Velké americké kaňony bývají většinou celé narudlé díky pískovci, který se vyskytuje na jihozápadě a středozápadě USA. Vypadají úchvatně, ale přece jen by jim neškodilo více barev. Uprostřed Tichomoří na Havaji je to jiné – díky větší vlhkosti se kopce i kaňony nádherně zelenají.

Vlhkost je tu vysoká a na Kauai obzvlášť. Na ostrově existuje místo (kolem sopky Waialale), kde prší v průměru 348 dnů v roce. Díky tomu jsou vulkány na Kauai porostlé bujnou vegetací. Když k ostrovu připlouváte, vidíte azurové moře, barevné útesy vysoké i několik set metrů a zelené kopce.

Krajina Kauai včetně kaňonu Waimea se formovala opravdu dlouho. Nejstarší ostrov Havaje se začal z lávy tryskající z moře formovat skoro před 5 miliony let.

Krajina Kauai včetně kaňonu Waimea se formovala opravdu dlouho. Nejstarší ostrov Havaje se začal z lávy tryskající z moře formovat skoro před 5 milióny let.

FOTO: TLPOSCHARSKY, Flickr.com

Slunce pálí i v zimě

A vůbec nejlepší je, když k ostrovu plujete ze západu. To totiž vystoupíte na ostrov přímo v nádherné krajině, kde se rozkládá několik přírodních parků. V této oblasti je i havajský státní park Waimea Canyon, 900 metrů hluboký a 16 km dlouhý kolos.

Rudá skaliska prosvítají pod stromy a keři, dole se vlní potok, je krásně teplo, zkrátka idyla a velmi dobré místo, kam se vydat na rodinnou dovolenou. Vždyť i v lednu a únoru tu dosahují průměry denních teplot minimálně 19 °C.

Mimochodem, onen potok má tak trochu načervenalou vodu, což bychom jazykem Havajanů řekli „waimea“. Ano, zdejší specificky zbarvená půda, která se do říčky dostala, dala jméno celému kaňonu.

Kalalau - místo hodnocené jako jedno z nejpřitažlivějších na Kauai i v celém souostroví.

Kalalau – místo hodnocené jako jedno z nejpřitažlivějších na Kauai i v celém souostroví.

FOTO: Paul Bica (Flickr)

Kaňon zdaleka není jedinou zajímavostí v okolí. Hned vedle najdeme podobně nádherné parky Kokee nebo Na Pali plné vodopádů a vysokých pobřežních útesů. A také pobřežní stanoviště vrtulníků, odkud se lidé vydávají na cestu poznání jednoho z nejkrásnějších ostrovů světa (to není nadsázka, ale fakt vycházející z hlasování lidí z celého světa na cestovatelském webu TripAdvisor).

Čtěte také:

Kauai je ostrov dinosaurů

Předností a zajímavých míst Kauai si všimli také hollywoodští tvůrci, kteří sem od roku 1934 pravidelně jezdí natáčet, a tak tu vznikla pěkná řádka hitů. K těm nejslavnějším patří Jurský park (posléze i jeho třetí díl). Dinosauři tu po lese ovšem neběhali, ti byli do filmu přidáni trikovými efekty.

Vedle Jurského parku vděčí ostrovu za osobité přírodní kulisy také kupříkladu Dobyvatelé ztracené archy z indianajonesovské ságy, Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna, kasovní trhák Avatar, ale třeba i klasická verze King Konga nebo seriál Gilliganův ostrov.

 Inzertní sdělení: Vydejte se za exotikou!
 

Dva týdny na Havaji s českým průvodcem

Celý rok se vyhřívat na pláži, to nejde všude. Na Havaji je ale teplo celý rok. Vydejte se na velký okruh po tomto nádherném tichomořském souostroví a poznáte krásy ostrova Kauai a kaňonu Waimea, legendární pláž Waikiki nebo vulkanický park na hlavním ostrově Havaj. Poznejte, proč se slovo „havaj” stalo synonymem pro pohodu.

Čtěte dále:

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán