Nechme pro jednou stranou ty nejobdivuhodnější zázraky, které vytvořila sama příroda, jako je nejvyšší hora, nejhlubší jezero nebo nejdelší řeka. Podívejme se na snahu člověka stvořit něco neobyčejného a na místa, kde se mu to opravdu povedlo.

Nejrozsáhlejší síť metra (USA)

Prvenství v této kategorii drží, jak mnozí očekávají, americký New York. Dopravní skvost má celkem 468 stanic na téměř 30 linkách, 373 km tras, asi šest tisíc nasazovaných vozů a denně převeze až šest miliónů lidí – místních i turistů.

Těžko se to dá představit, tady už nejde jen o dopravu, ale o cestovatelský zážitek. Turisté metro v největším městě Spojených států rádi využívají, protože je zaveze ke všem úchvatným místům, na Manhattanu od Central Parku po Empire State Building.

Newyorské metro jezdí i pod dnem řek obtáčejících se kolem Manhattanu.

Newyorské metro jezdí i pode dnem řek obtáčejících se kolem Manhattanu.

FOTO: bigstock.com

A další zajímavosti, které se s metrem v New York City pojí? Třeba to, že 40 % tratí vede nad zemí, ale když už se dostanete pod zem, stojí to za to – například ve stanici 191 na lince 1, která je umístěna 60 m pod povrchem země. Často se ale nacházíte přímo pod vozovkou.

Metro spojuje newyorské čtvrti Manhattan, Bronx a Brooklyn, částečně také zasahuje do čtvrti Queens. Najdeme ho dokonce i na Staten Island, na ostrov samotný se ale musíte přeplavit trajektem.

Staten Island obvykle v katalozích neuvidíte, přitom vypadá takto příjemně.

Staten Island obvykle v katalozích neuvidíte, přitom vypadá takto příjemně.

FOTO: bigstock.com

Metro je chytře rozdělené na lokální a expresní linky. Ty druhé slouží pro přepravu na delší vzdálenosti, a soupravy tak zastavují jen v některých stanicích, aby byla doprava rychlejší a plynulejší. Díky tomu se můžete dostat za krásných 20 minut třeba z Central Parku na Manhattanu do Brooklynu.

Kromě toho, že je newyorská Subway nejrozsáhlejší dráhou na světě, patří taky k těm nejstarším. V závěsu za ní je velikostí sítě metro v Londýně nebo v Tokiu.

Další články ze světa:

Nejdelší skleněný chodník (Čína)

Zprávu o dokončení nejdelšího skleněného chodníku na světě, z něhož se díváte přímo do propasti pod sebou, jste pravděpodobně zaznamenali. Stalo se tak v září 2015, ale dodnes se o něm intenzivně hovoří.

Most najdete v Geoparku Pching-ťiang v provincii Chu-nan. Jde o most visutý, který se pyšní délkou 300 m a je položen ve výšce 180 m nad kaňonem. Pro každého, kdo trpí závratí, platí ve výškách jediné pravidlo – nedívat se dolů. Co byste ale ze skleněného mostu měli, kdybyste se pod sebe nepodívali?

Kromě pohledu pod sebe je nutné se připravit i na to, že se most chvěje, i když se technologie snaží o vyrovnávání vibrací. Bát se mostu ale rozhodně nemusíte, i když se tomu jen těžko poroučí. Byl totiž vybudován z tvrzeného skla, které je asi 25x silnější a odolnější než okenní tabule.

Čína, to není jen Velká čínská zeď. Mezi další skvosty skleněné mosty a chodníky, které každému návštěvníkovi vezmou dech!

Čína, to není jen Velká čínská zeď. Mezi další skvosty patří skleněné mosty a chodníky, které každému návštěvníkovi vezmou dech!

FOTO: bigstock.com

V Číně jsou na sklo „zvyklí”
V Číně nejde o jediný skleněný počin. V národním parku Chuang-šuej se nachází skleněný konzolový most umístěný 300 m nad kaňonem a kolem hory Tchien-men také vede skleněný chodník, ve výšce 1200 m. Na mnoha fotografiích můžete vidět turisty, kteří se intuitivně drží skály.

Největší vertikální bludiště (Spojené arabské emiráty)

V Dubaji, metropoli Spojených arabských emirátů, stojí Dubai Maze Tower. Jde o věž s 55 patry považovanou za největší vertikální bludiště na světě. Důvodem jsou složité linie balkónů, které na přední i zadní fasádě tvoří jednotlivé hádanky. Takovou práci si s návrhem dal uznávaný designér bludišť Adrian Fisher.

Dubaj je zkrátka město zázraků, které stojí za to vidět.

Kromě stavby Burj Khalifa by v Dubaji nikomu nemělo uniknout největší vertikální bludiště světa – Maze Tower.

Kromě stavby Burj Khalifa by v Dubaji nikomu nemělo uniknout největší vertikální bludiště světa – Maze Tower.

FOTO: bigstock.com

Nejvyšší věž z lega (Maďarsko)

V maďarské Budapešti vyrostla v květnu 2014 nejvyšší věž z lega, která překonala rekord, jaký dříve držela Jižní Korea. Stavba měřila 34,76 m a její umístění před bazilikou sv. Štěpána bylo ideální pro místní i turisty. Na celém procesu se podíleli dánští konstruktéři a maďarští školáci. Poslední dílek tohoto obra zasadil starosta Budapešti Antal Rogan.

V roce 2012 vztyčili nadšenci v jihokorejském Soulu věž do výšky 31,9 m, následně ji pak odhalili u příležitosti 80. výročí existence dánské firmy, která lego vyrábí. O stavbu se zasloužily i čtyři tisíce dětí a věž byla vytvořena z 500 tisíců kostek.

Nic není definitivní

Vzhledem k tomu, že lidé se budou stále snažit překonávat dosavadní rekordy, určitě se můžeme těšit i na další skvosty a rarity. Nechme se překvapit, které to budou příště.

Inzertní sdělení: Objevte krásu Číny a USA!

FOTO: ESO travel

Objevte skutečné perly Číny!

Naplánujte si dovolenou, na kterou budete do konce života vzpomínat a nechávat se při tom unášet euforií ze zážitků! Poznejte s námi ta nejobdivuhodnější místa, mezi která patří Velká čínská zeď, Chrám nebes, Terakotová armáda nebo Šanghaj!

Poznejte New York a zamiřte na Floridu!

Florida a New York v jedné dovolené? Proč ne? Svezte se nejrozsáhlejším metrem na světě, navštivte Manhattan nebo okolí Central Parku a přesuňte se na Floridu, kde si dokonale odpočinete po náročné poznávačce!FOTO: ESO travel

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů za exotikou:

  
  

Čtěte dále:

Seznamte s letošními plážovými hity, podívejte se na nejdelší akvadukt na světě a poznejte neuvěřitelně zbarvené kouty světa. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Petra Malá & Tomáš Cikán