Hlavní obsah
Úhlavský luh Foto: Miroslav Šára, Novinky

Od šumavského orloje do brčálnické náruče řeky Úhlavy

V části CHKO Šumava, kterou jsme navštívili, jsou bezpochyby nejpopulárnějšími turistickými cíli Železná Ruda s dvojicí známých ledovcových jezer – a také rozhledny na Špičáku a Pancíři podporované lanovkami. Tím ovšem přitažlivá nabídka nekončí. Přesvědčíme se o tom na jedné méně frekventované skalní vyhlídce, u unikátního orloje a na trase mokřadem, který napájí známá řeka.

Úhlavský luh Foto: Miroslav Šára, Novinky
Od šumavského orloje do brčálnické náruče řeky Úhlavy

Devět kilometrů severně od Železné Rudy se na západním svahu hory Můstek hlásí jedna z jejích šesti částí – jsme v Hojsově Stráži.

Příchozí už z dálky zdraví věž kostela Neposkvrněného početí Panny Marie; stavbu z let 1824-1826 částečně pokrývají šindele. Dominantu obce míjíme a pomalu se blížíme k pozoruhodnému objektu o téměř dvě stě let mladšímu.

Kostel v Hojsově Stráži

Foto: Miroslav Šára, Novinky

Než před ním staneme, připomeňme si, že nejstarší písemná zmínka o obci pochází z roku 1614; první osada tu byla založena při dolech na železnou rudu.

V současnosti se Hojsova Stráž řadí k významným střediskům letní i zimní rekreace. Od listopadu 2017 její nabídku obohatila poměrně unikátní stavba – téměř přesně v centru obce vyrostl první šumavský orloj, výsledek tříleté práce Zdeňka Landy z Prahy.

Stroj s 24hodinovým číselníkem, otočnými kruhy a rafijemi toho ukazuje opravdu hodně: mimo jiné střední sluneční čas, čas hvězdný, datum, kalendářní měsíc…; uvnitř se skrývá bicí stroj, který každé poledne avizuje prvními osmi tóny české hymny.

Šumavský orloj v Hojsově Stráži

Foto: Miroslav Šára, Novinky

Vysloveně pár kroků od orloje se lze napojit na modrou turistickou značku a vydat se vzhůru do lesů. Nikoliv jen tak nazdařbůh (i když ani to by nebylo od věci), nýbrž na vrchol kopce Milec.

Vrchol Milce

Foto: Miroslav Šára, Novinky

Po půl kilometru chůze jsme na protáhlém hřebeni s vyvýšeným skaliskem v nadmořské výšce 936 metrů – na vyhlídce zvané Liebeshöhe. Místo vojenské hlásky, jež tu v minulosti stávala, na vrcholu na turisty čeká posezení – takže usedněme na lavičku a kochejme se výhledem na hřeben Královského hvozdu.

Před zraky pozorovatelů mimo jiné defilují Svaroh (1334 m n. m.), Velký Kokrháč (1229 m n. m.) – a nepřehlédnutelný Velký Ostrý (1293 m n. m.).

Vyhlídka z vrchu Milec

Foto: Miroslav Šára, Novinky

Zhruba pět kilometrů po silnici jihovýchodním směrem je to z Hojsovy Stráže k cílové stanici této výpravy. K Brčálnickým mokřadům. Poblíž železniční zastávky Hojsova Stráž-Brčálník nastupujeme na čtyři a půl kilometru dlouhou okružní naučnou stezku prameništěm Úhlavy.

Řeka v těchto místech nabírá na síle, už je minimálně v „potoční“ kondici, pramení ovšem o poznání výš – v 1100 metrech nadmořské výšky na západním svahu Pancíře (vzdušnou čarou nějakých pět šest kilometrů jihovýchodním směrem).

Brčálnické mokřady

Foto: Miroslav Šára, Novinky

Fyzicky nenáročná trasa poskytuje spoustu dalekých výhledů (na šťavnaté louky i okolní relativně strmé vrchy), cedule na trase doplňují potřebné informace, luční cesta se po necelém kilometru noří do lesa, stezka poté podchází pod železniční tratí Železná Ruda – Plzeň, postupně klesá níž a níž, až na samé dno Úhlavského luhu, do nejjižnější části přírodní rezervace (vyhlášené v roce 2004 na ploše 47 hektarů).

„Rezervace se rozprostírá v závěru amfiteátrově uzavřeného údolí Úhlavy pod masivy Špičáku, Pancíře, Habru a Můstku. Pojmenována je podle přiléhajícího sídelního útvaru s místopisným názvem Brčálník,“ píše se na jedné z informačních tabulí.

„Přírodní rezervace se nalézá v nadmořské výšce 735-805 metrů... Mezi ohrožené druhy zde patří například čolek horský, vranka obecná nebo rys ostrovid.“

Úhlava na své mokřadní trase

Foto: Miroslav Šára, Novinky

To již máme na dosah patrně nejatraktivnější místo trasy. Lesní stezka mizí, střídá ji povalový chodník. Jedna ze čtyř zdrojnic Berounky právě spěchá kolem nás, bystře mizí v travinách a mezi stromy. Než se setká a spojí s Radbuzou, urazí vody, které šumí v naší těsné blízkosti, ještě bezmála sto kilometrů…

Je to sice řeka, kdo si umí vynutit pozornost návštěvníků, ale nejde primárně o ni. Rezervace chrání samovolně se vyvíjející bylinná a dřevinná společenstva včetně živočišných druhů zde žijících.

Turistická navigace zdarma
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků