Hlavní obsah

Škoda 2021: Hromada novinek v kabinách i pod kapotami

24. 6. 2020, 10:00

Třebaže to nelze považovat za facelift všech modelů najednou, novinky, které si Škoda přichystala pro svá auta modelového roku 2021, nejsou zanedbatelné. Týkají se zejména infotainmentu a připojení k internetu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Škoda Superb Combi Scout 2,0 TSI 4x4

Článek

Ve srovnání s novou Octavií působí infotainment většiny ostatních Škodovek poněkud zastarale, snad až na Scalu a Kamiq. A proto jednou ze změn, které čekají modely Superb, Karoq a Kodiaq, je nový infotainment z Octavie, označený MIB3.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Infotainment MIB3 (zde v nové Octavii) je trvale připojen k internetu.

Přístrojový štít by nicméně měl podle aktuálně dostupných informací zůstat původní, tj. s dostupnou teplotou oleje a úžasně přehledným zobrazením s centrálním otáčkoměrem.

Foto: Marek Bednář, Novinky

Toto úžasně přehledné zobrazení novému digitálnímu přístrojovému štítu v Octavii chybí. Zde v modernizovaném Superbu.

Systém MIB3 je trvale připojen k internetu, takže i vestavěná navigace bude mít k dispozici mnohem přesnější data o dopravě. Kromě toho systém nabídne bezdrátové zrcadlení smartphonu a asistentku Lauru. Na druhé straně místo standardních portů USB tu budou USB-C. Na přání může jeden z nich být umístěn ve vnitřním zpětném zrcátku, např. kvůli palubní kameře.

Nová Škoda Octavia jde s cenou dolů, díky nové základní výbavě a nejslabšímu motoru

AutoMoto

Po vzoru Kodiaqu dostávají modely Superb a Karoq panoramatický kamerový systém a asistent pro manévrování s přívěsem. Fabia, Scala, Kamiq a Karoq zase budou mít nový software bezklíčového přístupu Kessy – klíč se po 5 minutách bez pohybu deaktivuje. Tím je znemožněn útok na auto pomocí tzv. bezdrátového mostu.

Všechny modely mají nově ve standardu příjem digitálního rádia a do všech se také stěhuje nový dvouramenný volant z Octavie. Tříramenný volant je standardem pro verze RS, Sportline a Monte Carlo.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Nový dvouramenný volant (zde v Octavii) se vážně povedl.

Změny jsou i pod kapotou řady modelů. Fabii přibyla možnost dvouspojkové převodovky DSG pro 95k verzi litrového tříválce TSI. Modely Scala, Kamiq, Karoq, Kodiaq a Superb také v průběhu roku dostanou nové motory s označením „Evo”.

Tam patří např. inovovaný tříválec 1,0 TSI s turbodmychadlem s proměnnou geometrií lopatek a filtrem pevných částic. Pracuje v Millerově cyklu, tedy že sací ventil je otevřen ještě část kompresní fáze. Trocha nasátého vzduchu je tedy vytlačena zpět do sání, takže expanzní poměr je větší než kompresní a efektivita motoru je tedy větší. Díky přeplňování také nejsou výkonové ztráty výrazné; podle tiskové zprávy je výhodou dostupnost nejvyššího točivého momentu v nižších otáčkách.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Motor 1,5 TSI Evo je vážně povedený. Zde v nové Octavii.

Benzinový čtyřválec 1,5 TSI Evo je vybaven technologií odpojování dvou válců při nízké zátěži. Spolu s 1,0 TSI pracují se vstřikovacími tlaky 350 barů, což má znamenat nižší hydraulické ztráty a nižší spotřebu paliva.

Naftové motory také budou mít přídomek Evo a hlavní změnou u nich je optimalizace systému selektivní katalytické redukce, při níž se do speciálního katalyzátoru vstřikuje roztok močoviny AdBlue pro zásadní snížení emisí oxidů dusíku.

A konečně novinkou pro Superb, Kodiaq, Karoq, Kamiq a Scalu je také funkce Personalizace 2.0, která umí pomocí uživatelského účtu Škoda Connect přenášet nastavení všeho možného z jedné patřičně vybavené škodovky do druhé.

Reklama

Související články

Test Škody Superb Scout TSI: Když nechcete SUV

7. 3. 2020, 11:01

Mám rád velká, silná auta a Superb s nejsilnějším zážehovým motorem k nim na papíře patří. Jeho sílu jsem tentokrát zužitkoval s přívěsem a získal při tom pár...

Výběr článků