Skrze otvor „The Glory Hole”, jak místní přezdívají právě obrovské přepadové díře, za vteřinu proletí tolik vody, kolik korytem Vltavy těsně před vyhlášením třetího povodňového stupně. Ďábelský trychtýř je celkem unikátní řešení nadbytku vody v přehradě. Zatímco běžně padá voda přepadem na hrázi, na přehradě Monticello voda odtéká obrovským trychtýřem asi 60 metrů od hráze.

Ďábelský tobogán z cementu

Za vteřinu je tenhle obrovský cementový trychtýř schopný pojmout asi 1370 kubíků vody – to je pro srovnání stejný objem vody, který protéká Vltavou v Chuchli těsně před vyhlášením třetího povodňového stupně – a to díky 22 metrů širokému hrdlu, které se postupně zúží až na potrubí o průměru zhruba 8,5 metru.

Velká modrá díra v Belize

Za bránu do hlubin země je považována Velká modrá díra při pobřeží Belize. A tenhle krasový útvar, velmi dobře viditelný i ze satelitních snímků, je rájem pro potápěče. V průměru má tahle „díra“ 300 metrů a mořské dno tu náhle padá o 150 metrů níž. Závrt, který je jedním ze symbolů Belize, byl v roce 1996 zapsán na seznam UNESCO. Více o něm v článku: Tajemné oko do hlubin země. U pobřeží Belize leží unikátní podmořský útvar

Takto vypadá Velká modrá díra při pobřeží Belize – také bere dech, co říkáte?

Takto vypadá Velká modrá díra při pobřeží Belize – také bere dech, co říkáte?

FOTO: ESO travel

Jím se pak voda řítí do hlubiny. Konkrétně tedy do výpusti na druhém konci hráze, která je o 312 metrů dál a o 93 metrů níž. Plavat v blízkosti propusti, když je „v provozu“? Sebevražda! Však je také hladina přehradního jezera v dostatečné vzdálenosti označena bójkami, za které plavci ani plavidla nesmějí, jinak riskují vcucnutí do ďábelského tobogánu.

Voda hraje hlavní roli i v tomto článku Utajené Vodopády mrtvého muže: Patří k nejkrásnějším na světě. Víte, kde jsou?

The Glory Hole umí i zabíjet

Nicméně ne každý si dá říct. V roce 1997 nedbala výzev jednačtyřicetiletá Emily Schwalenová, která bójky ignorovala a přiblížila se do nebezpečné vzdálenosti. Proud vody pak ženu samozřejmě stáhl a tělo vyplavalo na druhém konci propusti až po dvaceti minutách. Bez života. Je to prý ale jediná smrtelná nehoda, která se u The Glory Hole stala. Kuriózní sebevraždu, ke které se tady uchýlí hrdina románu od Marka Travise, nepočítáme.

Přečtěte si i o dalších fascinujících přehradách: Gigantické přehrady: Tři soutěsky utnuly záplavy, Santee Cooper nezaměstnanost 

Pohled na dolní propust, která je v létě rájem bikerů. Na obrázku z ní ale tryská voda.

Pohled na dolní propust, která je v létě rájem bikerů. Na obrázku z ní ale tryská voda.

FOTO: en.wikipedia.org, Gh5046, Public Domain Image

Abyste viděli obrovský trychtýř v akci, doporučují znalci místních poměrů, tedy poměrů v severní Kalifornii, abyste k přehradě dorazili během pozdního jara, kdy je hladina nejvýš. Nicméně – adrenalin si tu můžete užít i v případě, že je hladina naopak nízko a propust je mimo provoz.

Na bruslích nejen do tunelu Blanka

Na jejím druhém konci, pod hrází, kde pokračuje tok řeky Putah Creek, totiž v období sucha řádí „šílenci“ na kolečkových bruslích a kolech. A ohromnou trubku, která je ústím přepadové jámy, používají jako obří U-rampu. Stačí jen s kolem nebo na bruslích vyjet kousek výš do temnoty – trubka má mírný sklon – a pak se spustit dolů temným tunelem, na jehož konci je světlo… a riziko toho, že když nedobrzdíte, spadnete a ošklivě si namlátíte.

Bránu do pekla mají v Turkmenistánu

Brána do pekla leží v poušti Karakum v Turkmenistánu a na rozdíl od Velké modré díry, která vznikla díky přírodě, stojí za tímto úkazem lidská činnost. Před 40 lety totiž Sověti na místě, kde je teď kráter, prováděli výzkumný vrt, který měl zjistit, jaké zásoby plynu a ropy v oblasti jsou. Nicméně vrtná plošina se propadla do obrovské díry, do které unikal plyn. Ten se vzňal a hoří dodnes. Podrobnosti v článku Po chybě Sovětů vznikl uprostřed pouště kráter. Podle místních je branou do pekla.

V tuto chvíli je obrovská přepadová díra bezpečná, hladina přehrady je totiž několik metrů pod limitem.

FOTO: en.wikipedia.org, Seeyardee, licence CC BY-SA 3.0

Samotná přehrada Monticello vznikla v letech 1953 až 1957 – jako ochrana před povodněmi a jako zásobárna vody pro zavlažování. V 80. letech 20. století pak ještě přibyla hydroelektrárna, která zásobuje elektrickou energií severní část San Franciska.

Umělé vodní nádrži za hrází se říká jezero Berryessa a jeho název je připomínkou údolí, které na místě přehrady původně bylo. Patřilo prý k těm nejúrodnějším v Kalifornii. Však se také proti výstavbě vodního díla protestovalo. Přehrada nakonec vznikla, stát vykoupil pozemky od původních vlastníků a v roce 1956 vody zaplavily i městečko Monticello, podle kterého dostala přehrada název.

Plný stav nicméně přehrada zahlásila až v roce 1963, tedy až šest let po dostavění hráze. Dnes je oblíbeným místem rekreantů – k jejím břehům jich během roku přijede asi milión a půl. A pak samozřejmě i běžných turistů, kteří přijíždějí přímo k hrázi, aby se podívali na slavnou „The Glory Hole“.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Spojených států!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří, Asii a Afriku, vybírá z nabídky exkluzivních poznávacích zájezdů:

New York a Florida

Užijte si atmosféru kosmopolitního New Yorku, prohlédněte si jeho největší symboly, jako jsou socha Svobody nebo Empire State Building, projděte se po slavné Páté Avenue. A pak – pak se vydejte na slunnou Floridu a užijte si pár dní volna na jejích krásných plážích. Vydejte se s námi na jaře za poznáním světoznámých lokalit!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Vydejte se na západ Spojených států!

Populární okruh, který vás během necelých dvou týdnů provede po největších atrakcích západu USA – poznáte slavné národní parky, včetně Grand Canyonu, Údolí smrti nebo Bryce Canyonu. Navštívíte i krásná města – Los Angeles, město filmu se slavným nápisem Hollywood, i dech beroucí Las Vegas, kde můžete zkusit své štěstí v jednom z mnoha světoznámých kasin.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o největších městech světa, o luxusu v Karibiku nebo o kuriózních rodištích celebrit. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán