami a kuchyně s jídelnou, zatímco z protilehlých konců na sebe pomrkávají ložnice dětí a rodičů,” poznamenává Jakub Filip Novák ze studia No Architects.

„Do tmavé předsíně jsme vložili velkou koupelnu a zatočili příchod do bytu tak, aby nepotřeboval dalšími dveřmi oddělené zádveří, a přece byl zcela oddělen od dění na domovním schodišti. Do interiéru jsme pak v citacích propsali noblesně optimistický ráz domu z unikátní epochy raného 20. století, v jehož útrobách se byt nachází,“ dodává.

Využití jemných odstínů

Fasáda i veřejný interiér domu jsou pojaty s dobovou výtvarnou péčí. Kapotáže topných těles se proto inspirují vzory z domovního zábradlí, špičaté obložky odrážejí okenní štuky, polstrování cituje vzor na domovních dveřích, zatímco v hladkých plochách se stejně jako na jednoduché fasádě domu zdůrazňuje ušlechtilost podstaty – dubových dýh a lakovaných povrchů v jemných odstínech.

Atypicky řešenému interiéru sekunduje netradiční nábytek a barvy

Bydlení

V bytě byla vyměněna okna a veškeré povrchy včetně skladby nenosné části podlahy a podlahy lodžie, realizována byla nová infrastruktura.

Nábytek na míru

„Nábytek je navržen bytu na míru, od postele, přes knihovny, žebřiny po jídelní stůl. Za jedním opěradlem pod knihovnou je zasunuta matrace, s jejíž pomocí je možné sezení rozšířit na velké letiště. Celý byt kompletně podtrhuje mosazná linka propsaná do soklu podlah, nohou stolků i nábytku,” vysvětluje Daniela Baráčková ze stejného studia.

Dominantou mezonetového obýváku se stala výrazná knihovna

Bydlení

Rodičovská ložnice si pak díky šatně a privátní koupelně zachovává svou intimitu i přes přímou návaznost na obytný prostor.

Technické informace

  • Studio No Architects
  • Jakub Filip Novák, hlavní architekt
  • Daniela Baráčková, hlavní architektka
  • Barbora Jelínek, hlavní architektka
  • Umístění projektu: Praha 6 – Dejvice
  • Rok projektu: 2020
  • Rok dokončení: 2021
  • Hrubá podlahová plocha: 105 m2
  • Užitná plocha: 100 m2
  • Dodavatelé: RekoLux STAV s. r. o., Truhlářství Petr Vencl

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků