Rekordy začneme 86 metrů pod hladinou moře. V této úrovni leží solné jezero Badwater, místo s nejnižší nadmořskou výškou (vlastně podmořskou hloubkou) na území USA. Když se na slanou vrstvu na hladině podíváte při západu nebo východu slunce, uvidíte nádherné barvy. To je romantika jako hrom!

Ale Údolí smrti není žádná nížina, její krajina je hodně pestrá, i proto patří do elitního klubu amerických národních parků. Její nejvyšší bod, vrchol hory Telescope Peak, má nadmořskou výšku 3366 m. Vyšplhat sem už dá zabrat. Na území parku však existuje celá řada snadno zdolatelných kopců, z nichž můžeme pořídit nádherné fotky. Například Dante’s View nebo Zabriskie Point.

Projíždět se po Údolí smrti džípem je oblíbená zábava.

Projíždět se po Údolí smrti džípem je oblíbená zábava.

FOTO: bigstock.com

Rozmanitý není jen povrch, ale i život v národním parku. Pozorovat tu můžeme na 300 druhů ptáků, kojoty, divoké koně nebo pouštní želvy. Takže tu není rozhodně žádná vyprahlá pustina. Naopak. Žijí tu i lidé. Tato drsná oblast bývala odnepaměti domovem indiánského kmene timbišských Šošonů. Dodnes tu existuje jedna vesnice s dvěma desítkami jejich potomků.

Kojotům se tu daří dobře.

Kojotům se tu daří dobře.

FOTO: bigstock.com

Stavbou trochu jiného rázu než indiánská týpí je „Scottyho hrad“. Říká se tak domu z 20. let 20. století, který stojí pod kopci Údolí smrti. Impozantní světlý komplex budov s 15 m vysokým obývacím pokojem, zvonicí a obřími varhanami s 1600 píšťal tu nechal postavit chicagský milionář Albert Johnson. Jde sice o trochu bizarní prvek zdejší krajiny, nicméně kdo míří do národního parku, měl by se tu zastavit.

Všude v okolí je neporušená příroda, žádné silnice, takže dostat sem stavební materiál bylo značně obtížné.

Všude v okolí je neporušená příroda, žádné silnice, takže dostat sem stavební materiál bylo značně obtížné.

FOTO: bigstock.com

Ale zpátky k rekordům. Nejvyšší zde naměřená hodnota je 56,7 °C (134 °F). Zaznamenali ji před více než 100 lety ve Furnace Ranch v Údolí smrti. Je platná, i když někteří vědci o ní pochybují. Zvláštní je i to, že od té doby na tomto místě už nikdy nenaměřili ani teplotu přesahující 130 °F, tedy 54,4 °C. Je otázkou, zda byla rekordní teplota naměřena ve standardních podmínkách pro oficiální statistiky, tedy na volném prostranství 1,5 m nad zemí se zastíněním přímého slunce.

Diskutabilní rekord má ovšem celou řadu fanoušků, kteří na sté výročí rekordu začali nosit trička s natištěnou hodnotou 134 (podle hodnoty ve stupních Fahrenheita).

Máte raději písek na plážích? Podívejte se sem:
Vidět koně ve volné přírodě není dnes obvyklé. V Údolí smrti to jde.

Vidět koně ve volné přírodě není dnes obvyklé. V Údolí smrti to jde.

FOTO: bigstock.com

Pekelné horko přesahující 50 °C je tu ale jen výjimečně a jen přes léto. Teď na začátku listopadu je například v této oblasti velmi příjemně – okolo 17 °C. Kdo má rád teplo a chce utéct od středoevropské zimy, tady se mu splní sen.

Ještě jedno „nej“ bychom v souvislosti s Údolím smrti našli – je to jedno z nejtajemnějších míst ve Spojených státech. Na dně vyschlého jezera se tady menší, ale v některých případech i velké kameny o váze až kolem 300 kg jakoby samy od sebe přesouvají. Jednou za tři až čtyři roky se pohnou (klidně i na vzdálenost 250 m) a stopy po nich zůstávají v zemi dalších několik let.

Jejich cesta bývá rovná, někdy se ovšem i trochu klikatí. Co za tím stojí? Vítr potřebný k takovému přesunu by musel mít ohromnou sílu. Ovšem ne, když mu práci ulehčí led. V zimě totiž podle vědců kameny obalí ledová skořápka. V momentě, kdy dno jezera roztaje a zvlhne, zatímco ledová krusta na kameni ještě drží, je tření velmi malé a na pohnutí balvany stačí lehčí vítr.Teorie má několik trhlin. Především to, že se ještě nikdy nikomu nepodařilo pohyb zachytit na záznamová zařízení. Ale to nevadí, obdivovat tuto záhadu a snažit se ji rozluštit můžeme i tak, stačí při návštěvě jezera mít připravenou kameru nebo telefon a být prvním, komu se to povedlo.

Lidé se trmáceli přes celou Ameriku, aby našli zemi zaslíbenou a došli do vyprahlé krajiny, kde je v létě 50 °C a koně padají horkem. Pak se ale po Kalifornii začaly šířit zprávy o zlatu, osadníci začali osidlovat krásné západní pobřeží a z Kalifornie je dnes nejlidnatější stát USA. A z Údolí smrti je dnes státem chráněný národní park, do něhož lidé ve volném čase rádi jezdí obdivovat krásy přírody. A ještě raději se vracejí.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Ameriky!
 
Karibské pláže vypadají pohádkově!

FOTO: Bigstock.com

Procestujte Ameriku!

Poznejte to nejlepší z USA na cestě z New Yorku do San Francisca přes celé Spojené státy. Poplavíte se lodí k Niagarským vodopádům, k mostu Golden Gate, i k soše Svobody. Ohřejete se v Údolí smrti, poznáte krásy hlavního města Washingtonu a stanete na hraně Velkého kaňonu.

FOTO: bigstock.com

Poznejte americký západ

Vydejte se s českým průvodcem na cestu po západu USA. Dostanete se do těch nejpůvabnějších národních parků včetně Velkého kaňonu, Údolí smrti nebo Yosemite. Přírodní romantiku vystřídají světla a pohodlí velkých měst jako Las Vegas, Los Angeles a jeho pláže nebo San Diego.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o místě, kde se procházíte na metr od orangutanů, poznejte pláže ideální pro dovolenou mimo letní sezónu a podívejte se na největší výletní lodě na světě. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika 

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán