Když v roce 1858 Britové postavili loď Great Eastern, rovnalo se to malému zázraku. Loď o 11 metrů přesahující do té doby nepokořenou dvousetmetrovou hranici, to tu ještě nebylo. Lidé se na ni chodili dívat k Temži, protože se jim nechtělo věřit, že vzniká plavidlo, které pojme 4000 pasažérů a doveze je z Anglie do Austrálie bez nutnosti někde po cestě přirazit ke břehům a doplnit palivo. Dnes už nic takového nikoho nepřekvapí. Možnosti dnešních lodí jsou fantastické.

Uprostřed moře pít koktejl od robota nebo odpočívat u bazénu

Počet přepravovaných osob se od doby Great Eastern nijak dramaticky nezvýšil. Mění se především to, jak si mohou lidé dlouhou cestu na palubě zpestřit. Na Anthem of the Seas mohou například navštívit broadwayské muzikály nebo restaurace a podniky ve stylu Las Vegas.

Šestnáctipalubová Anthem of the Seas vyplouvá z New Yorku.

Šestnáctipalubová Anthem of the Seas vyplouvá z New Yorku.

FOTO: Bigstock.com

Mezi zvláštnosti lodi patří také bar, v němž koktejly připravuje robotická ruka. Na palubě si pasažéři krátí chvíle v akvaparku, několika bazénech, v nákupním centru, mohou si zajít i do posilovny. Doba stísněných prostorů na lodích, kde jedinou atrakci představovala střelba na hliněné holuby, je pryč. Dnešní velké koráby jako Anthem of the Seas poskytují veškerý městský komfort. Tady se položíte na lehátko u bazénu, užíváte si a na žádné starosti nemyslíte. Zkrátka pohoda a luxus na vlnách.

Jedna z restaurací na Anthem of the Seas vypadá, jako by byla uprostřed lesa.

Jedna z restaurací na Anthem of the Seas vypadá, jako by byla uprostřed lesa.

FOTO: royalcaribbean.com

Už jste někdy na lodi létali?

Anthem of the Seas je aktuálně třetí nejdelší výletní lodí světa. Patří do flotily společnosti Royal Caribbean, stejně jako její dvě o trochu delší sestřičky Allure of the Seas a Oasis of the Seas. Ještě neuvěřitelnějšími rozměry než tyto kolosy se mohou chlubit ropné tankery, délka těch největších přesahuje 400 m.

Na tankerech se ovšem plaví jen dělníci, kdežto na Anthem of the Seas najdeme vedle 4180 cestujících také 1500 členů posádky, kteří pasažéry 24 hodin denně hýčkají a pomáhají jim užít si přesuny mezi destinacemi. Třeba u romantické večeře v restauraci se živou hudbou nebo při létání v simulátoru skydivingu.

Přečtěte si o exotických místech:
Karibské pláže vypadají pohádkově!

Karibské pláže vypadají pohádkově!

FOTO: Bigstock.com

Na loď do Karibiku s cestovkou

Mezi kterými lokalitami se Anthem of the Seas vlastně přesouvá? Brázdí především Karibik. Často vyplouvá z New Yorku. To má tu výhodu, že se cestující před vyplutím mohou vydat na jedno z nejživějších náměstí světa Times Square a podívat se k nejvyšší budově západní polokoule One World Trade Center, která vznikla na místě zničeného World Trade Center.

Zajímavých míst je v New Yorku spousta, ale ani na zastávkách během plaveb se lidé rozhodně nenudí. Poznat mohou hlavní město světového bankovnictví – bahamské Nassau (mají tam největší koncentraci finančních institucí na světě) –, pláže na Kajmanských ostrovech a Jamajce nebo indiánské památky na mexickém Cozumelu. Karibik a jeho okolí patří k velmi populárním místům pro dovolenou.

O Americe si přečtěte také zde:

Hotel Atlantis je jednou z nejzajímavějších staveb na Bahamách.

Hotel Atlantis je jednou z nejzajímavějších staveb na Bahamách.

FOTO: Bigstock.com

Své o tom víme i u nás. České cestovní kanceláře nabízejí místa na podobných super lodích. Dá se přes ně objednat kajuta i na Anthem of the Seas. Ale zajímavostmi oplývají i jiné lodě brázdící vody východně od Střední Ameriky. Například Oasis of the Seas.

Na 18 palub téhle super lodi se vejde 5400 pasažérů a posádka o 2115 lidech. Ukrývá se tu také největší plovoucí kasino na planetě, běžecká dráha, ale i kanál s umělými vlnami, na kterém se můžete naučit surfovat. Vyzkoušíte si tady činnosti, které by vás na pevnině nejspíš ani nenapadly.

Moře, palmy a plovoucí město. Prostě sen.

FOTO: Bigstock.com

Super loď, která bude mít i umělé nebe

Gigantické výletní lodě vznikají i nadále. V dubnu 2015 se ve francouzských docích Saint Nazaire začalo se stavbou nejekologičtější a nejbezpečnější lodi v historii. MSC Meraviglia bude mít po dokončení 315 metrů, 2250 kajut, a dokonce i vnitřní promenádu s umělým nebem. Na obrazovku o ploše 480 čtverečních metrů, jež bude připevněná na stropě, se bude ráno promítat východ slunce, večer jeho západ a v noci hvězdné nebe.

Plavby už tedy dávno nejsou jen krátké pobyty na poznávaných místech spojené dlouhými nudnými plavbami. Dnešní lodě plují rychleji, užijete si delší dobu zastávek. A mezi nimi už dávno není taková nuda, z plavidel se stala obří zábavní, sportovní a gastronomická centra. Kdo to nevyzkoušel, neví, jaký je to zážitek.

Inzertní sdělení: Vydejte se s námi do celého světa!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů a plaveb:

FOTO: ESO travel

Proplujte Karibik!

Poznejte nejkrásnější místa Karibiku a užijte si exotickou dovolenou na Kajmanských ostrovech, na Bahamách nebo na Jamajce.

Vyberte si délku plavby, na výběr máte od 3 do 12 nocí a můžete se těšit na teplé podnebí Karibiku, nekonečné moře a luxus na lodi Anthem of the Seas.

Cestujte kolem světa!

Staňte se jedním z 64 šťastlivců, kteří poznají 10 vybraných míst, mezi které patří japonské Tokio, atoly s průzračným mořem na Maledivách, indiánské pyramidy v Guatemale nebo pohodu na Havajských ostrovech.

Poslední volná místa už spočítáte na prstech, tak neváhejte a rezervujte si místo na palubě boeingu upraveného pro maximalizaci pohodlí na letoun ve stylu soukromých letadel.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále: 

Přečtěte si o eurovíkendech v Moskvě, o nebezpečných vodopádech na Réunionu nebo o plážích thajského Phuketu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán