Nejmenší světadíl, kde žily nepočetné skupinky domorodých obyvatel, kolonizovali až Britové na konci 18. století, byť se o jeho existenci v Evropě vědělo již dříve. Pro Středoevropana ideální klima nabízí jihovýchodní část kontinentu, kde žije převážná většina ze zhruba 24 milionů obyvatel Austrálie.

Unikátní a nádherná australská příroda je domovem mnoha druhů exotických zvířat.

 

FOTO: shutterstock.com

Příroda byla k této části světa nadmíru štědrá. Na severovýchodě se v tropickém Korálovém moři nachází sen všech potápěčů – největší bariérový útes na světě, jižnější území kolem Brisbane je pro změnu rájem surfařů. Ti tady na vlnách řádí ideálně v prosinci a lednu (v Austrálii jsou roční období díky poloze na jižní polokouli obrácená). Při pobřeží leží také největší písečný ostrov světa – Fraser Island. Žije na něm jedna z nejpůvodnějších populací psa dingo (není tolik zasažena křížením s jinými druhy jako na pevnině).

Fraser Island je největším písečným ostrovem světa. Najdete na něm volně žijící kolonie psa Dingo, který zde ještě není tolik zasažen křížením.

 

FOTO: shutterstock.com

Přírodní bohatství má i své stinnější stránky. Ve vodách východního pobřeží se prohání nejvíce člověku nebezpečných zástupců mořské fauny na světě (včetně obávaných žraloků bílých či velmi jedovatých medúz). Přesto jsou smrtelné případy naprosto ojedinělé.

Velký bílý žralok je v Austrálii obávaným predátorem. I přes obecně panující představy jsou ale smrtelné úrazy způsobené tímto žralokem výjimečné.

FOTO: shutterstock.com

Stačí opustit moře a přesunout se jen pár kilometrů do vnitrozemí a jsme rázem v jiném světě. Zde je možné strávit příjemné chvíle při klasické lyžovačce v Australských Alpách. V některých místech se sníh drží dokonce celoročně. Na založení řady horských rezortů měli podíl i imigranti z Československa, a tak občas narazíme na hotel nebo chatu nesoucí jejich jména.

Austrálie ukrývá kromě moře a krásných pláží také vysoké horské masivy, které ocení především milovníci turistiky.

FOTO: shutterstock.com

Většinu území Austrálie ovšem tvoří těžko obyvatelné pouště a polopouště. Na západě se můžete projet na dromedárech – jednohrbých velbloudech. V tomto ohledu je vyhlášená pláž Cable Beach. Velbloudi se sem dostali z Arábie s britskou kolonizací. Dnes jich zde žije na milion a ročně tisíce přibývají. Jako přemnožený invazní druh působí značné škody, obdobně jako králík. Místním farmářům ovšem čas od času dělají potíže i původní živočišné druhy včetně klokana.

Velbloudi nejsou místními obyvateli příliš vítáni, neboť jim jejich invaze působí značné škody. Na pláži Cable Beach jsou ale oblíbenou turistickou atrakcí.

FOTO: shutterstock.com

Střet člověka a přírody je vyvažován její ochranou ve skvostných přírodních parcích. Řada přírodních krás byla přitom pro turismus objevena až v relativně nedávné době, jako například skalní pískovcové útvary v oblasti Purnululu. Známější park Kakadu je snem pro pozorovatele ptačích druhů. V místních skalách zanechali své stopy nejstarší domorodí obyvatelé kontinentu v podobě skalních maleb. Kapitola sama pro sebe jsou pak přírodní parky při východním pobřeží.

Národní park Purnululu na severozápadě Austrálie je světově proslulý skalními pískovcovými útvary, které jsou díky svému geologickému složení ojedinělé.

FOTO: shutterstock.com

Inzertní sdělení:

ISLAND 55+

Říká se mu země ohně a ledu. Vulkány prorostlý ostrov přitahuje úchvatnými přírodními scenériemi cestovatele z celého světa. Objevte i vy Island s cestovní kanceláří Delfín travel. Jeho nádhernou a nezaměnitelnou přírodu, gigantické ledovce a majestátní velryby.

FOTO: shutterstock.com

A pozor! Průvodcem našeho zájezdu není nikdo jiný, než slavný cestovatel Pavel Dobrovský. Island prošel křížem krážem a díky tomu ho zná jako své boty. Nechte se provést tímto kouzelným místem odborníkem na slovo vzatým, který se s vámi s radostí podělí o své znalosti.