Je libo hotelový pokoj se vstupem přímo do bazénu? Nebo rovnou apartmán s vlastní sluneční terasou a bazénem ukrytý v krásné zahradě? Turecká riviéra není jen o průměrných hotelech, ale i o resortech, které s hrdostí nosí pět hvězd, poskytují perfektní služby, ale také nestojí pár tisíc.

V Beleku se hoteliéři perou a turista směje

Namísto křivolakých uliček široké ulice lemované palmami seřazenými jako podle pravítka – Belek je moderní turistické letovisko v tom nejlepším slova smyslu. Jedno z nejmladších letovisek na Turecké riviéře vzniklo v 80. letech 20. století s jasným cílem – přitáhnout turisty, ideálně ty velmi bohaté.

Dopřejte si relax na Turecké riviéře, letovisko Belek patří ke špičce.

Dopřejte si relax na Turecké riviéře, letovisko Belek patří ke špičce.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Luxusních pětihvězdičkových hotelů je tu několik desítek a jejich vysoká koncentrace nutí majitele služby zlepšovat a zlepšovat a zlepšovat… ku prospěchu turistů, kteří sem přijedou. Přidejte k vysoké kvalitě služeb ještě nádherné pláže a máte letní dovolenkový koktejl, kterému odolá jen málokdo.

Turecko vás neláká? Vydejte se jinam: Pětihvězdičková Mallorca: Která letoviska jsou synonymem pro luxus?

Pláž, která se podél letoviska táhne, má úctyhodných 16 kilometrů délky a některé její úseky se mohou pochlubit modrou vlajkou, která je mimo jiné symbolem čistoty, zodpovědného přístupu k ekologii a kvalitního zázemí. A takovými přírodními garanty čistoty jsou i želvy, které v některých úsecích kladou každý rok svá vajíčka.

Pláže s modrou vlajkou

Turecký Belek se může pochlubit plážemi s takzvanou modrou vlajkou. Co to znamená? Modrá vlajka EU je ocenění pro pláže, které splňují celkem 33 poměrně přísných kritérií ze čtyř hlavních kategorií. Těmi jsou kvalita vody, bezpečnost a služby, informace a osvěta o prostředí pláže a kategorie, kterou bychom mohli označit jako údržbu a správu prostředí pláže. Je jasné, že modrá vlajka je pro pláž ohromnou reklamou, ale pozor! Ocenění se uděluje vždy jen na jednu sezónu, a pokud pláž některá kritéria poruší, napřesrok o ocenění přijde!

Pobyt v Beleku ale není jen o krásných plážích a hýčkání v hotelovém resortu (ač i návštěva hotelové restaurace, která servíruje 14 národních kuchyní, může být prima gastronomickým dobrodružstvím), ale i o hře gentlemanů. Belek je totiž tureckou golfovou destinací číslo jedna. Kvalitních golfových hřišť je tu hned několik, nicméně asi každý vám doporučí místní National Golf Club ukrytý v hájích eukalyptů a borovic.

Belek je rájem pro golfisty. Nejlepším hřištěm je National Golf Club.

Belek je rájem pro golfisty. Nejlepším hřištěm je National Golf Club.

FOTO: www.bigstockphoto.com

„Vznikly jsme v roce 1994 a už na přelomu milénia jsme se objevili v první padesátce nejlepších hřišť Evropy,“ prohlašují o sobě hrdě na svých webovkách. Aktuálně drží i pozici v top desítce golfových hřišť ve Středomoří. Osmnáct jamek je tu rozeseto mezi spoustou přírodních jezírek a cílovou destinací všech hráčů je restaurace Meridiana – s perfektní kuchyní a ještě lepším výhledem.

Mimochodem, pověst Beleku jako výhradně turistické destinace potvrzuje i to, že mimo sezónu v něm trvale žije asi 750 obyvatel, v sezóně, která v dobrých letech trvá i osm měsíců, jejich počet narůstá až na deset tisíc. Milovníky čísel a krásného počasí pak ještě potěšíme údajem o počtu slunečních dní – těch je v Beleku zhruba 300 v roce.

Turecký Belek je letovisko, kam vyrážejí lidé za luxusem a kvalitními službami.

Turecký Belek je letovisko, kam vyrážejí lidé za luxusem a kvalitními službami.

FOTO: ESO travel

Side – dovolená v antických kulisách

„Kleopatra a Markus Antonius si místo pro svá romantická dostaveníčka uměli vybrat,“ to napadne každého, kdo na vlastní oči spatří západ slunce u Apollonova chrámu v letovisku Side. Stará část města leží na malém poloostrově, který vybíhá do průzračných vod Středozemního moře, a musí nadchnout všechny romantiky.

Posedět tu můžete v některé z příjemných restaurací v blízkosti místního přístavu pro jachty nebo zamířit do centra starého města, které se se setměním promění ve velký trh pod širým nebem, a vyzkoušet si, jak umíte smlouvat. Ostatně bez toho to tady nejde – ošidili byste sebe a možná i naštvali obchodníka.

Amfiteátr v Side je dalším místem, které dotváří nádherné prostředí města.

Amfiteátr v Side je dalším místem, které dotváří nádherné prostředí města.

FOTO: Bigstock.com

Turecká riviéra

Středomořské pobřeží Turecka je jednou z nejnavštěvovanějších oblastí země. Cestovní ruch se tady naplno rozjel v 80. letech 20. století a dnes na pláže mezi městy Antalya a Analya přijíždějí v dlouhé hlavní sezóně statisíce turistů. Co je láká? Krásné pobřeží, příroda, kterou reprezentuje i mohutné pohoří Taurus, historické památky z dob antiky, ale i vysoká kvalita služeb.

Ve staré části Side se odráží dlouhá historie města, které bývalo významným trhem s otroky, ale i centrem kultury a umění. Ještě stále patrné jsou tu zbytky městských hradeb, bran, ale i chrámů a amfiteátru. Paradoxně i díky tomu, že ve středověku bylo město opuštěné, a tak nikdo antické památky nerozebral na stavbu domů. Zchladit se můžete v jednom z mnoha muzeí, které upomínají na dlouhou historii.

Zázemí hotelů je perfektní. V Side se pás moderních resortů táhne na západ od historického centra.

Zázemí hotelů je perfektní. V Side se pás moderních resortů táhne na západ od historického centra.

FOTO: ESO travel

Od starého Side na západ se pak táhne moderní část s luxusními hotely – hotelový pás je dlouhý asi 11 kilometrů. A místní pláže? Jsou krásné – písek je bílý s příměsí oblázků, vstup do moře jen velmi pozvolný, voda příjemně teplá a hlavně – průzračná. Vlastně se ani není co divit, že si před dlouhými věky tohle místo vybrala i zamilovaná Kleopatra.

Inzertní sdělení: Vydejte se na dovolenou do Turecka!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky exkluzivních zájezdů do Turecka:

FOTO: ESO travel

Rixos Premium Hotel, Belek

Užijte si sedm nocí v luxusním pětihvězdičkovém komplexu v letovisku Belek. Hotel leží přímo u pláže a obklopuje ho nádherná zahrada. Hlavní restaurace servíruje pokrmy 14 světových kuchyní, v areálu najdete i irskou hospůdku nebo prvotřídní lázeňské centrum. Navštívit můžete i dvě kina nebo aquapark ve stylu starověké Troji.

Na pokoji na vás bude čekat uvítací koš, plazmová televize, ale i terasa s výhledem na moře nebo zahradu. Užijte si pohádkovou dovolenou, vydejte se do hotelu Rixos!

Sensimar Side Resort & Spa, Side

Co byste řekli na dovolenou v exkluzivním resortu přímo na pláži 40 kilometrů od města Antalya? V těsném sousedství hotelu jsou dvě velmi kvalitní golfová hřiště. Vybírat můžete ze dvou hlavních restaurací, 6 a la carte restaurací, ale i z pěti barů.
Součástí hotelu je i kino, komplex nádherných bazénů, včetně jednoho vnitřního. Hýčkat vás tady budou ve spa centru, vyrazit můžete do sauny, na masáž nebo do vířivky. Pravidelně probíhají i lekce aerobicu, jógy, zahrát si můžete i bowling, minigolf nebo volejbal.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o dovolené na vlnách, o místech, kde se točil Hobit nebo o paláci nad oblaky. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán