Hlavní obsah

Zabezpečení – slovo mají moderní technologie

7. 6. 2021, 8:32
Právo, Dana Jakešová

Každoročně je u nás vykradeno několik tisíc domácností a chat. Nejhorší však není samotné odcizení věcí, ale brutální zásah do soukromí. Jak se takovému zážitku, pokud možno, vyhnout? Zloděje odradí hlavně dobré zabezpečení.

Foto: Jablotron

Elektronický zabezpečovací systém se neobejde bez klávesnice, přes kterou se vše ovládá.

Článek

Řeknete si, že pravděpodobnost vykradení je malá a že toho u vás k ukradení stejně moc není. Přesto si svoje soukromí chraňte.

Základní možnosti jsou dvě: mechanické zabezpečení ztíží nezvaným návštěvníkům přístup do domu či bytu, to elektronické vám dá zase hned vědět, že se u vás doma něco děje. Zloděje zdrží tím déle, čím bude kvalitnější. A v nejednom případě ho odradí úplně.

Zloději chodívají dveřmi...

Určitě se zaměřte na dveře. Právě těmi totiž zloději chodí nejčastěji. Proto pečlivě zvažte, kam půjdete nakupovat. Přednost by měl dostat některý ze specializovaných výrobců.

„Není od věci nechat si udělat výplň dveří na míru. Víte, odkud pochází, z čeho je vyrobena a jakými bezpečnostními prvky je vybavena,“ vysvětluje Stanislav Obyt, obchodní ředitel společnosti VP Trend.

Foto: VP trend

Zloději se do domu nejčastěji dostanou dveřmi. Kromě designu proto při výběru věnujte pozornost také jejich vybavení bezpečnostními prvky.

A nebojte se. Dávno už není pravidlem, že bezpečné dveře jsou jednoduché a strohé. Dnes si můžete vybírat z nepřeberného množství dekorů, prosklení a barevných variant.

Platí, že čím vyšší bezpečností třídu budou dveře mít, tím lépe odolají případnému pokusu o násilné vniknutí. Bezpečnostní by měl být samozřejmě i zámek.

... a také oknem

Pomyslnou druhou příčku drží balkonové dveře a okna. U těch je základem kování, protože zloději okna nejčastěji vypáčí.

V uzavřeném stavu je okenní rám spojen s křídlem dvěma typy tzv. uzavíracích a uzamykacích bodů. Zatímco v uzavíracích bodech čep na křídle jen dosedne k protikusu na rámu, uzamykací body jsou propracovanější.

„Uzamykací body jsou bezpečnostní a dávají oknu větší odolnost proti vypáčení. Na rámu se totiž nachází speciální uzamykací bezpečnostní kámen, do kterého při zavření pevně zapadne čep hřibového tvaru umístěný na křídle okna. Křídlo je tak v tomto místě pevně spojené s rámem,“ popisuje Milena Tomčíková z Vekry.

Čím více je na okně těchto uzamykacích bodů, tím je okno bezpečnější.

Foto: Vekra

Okna s kováním Vekra Resist 3+ mají větší odolnost proti násilnému vniknutí.

Rozbití okna zase zabrání bezpečnostní sklo nebo instalace bezpečnostní fólie na to standardní. Na oknech nejsou vidět, takže vzhled objektu nijak nezmění. Případného vetřelce ale dokážou hodně zbrzdit.

„Probíjení skla s bezpečnostní fólií znamená, že je třeba vynaložit velké úsilí. Navíc to způsobuje hluk a pachatel tak bývá často při pokusu o vloupání prozrazen a dopaden,“ vysvětluje Ondřej Pučálka ze společnosti Pučálka.

Vstupní dveře hlídají teplo i domov

Jak na to

Mnoho pachatelů, kteří až při útoku zjistí, že sklo je opatřeno bezpečností fólií, od svého záměru ustoupí.

A je zde ještě jeden benefit navíc. V případě náhodného rozbití skla fólie zabrání pořezání osob, protože fólie nedovolí sklu se vysypat.

Variabilní elektronika

Doba moderních technologií nahrává tomu, abychom prvky pasivní ochrany propojili s aktivními elektronickými prvky. A soustředili se na ochranu slabých míst.

„Plášť budovy, tedy dveře, okna či například prosklené terasy je vhodné zabezpečit magnetickými detektory, které upozorní v případě zakódovaného domu na vniknutí do objektu,“ popisuje Petr Němeček z Jablotronu.

Zabezpečit je možné i venkovní prostory kamerami či venkovními pohybovými detektory. K dostání jsou i akustické detektory rozbití skla, které detekují tříštění skla na základě změn tlaku vzduchu a charakteristických zvuků rozbíjení skla. O zloději tak víte ještě před tím, než se vůbec dostane dovnitř.

Moderní čidla umějí víc než jen registrovat pohyb

Důležitá jsou také pohybová čidla v interiéru, která reagují na teplo vyzařované člověkem. Tyto pohybové detektory (PIR) se instalují zpravidla do rohu každé místnosti, přičemž by neměly být umístěny nad topení, kamna či proti oknu.

„Existují i pohybové stropní detektory, jejichž detekční pokrytí je 360°,“ doplňuje Petr Němeček.

Foto: Jablotron

PIR detektor pohybu může být kombinovaný s kamerou. Při zaznamenání pohybu pořizuje kamera detektoru barevný snímek.

Lze pořídit i kombinované varianty, jež umějí zaznamenat nejen pohyb, ale navíc disponují další funkcí. Jde např. o detektor v kombinaci s kamerkou.

„Focení se adaptuje na detekovaný pohyb, což zajistí, že na snímku je vždy zaznamenána příčina poplachu. Kamera je vybavena viditelným bleskem pro záznamy ve tmě. Snímky jsou ukládány v interní paměti detektoru a přenášeny do ústředny, odkud mohou být posílány na externí úložiště a uživatele,“ popisuje Petr Němeček. Detektor umí pořídit snímek i na vyžádání.

Zabezpečte okna, dveře i chytré spotřebiče

Tipy a trendy

Existují i pohybové detektory, které eliminují pohyb drobných zvířat (do cca 25 kg a max. výšky 40 cm). Tyto detektory přijdou vhod, máte-li doma psa, a přesto chcete mít objekt zakódovaný a zabezpečený.

K systému se dají připojit i detektory kouře a teploty (např. do kuchyně či ke krbu). A jsou i čidla, která vás upozorní na únik CO2 nebo záplavu.

Alarm lze ovládat i mobilem

Žádný elektronický zabezpečovací systém se neobjede bez ústředny, která je mozkem systému, venkovní a vnitřní sirény a aspoň jedné klávesnice, která slouží k ovládání systému.

Další možností je ovládání systému přes tzv. klíčenku, která připomíná dálkové ovládání od vozidla. A pak tu je moderní a velmi oblíbené vzdálené ovládání chytrou aplikací v mobilu.

Foto: Hornbach

Chytrou domácnost můžete kompletně ovládat přes mobil, a to včetně zabezpečovacího systému.

„V aplikaci vidíte vše potřebné – poplachy, stav alarmu, jeho historii či záznam z kamer. Pomocí aplikace můžete pohodlně na dálku dům zakódovat, když si třeba vzpomenete cestou do práce, že jste zapomněli. Můžete také vidět a ovládat teplotu či sledovat spotřebu elektřiny,“ poukazuje na široké možnosti moderních řešení Petr Němeček.

Hlídání od profesionálů

Jestliže chcete mít jistotu rychlého zásahu i tehdy, když zrovna nejste poblíž domova, stojí za zvážení připojení systému na PCO (pult centrální ochrany). Operátoři PCO reagují na poplachy nepřetržitě 24 hodin.

„V okamžiku, kdy čidla zaregistrují vniknutí na pozemek či do domu nebo bytu, dispečeři ihned vysílají na místo zásahovou skupinu,“ říká Jaroslav Čehovský ze společnosti SSI Group.

Měsíčně vyjde připojení na PCO v řádu několika stovek korun, přičemž záleží na rozsahu kontroly a nastavení služeb.

Anketa

Už vás někdy v životě vykradli?
Ano, dokonce několikrát.
18,1 %
Ano, jednou.
27,6 %
Málem, ale zloděje něco vyplašilo.
5,7 %
Ne, ale sousedy ano.
25,7 %
Ne, nikdy. Ani nikoho v mém okolí.
22,9 %
Celkem hlasovalo 105 čtenářů.

Reklama

Související články

Garáže se zvětšují a jsou součástí domu

8. 4. 2021, 12:35

V rodině jsou běžná dvě auta, stoupá i obliba vozů typu SUV. To klade vyšší nároky na garáže, které jsou prostornější. Často jsou součástí domu, je v nich...

Výběr článků