Článek
Původní dům měl děravé zdi, zdevastované materiály v interiéru a nevhodnou dispozici plnou malých, tmavých místností, které působily jako bludiště.
I když toto uspořádání odpovídalo životnímu stylu rodin z 50. let 20. století, kdy byly pokoje často přidávány postupně, jak se měnily potřeby rodiny, nesplňoval už potřeby dnešního rodinného života.
Architekti z ateliéru Office S&M Architects podle webového magazínu Dezeen přepracovali domov tak, aby byl pohodlný. Vytvořili v něm proto flexibilní prostory a vsadili na udržitelnost. Vznikl tak domov, který odpovídá současnému životnímu stylu rodiny a zároveň si zachovává své historické kouzlo.
Interiér i exteriér působí vesele a hravě
Architekti dali domu zajímavý vzhled s pomocí texturované omítky, retro vzorů a dlaždicových detailů. Zrekonstruovaný rodinný dům z poloviny minulého století tak dnes podle portálu The Times září retro vzory a barvami. Díky použití světlých pastelových barev je plný světla a působí velmi optimistickým dojmem.
Architekti zlepšili energetickou účinnost stavby a kladli důraz na pohodlí. Všude, kde to bylo možné, původní materiály zachovali a přepracovali, nikoli nahradili. Vše pečlivě zrestaurovali a natřeli. Takže pod novou vrstvou zůstal zachován původní charakter domu a jeho zařízení.
V přízemí architekti dříve izolované místnosti spojili do jedné prostorné obytné zóny, která je nyní srdcem domova rodiny.
Majitelé si dali za cíl vytvořit domov, který přináší nejen radost jejich rodině, ale také oživuje ulici a zaujme kolemjdoucí. Zvlněný zahradní plot tak obepíná zahradu a oživuje krajinu. Při pohledu zevnitř domu se plot stává součástí surrealistické krajiny.
Paleta barev připomíná sladkost dortů
Díky inspiraci reklamami na dorty se v interiéru nešetřilo šeříkovou, mátovou, pastelově růžovou nebo máslově žlutou barvou.
Jedinečný charakter pak domu podle webu Ur Design Mag dodávají personalizované detaily v interiéru, jako jsou kuchyňské pracovní desky inspirované kresbami malého synka a fialová fasáda inspirovaná barvou jeho oblíbené hračky z dětství.
Tradiční materiály 50. let pak byly kreativně přepracovány. Přírodní linoleum, položené v nadrozměrném cik-cak vzoru rybí kosti, dodává prostoru dynamiku. Zakřivená stěna, ve které je umístěno nové WC, zase vnáší do prostoru hravou geometrii bez ostrých rohů.
Fasády jsou ošetřeny texturovanými omítkami obsahujícími různé velikosti oblázků, kterými byl dům původně obložen. Brockley House díky všem změnám, kterými během rekontrukce prošel, představuje výrazný prvek čtvrti. Stavba působí mladistvým dojmem.
Podobného efektu můžete v interiéru celkem hravě dosáhnout i použitím neonových nápisů nebo retro nábytku.