Zatímco dříve se po oceánech námořníci plavili měsíce a roky, dá se dnes plavba přes Atlantik absolvovat za pár dní. Ale plout na rychlost by nebyla žádná zábava. Velké zaoceánské lodě s několika tisíci pasažéry tedy dělají zastávky na nejkrásnějších ostrovech na cestě, takže takové plavby trvají často dva nebo tři týdny.

Mimochodem, ty nejrychlejší lodě umí rychlosti kolem 30 uzlů, tedy 55 km/h (Queen Mary 2). Ty úplně největší zaoceánské výletní lodě jako Harmony of the Seas nebo Oasis of the Seas plují rychlostmi okolo 22 uzlů, tedy asi 41 km/h.

Velké lodě Royal Caribbean (na snímku Allure of the Seas) vypadají jako moderní části velkých měst.

Velké lodě Royal Caribbean (na snímku Allure of the Seas) vypadají jako moderní části velkých měst.

FOTO: bigstock.com

Když už jsme u těch největších – vůbec nejdelší ze všech je Harmony of the Seas s více než 362 metry na délku. Jen o pár centimetrů kratší jsou její sestry od plavební společnosti Royal Caribbean Cruises – Allure of the Seas a Oasis of the Seas.
V první desítce nejdelších lodí má Royal Caribbean hned osm zástupců. Nejvýše z ostatních je Norwegian Escape, které do délky Harmony of the Seas chybí přes 36 metrů.

Poznejte exotická místa:
Queen Mary 2 je nejrychlejší zaoceánská výletní loď na světě.

Queen Mary 2 je nejrychlejší zaoceánská výletní loď na světě.

FOTO: bigstock.com

Harmony of the Seas má ještě několik pozoruhodných „nej“. Nejzajímavější je Ultimate Abyss, nejvyšší tobogán na moři. Vypadá hodně působivě. Tyčí se do výšky téměř 30 m a na jeho vrcholu je prosklená podlaha, kterou je vidět dolů na moře. Opravdu působivé. A trochu mrazivé. Tobogán vinoucí se přes 10 palub není něco, co byste viděli každý den.

Naložit něco na horní palubu Norwegian Escape, to chce opravdu velký jeřáb.

Naložit něco na horní palubu Norwegian Escape, to chce opravdu velký jeřáb.

FOTO: bigstock.com

Kolem světa za 120 dní

Tito obři vozí cestující po všech možných koutech světa. Například Harmony of the Seas brázdí velmi často vody Karibiku. Do něj vyplouvá obvykle z floridského Fort Laurdedale. Potom se s cestujícími vydává na nejkrásnější pláže a ostrovy v okolí. Cestující si tak podle aktuálního programu mohou užívat na plážích na Bahamách, na Svatém Martinu nebo na mexickém Cozumelu.

Pro ty, kdo si chtějí splnit sen a vydat se na plavbu kolem světa, existují rekordní čtyřměsíční (120 dnů) plavby kolem světa. Během nich účastníci obvykle vídají tichomořské ráje jako Bora Bora nebo Fidži, nezřídka se dostanou i na ostrovy u pobřeží Afriky nebo jihovýchodní Asie.

Inzertní sdělení: Vyplujte za exotikou!

CK ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky plaveb:

FOTO: ESO travel

Jaro za oceánem

Svatý Martin přijíždí na bílém koni, ale na ostrově Svatý Martin nejde o sníh, ale o světlý jemný písek na překrásných plážích. Poznejte jeho krásy stejně jako ekonomické centrum střední Ameriky – bahamské Nassau nebo palmy a pláže na Amerických Panenských ostrovech. Odpočívat na cestě můžete v jedné z luxusních kajut obří lodi Harmony of the Seas.

FOTO: ESO travel

To nejlepší z Ameriky

Jak se liší Britské Panenské ostrovy a Americké Panenské ostrovy? Parádní pláže s jemným pískem, lehátka ve stínu palem a skvělé podmínky pro potápění jsou na obou místech, takže vlastně zase tolik ne. Ale New York a čilý ruch v jeho ulicích, to je úplně jiný zážitek. Poznejte to nejlepší z Ameriky na dvacetidenní plavbě po Americe s Queen Mary 2!

Čtěte dále:

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán