Hlavní obsah
Před postavením Harmony of the Seas kralovala světovým oceánům Oasis of the Seas. Foto: bigstock.com

Rekordy zaoceánských výletních lodí: Poznejte technické zázraky na moři

Dům s 2700 byty si na souši představíte jen těžko, ale na moři se s kolosy o 2700 kajutách setkáte. Stavitelé obřích korábů jdou stále dál a konstruují nové plující technické zázraky. Víte, že nejdelší výletní lodě brázdící světové oceány měří na délku 360 metrů? Vydejte se s námi do světa námořních rekordů.

Před postavením Harmony of the Seas kralovala světovým oceánům Oasis of the Seas. Foto: bigstock.com
Rekordy zaoceánských výletních lodí: Poznejte technické zázraky na moři

Zatímco dříve se po oceánech námořníci plavili měsíce a roky, dá se dnes plavba přes Atlantik absolvovat za pár dní. Ale plout na rychlost by nebyla žádná zábava. Velké zaoceánské lodě s několika tisíci pasažéry tedy dělají zastávky na nejkrásnějších ostrovech na cestě, takže takové plavby trvají často dva nebo tři týdny.

Mimochodem, ty nejrychlejší lodě umí rychlosti kolem 30 uzlů, tedy 55 km/h (Queen Mary 2). Ty úplně největší zaoceánské výletní lodě jako Harmony of the Seas nebo Oasis of the Seas plují rychlostmi okolo 22 uzlů, tedy asi 41 km/h.

Velké lodě Royal Caribbean (na snímku Allure of the Seas) vypadají jako moderní části velkých měst.

Foto: bigstock.com

Když už jsme u těch největších – vůbec nejdelší ze všech je Harmony of the Seas s více než 362 metry na délku. Jen o pár centimetrů kratší jsou její sestry od plavební společnosti Royal Caribbean Cruises – Allure of the Seas a Oasis of the Seas.
V první desítce nejdelších lodí má Royal Caribbean hned osm zástupců. Nejvýše z ostatních je Norwegian Escape, které do délky Harmony of the Seas chybí přes 36 metrů.

Queen Mary 2 je nejrychlejší zaoceánská výletní loď na světě.

Foto: bigstock.com

Harmony of the Seas má ještě několik pozoruhodných „nej“. Nejzajímavější je Ultimate Abyss, nejvyšší tobogán na moři. Vypadá hodně působivě. Tyčí se do výšky téměř 30 m a na jeho vrcholu je prosklená podlaha, kterou je vidět dolů na moře. Opravdu působivé. A trochu mrazivé. Tobogán vinoucí se přes 10 palub není něco, co byste viděli každý den.

Naložit něco na horní palubu Norwegian Escape, to chce opravdu velký jeřáb.

Foto: bigstock.com

Kolem světa za 120 dní

Tito obři vozí cestující po všech možných koutech světa. Například Harmony of the Seas brázdí velmi často vody Karibiku. Do něj vyplouvá obvykle z floridského Fort Laurdedale. Potom se s cestujícími vydává na nejkrásnější pláže a ostrovy v okolí. Cestující si tak podle aktuálního programu mohou užívat na plážích na Bahamách, na Svatém Martinu nebo na mexickém Cozumelu.

Pro ty, kdo si chtějí splnit sen a vydat se na plavbu kolem světa, existují rekordní čtyřměsíční (120 dnů) plavby kolem světa. Během nich účastníci obvykle vídají tichomořské ráje jako Bora Bora nebo Fidži, nezřídka se dostanou i na ostrovy u pobřeží Afriky nebo jihovýchodní Asie.

Inzertní sdělení: Vyplujte za exotikou!

CK ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky plaveb:

Jaro za oceánem

Svatý Martin přijíždí na bílém koni, ale na ostrově Svatý Martin nejde o sníh, ale o světlý jemný písek na překrásných plážích. Poznejte jeho krásy stejně jako ekonomické centrum střední Ameriky – bahamské Nassau nebo palmy a pláže na Amerických Panenských ostrovech. Odpočívat na cestě můžete v jedné z luxusních kajut obří lodi Harmony of the Seas.

To nejlepší z Ameriky

Jak se liší Britské Panenské ostrovy a Americké Panenské ostrovy? Parádní pláže s jemným pískem, lehátka ve stínu palem a skvělé podmínky pro potápění jsou na obou místech, takže vlastně zase tolik ne. Ale New York a čilý ruch v jeho ulicích, to je úplně jiný zážitek. Poznejte to nejlepší z Ameriky na dvacetidenní plavbě po Americe s Queen Mary 2!

Čtěte dále:

Přečtěte si článek o nejlepších plážích mimo letní sezónu, navštivte 1500 králů na jednom místě a zjistěte, kterých pět ostrovů je tak krásných, že se vám z nich zatočí hlava. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán

Anketa
Chystáte se v zimě na dovolenou?
ano
28.9 %
ne
67.5 %
ještě nevím
3.6 %
Celkem hlasovalo 305 čtenářů.

Fakta o lodi Queen Victoria

Ne mezi ty úplně největší, ale rozhodně mezi nejoriginálnější lodě světových moří patří Queen Victoria. Noblesa a styl, to jsou asi dvě nejvhodnější slova, která ji charakterizují. Divadelní sál s lóžemi, elegantní knihovnu obloženou dřevem, bary a restaurace s decentní stylovou výzdobou… na této lodi mají vše sladěné do nejmenších detailů.

Podívejme se na pár čísel a faktických údajů tohoto impozantního plavidla:
• délka: 294 m
• šířka: 32 m
• hrubý objem: 90.000 t
• kapacita: 2014 osob
• posádka: 900 osob
• rychlost: 23,7 uzlů (44 km/h)
• počet palub: 16 (12 pro pasažéry)
• slavnostní křest: 2007
• země původu: Itálie

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků