Býval to turistický ráj. Většinu tamní půdy koupili bohatí Američané a jezdili tam na luxusní dovolenou. Jenomže pak vládu nad ostrovem převzal Fidel Castro a jeho věrní a v 60. letech 20. století byla půda vyvlastněna. Dnes s rozmachem turistiky na Kubě se cizinci vracejí.

Nejezdí ale jen na klasické plážové dovolené. Na ostrově je přístav schopný odbavit obří výletní lodě s několika tisíci pasažéry, takže tam lidé jezdí i na luxusních plavidlech s tobogány, nákupními centry, biografy a tělocvičnami.

Takhle vypadá západ Kuby z vesmírné stanice. Dole je Ostrov mládeže.

Takhle vypadá západ Kuby z vesmírné stanice. Dole je ostrov Mládeže.

FOTO: NASA/Tim Kopra [Public domain], via Wikimedia Commons

Rádi se tam také potápějí. Nejen kvůli nádherným pestrobarevným rybám, ale i kvůli vrakům na dně moře. V této oblasti v 16. a 17. století slavní kapitáni Drake, Morgan a další evropští bukanýři potápěli lodě nepřátel. A zásoby doplňovali právě na tomto ostrově. Byl to pro ně takový velký přírodní sklad se spoustou ovoce, vody a zvířat.

Tuto roli má ostrov dodnes. Vedle turistiky totiž velkou část obyvatel živí rybolov a zemědělství. Přírodních surovin tu najdeme pořád hodně. Masová turistika ještě nepropukla a příroda si z velké části zachovává po staletí neměnný ráz.

Ostrov Mládeže bez mladých

Isla de la Juventud, jak se jmenuje v originále, je druhý největší ostrov u pobřeží Kuby. A proč se mu říká ostrov Mládeže? V roce 1978 chtěl Fidel Castro vytvořit univerzitní ostrov plný vzdělaných mladých lidí. A tak ostrov Borovic přejmenoval na ostrov Mládeže.

Přečtěte si také:

Novou funkci ostrov neplnil dlouho a univerzitní budovy jsou dnes z velké části opuštěné, některé obrůstají vegetací. Mládež zde už nenajdeme.

Ostrov Mládeže se nachází asi 50 km od jihozápadní části Kuby. Na východ od něj se táhne pás několika dalších menších ostrovů, z nichž je nejpopulárnější Cayo Largo. Ostrov je jako největší kus země v okolí správním centrem této skupiny.

Mají tu tedy velmi dobře rozvinutou infrastrukturu. Hlavně na severu, kde najdeme špičkové zázemí pro turisty. Jih, to je absolutní divočina a hlavní poklad ostrova – neporušený Národní park Parque Nacional Marino de Punta Frances Punta Pedernales.

V bažinách na jihu ostrova žije krokodýl kubánský.

V bažinách na jihu ostrova žije krokodýl kubánský.

FOTO: bigstock.com

Možná tu však nemají jen přírodní, ale i pravý poklad. Vzhledem k bohaté pirátské historii není vyloučeno, že je někde na ostrově ukrytá truhla plná zlata. Nechcete se podívat na tamní pláže a do jeskyní?

Inzertní sdělení: Poznejte exotiku!

CK ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů:

Silvestr v Karibiku

Prožijte přelom roku na zaoceánské lodi plující po Karibiku. Poznejte krásy Hondurasu, Mexika, Belize a Kuby.

Lodí za teplem

Loď MSC Opera se po celý rok vydává na jedinečné plavby po ostrovech Střední Ameriky. Poznejte ostrov Mládeže a další tamní ráje.

Čtěte dále:

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán