Nikde si tak nevyčistíte hlavu jako mezi ledovci. Jet na Aljašku nebo do Yukonu na vlastní pěst je dost odvážné – jedinou dobrou radou je pokora vůči nezměrné síle přírody – ta je v těchto končinách jediným soudcem. Právě ona rozhodne nejen o tom, kam se vydáte, ale i kdy se vrátíte.

I tady je krásně: 7500 hvězd nad hlavou: Nejkrásnější noční obloha je v americkém Bryce Canyonu

Vyšší horu než Mount McKinley na Aljašce nenajdete.

FOTO: bigstock.com

Naštěstí jsou ale i jiné možnosti, jak poznat tenhle vzdálený kraj světa. Cestovní kanceláře nabízejí výpravy za americkými a kanadskými velehorami, ledovci nebo ke starým rýžovištím zlata „s plným servisem“. Druhou alternativou je vyrazit za poznáním Aljašky po moři a pozorovat z lodi, jak medvědi obracejí kameny u břehů a hledají pod nimi něco k snědku, případně se odhodlají k dramatičtější akci a pokusí se chytit rybu.

Projet se se psím spřežením nebo na raftu

Mezi nejkrásnější místa AljaškyYukonu patří bezpochyby zdejší národní parky. Ke vstupu do NP Denali ale potřebujete speciální licenci, o kterou je v sezóně velký zájem. Do každé oblasti parku je totiž povolen vstup jen určitému počtu lidí. Díky tomu si tu ale budete opravdu připadat jako v divočině, i když ne tak nebezpečné. Můžete se tu projet na psím spřežení, pozorovat medvědy, losy, vlky anebo sjíždět na raftu řeku Nenana. To vše v kulisách tundry s divokými skalisky a zasněženými vrcholy velehor.

Když budete mít štěstí, můžete během pobytu na Aljašce na vlastní oči spatřit i polární záři.

Když budete mít štěstí, můžete během pobytu na Aljašce na vlastní oči spatřit i polární záři.

FOTO: www.nps.gov

Nic menšího nedalo parku Denali své jméno než nejvyšší hora Severní Ameriky, Mount McKinley, označovaná i jako Denali. Hora vysoká 6194 m leží v samém srdci parku a z určitého úhlu pohledu by se dala považovat i za nejvyšší horu světa. O něco menší, ale stále trhající rekordy, je severoamerická specialita – medvěd kodiak. Ten žije pouze na jednom americkém ostrově – na Kodiaku.

Aljaška – to rozhodně není synonymum pro ledovou pustinu. Jen jeden ze čtyř živlů – voda – tady nachystal neuvěřitelné množství zajímavostí a jedinečných věcí. Každý rok můžete sledovat lososy, jak táhnou proti proudu řeky do vnitrozemí naklást jikry, nebo vyšplhat na jeden z mnoha ledovců. Fjordy chráněné oblasti Misty Fjords se všemi mlžnými zákoutími zase nejlépe prozkoumáte při plavbě lodí.

Na Aljašce a v kanadském Yukonu kdysi propukla zlatá horečka, dnes tu zažívají spíše cestovatelskou.

Na Aljašce a v kanadském Yukonu kdysi propukla zlatá horečka, dnes tu zažívají spíše cestovatelskou.

FOTO: ESO travel

Z paluby lodi je nejkrásnější i Hubbardův ledovec, který „stéká“ z pevniny do ledových vod, kde se s ohromným rachotem odlomí. Mimochodem, z kotle, kde vznikl, až na pobřeží to ledovci trvá 400 let.

 Lidé šíleli zlatou horečkou

Zlato. Právě to sem na konci 19. století přilákalo desítky tisíc zlatokopů a změnilo zdejší „krajinu nikoho“ ve výnosná rýžoviště. V kanadském teritoriu Yukon je dokladem této mohutné migrace městečko Dawson na řece Klondike a na Králičím potoce, ve kterém bylo nalezeno obrovské množství zlata. Kromě zlatonosných polí, kde turisté i dnes pokoušejí své štěstí při rýžování zlata, je tu k vidění i kdysi největší rypadlo na těžbu zlata na světě.

U pobřeží se občas mihnou i velryby, tuhle se podařilo zachytit poblíž aljašského Juneau.

FOTO: bigstock.com

Vydáte-li se na Aljašku nebo do Yukonu, udělejte to koncem léta. Vyhnete se tak nepříjemným náletům komárů a ještě stihnete teplé počasí. Cestovat sem později na podzim je také možné, ale má to už svá rizika – ve vyšších polohách se můžete setkat se sněhem a s ranními mrazíky. Ať už se rozhodnete jakkoli, vždycky můžete počítat s velkou ochotou a pomocí zdejších lidí. Tam, kde příroda vládne tvrdou rukou, je každý připraven pomoci druhému v nouzi.

Nejlepším obdobím pro návštěvu Aljašky je srpen a začátek září, kdy počasí přeje poznávání.

Nejlepším obdobím pro návštěvu Aljašky je srpen a začátek září, kdy počasí přeje poznávání.

FOTO: www.nps.gov

Inzertní sdělení: Vydejte se s námi na exkluzivní poznávací zájezdy!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

Dobrodružství Aljašky a Yukonu

Dawson City, Klondike, Yukon, Whitehorse nebo národní park Denali. Poznejte nejkrásnější místa Aljašky a Yukonu. Uvidíte nejvyšší horu Severní Ameriky, Mount McKinley, vyzkoušíte si rýžování zlata, budete mít možnost vyrazit k severnímu polárnímu kruhu.

V roce 2016 vyrážíme za nádhernou severskou přírodou jen ve dvou termínech – a jeden z nich už je vyprodaný. Tak neváhejte!

Severozápad USA - individuálně

Poznejte úžasný americký severozápad! Okouzlující scenérie u jezera a hor v oblasti okolo Grand Teton a u fascinujících gejzírů národního parku Yellowstone můžete navštívit s námi.

Vydejte se za medvědy, k nádherným jezerům a do hlubokých lesů amerického severozápadu.


Čtěte dále:

Přečtěte si také článek o největších hitech Číny, pirátské minulosti národního parku Biscayne nebo o oblíbených plážích v Dominikánské republice. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Viola Kratochvílová & Tomáš Cikán