Článek
Projekt TH House byl představen na letošním ročníku festivalu Monsoon Architecture ve městě Kóčin v indickém státě Kérala. V soutěži, která každé dva roky vybírá inspirativní architektonické realizace z tropických a subtropických oblastí po celém světě, získal první místo.
Za návrhem stojí česko-vietnamský ateliér ODDO architects a autoři Mai Lan Chi Obtulovičová, Marek Obtulovič a Nguyen Duc Trung.
Příklad udržitelného a přizpůsobivého bydlení
Stavba se nachází ve vietnamské Hanoji na extrémně úzkém pozemku v hustě zastavěné čtvrti. Podobně jako jiné metropole, i ta vietnamská se velice rychle rozrůstá. S tím je podle autorů samozřejmě spjata řada environmentálních problémů.
Ať již je to omezený přístup ke světlu, omezené větrání, vysoká vlhkost, nízká hustota zeleně, nebo rostoucí míra znečištění ovzduší, jde o faktory, které negativně ovlivňují kvalitu života ve městě.
Stavba dobře reaguje na klimatické podmínky, ale také reflektuje místní kulturní identitu a potřeby současné městské rodiny.
V hustě zastavěném prostředí, kde okolní domy dosahují čtyř až pěti podlaží, je dům obklopen ze všech stran budovami, což výrazně omezuje možnosti přirozeného osvětlení, větrání a akumulaci vlhkosti.
Parcela o rozměrech pouhých 4 × 6 metrů má jedinou uliční fasádu orientovanou do 1,2 metru široké uličky. Okolní zástavba je stejného ražení, všechno jsou úzké stavby neformálního charakteru na malých pozemcích, propojených sítí úzkých uliček.
Cílem návrhu bylo vytvořit obytný prostor, který podporuje vzájemné propojení členů rodiny a obnovuje smysl pro sousedskou komunitu. Zároveň se projekt zaměřuje na maximalizaci přirozeného větrání a denního světla pomocí pasivních strategií.
Inspirací se staly vietnamské domy s průduchy a světlíky
Vzhledem k omezeným rozměrům pozemku a extrémně úzké uliční fasádě se architekti inspirovali tradičními vietnamskými domy, které historicky reagují na klimatické podmínky přirozeným způsobem, takže jsou vybavené průduchy, světlíky a důmyslnou ventilací.
Architektonický koncept nového domu proto kombinuje otevřené společné prostory se soukromými uzavřenými místnostmi v plynulém střídání, které podporuje přirozený tok vzduchu a světla.
Severní fasáda je podle titulu Dezeen navržena jako celoprosklená, aby maximalizovala přísun denního světla a opticky zvětšila vnitřní prostor. Různá výška stropů podporuje prostorovou rozmanitost a pocit vzdušnosti. Vertikální organizace domu umožňuje přirozené větrání napříč podlažími.
Kuchyně a jídelna jsou umístěny v přízemí a osvětleny pomocí světlíku a mezer mezi objemem horních pater a hlavní konstrukcí, což nabízí efektivní pronikání světla až do nejnižších částí domu.
Dostatek zeleně a příjemné klima
V rámci projektu byla podle odborného portálu ArchDaily věnována velká pozornost integraci zeleně do interiéru i exteriéru. Venkovní převislé zahrady a vnitřní rostliny přispívají nejen k ochlazování, ale i ke zlepšení kvality vzduchu a celkového psychického komfortu obyvatel.
Výběr vegetace je uzpůsoben světelným podmínkám a prostorovým možnostem jednotlivých místností, uvádí web Designboom. Výsadba je realizována ve velkoobjemových květináčích s automatickým zavlažovacím systémem, který usnadňuje údržbu.
Zeleň zde není jen dekorací, ale součástí celého architektonického konceptu. Vytváří útočiště před ruchem města a posiluje propojení člověka s přírodou i v podmínkách kompaktního městského bydlení.