Hlavní obsah

V automobilkách Škody jsou stovky nakažených, uvedly odbory

25. 2. 2021, 9:35

Podle odborů automobilky Škoda Auto je v tuzemských závodech Škody celkem 684 nakažených koronavirem. Jde o zatím poslední údaj k pondělnímu odpoledni. Další dva nakažení jsou v indickém závodě, informoval ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Jen od pátku 19. února do pondělních 16:00 přibylo 178 nově pozitivně testovaných zaměstnanců.

Foto: Škoda

Výroba Škody Enyaq iV.

Článek

„Situace eskaluje především z důvodu velmi vážného vývoje epidemie v celé České republice a rychle se šířícím mutacím s vyšší nakažlivostí, ale aktuální stav je i důsledkem nedodržování pravidel ze strany menší části zaměstnanců a podceňováním příznaků nemoci,“ citoval týdeník vyjádření firmy.

Zavřít továrny si nemůžeme ekonomicky dovolit, říká šéf svazu průmyslu Hanák

Ekonomika

Ve Škodě nyní platí například povinnost nosit roušky v celém areálu firmy s výjimkou pracovišť, kde jsou zaměstnanci dlouhodobě zcela sami, provozů s vysokou teplotní zátěží či stravovacích zařízení.

Zaměstnanci si také musí pravidelně dezinfikovat ruce a dezinfikovat se musí také nářadí, pracoviště či toalety. Ve firmě platí úplný zákaz kouření či maximální omezování kontaktů. Pracovníkům také náhodně měří teplotu, snížena je kapacita jídelny.

V hradeckých automobilkách Škody je 300 nakažených

AutoMoto

Od tohoto týdne je navíc nutné v areálech firmy nosit jen takzvané chirurgické roušky, podomácku vyrobené roušky již nestačí.

„Dále vláda schválila povinnost nošení respirátorů ve vybraných prostorách. Týká se to i řady pracovišť a míst ve firmě Škoda mimo oblast výroby, práce v taktu by v respirátorech ani nebyla možná. Zaměstnanci by to zkrátka neudýchali,“ uvedly odbory.

Za volantem nové Škody Fabia

Testy

Firma zaměstnancům poskytuje možnost bezplatného antigenního testování. Kvůli zhoršené situaci se tento týden nebude konat šestá noční směna z pátku na sobotu. Přesčasová šestá noční směna se již dvakrát konala pouze pro dobrovolníky, vyrábí se zde model Fabia, po kterém je vysoká poptávka, zákazníci na něj čekají osm až devět měsíců. Potřetí se již konat nebude.

„Situace je nesmírně riziková, na pracovištích nelze nosit respirátory, lidé pracující v taktu by nemohli dýchat. Respirátory jsou ochranná pomůcka, jejíž nošení vyžaduje každých 70 minut pauzu. Zároveň na linkových pracovištích nelze dodržet dvoumetrové rozestupy,“ uvedly odbory.

Stát firmám i živnostníkům přispěje na čtyři testy na pracovníka měsíčně

Domácí

Reklama

Související témata:

Výběr článků