4500 zaměstnanců a milióny vyrobených doutníků každý týden. Komplex Tabacalera de Garcia nedaleko městečka La Romana nemá na světě konkurenci. A Dominikánci se jím rádi chlubí.

„Vyrábíme tady doutníky několika značek, mimo jiné i slavné Romeo y Julieta nebo Montecristo,“ řekne vám průvodce během prohlídky, kterou továrna nabízí pro turisty. Jen pozor na to, že na ni nemají přístup děti mladší 18 let – což občas kříží plány jejich rodičům.

La Romana - od cukru k turistům

Továrna leží v těsné blízkosti dominikánského města La Romana, města, které dříve profitovalo z cukrové třtiny a dnes nejvíce z turistů. V roce 1999 tu otevřeli moderní letiště, místní přístav prošel modernizací, takže v něm mohou přistát i velké zaoceánské lodě, a tak tu hotelové resorty rostou jako houby po dešti. A zaměstnanost je tu téměř stoprocentní – což je v Dominikánské republice naprostý unikát.

Proč zrovna Dominikána? Deset věcí, kvůli kterým se vydat do Dominikánské republiky 

Podvečer u nasvíceného bazénu v luxusním resortu – už víte, kam pojedete na dovolenou?

Podvečer u nasvíceného bazénu v luxusním resortu – už víte, kam pojedete na dovolenou?

FOTO: archiv autora

Zázračná jeskyně

Cueva de las Maravillas, jinak také Zázračná jeskyně, je dalším z velikých taháků celé oblasti La Romana. Obrovské jeskynní prostory hluboko pod zemí jsou působivě nasvícené, po stěnách tančí stíny a nad hlavou každou chvíli proletí netopýr. Stěny navíc zdobí stovky kreseb od Tainů, původních obyvatel oblasti, kteří jeskyni kdysi dávno využívali.

Přidat k tomu musíte ještě krásné pláže (mimochodem, Dominikánská republika má na jejich krásu i oficiální „razítko“ od UNESCO, krásnější pláže prý na planetě nejsou), několik golfových hřišť, které patří k širší světové špičce, a resorty, kde se umí perfektně postarat i o zhýčkané hollywoodské hvězdy.

Krásné pláže, Karibik a golfová hřiště dělájí z La Romana oblíbené dovolenkové letovisko.

Krásné pláže, Karibik a golfová hřiště dělají z La Romana oblíbené dovolenkové letovisko.

FOTO: ESO travel

Zadáno pro hvězdy Hollywoodu!

Pověstné je v tomto směru soukromé sídlo Casa de Campo, které bylo magazínem Harper’s Bazaar dokonce zařazeno mezi deset nejkrásnějších obytných komplexů na světě. Pokud na to máte, můžete si tu koupit vilku nebo vilu – ceny se pohybují od půl do čtyřiadvaceti miliónů dolarů. Někdo tu tráví podstatnou část roku, jiný jen víkendy (takovým tady potom říkají „capitaleños“). Více je ale těch, kteří sem přijedou „jen“ na luxusní dovolenou.

Láká vás luxusní cesta kolem světa?Přestavět letadlo, vybrat nejluxusnější hotely: Jak se plánuje milionářská cesta kolem světa?

Pravidelně sem prý jezdí Michelle Rodriguezová, v posledních měsících se tu objevili i Carlos Santana, Cameron Diazová nebo Beyoncé, která tady navíc pořádala velký večírek v mafiánském stylu. Dovolenou se svou budoucí manželkou Lisou Marií Presleyovou tady kdysi strávil i Michael Jackson, a ač od této události uběhlo už téměř dvacet let, resort se s ní stále rád chlubí.

Kromě slavného hřiště Teeth of the Dog je v okolí La Romana ještě několik dalších golfových hřišť.

Kromě slavného hřiště Teeth of the Dog je v okolí La Romana ještě několik dalších golfových hřišť.

FOTO: ESO travel

A stejně tak tím, že nabízí i pětihvězdičkové ubytování v luxusních privátních vilách, že disponuje ohromnými koňskými stájemi i vlastní marinou pro jachty a plachetnice a že z některých vil je výhled na proslulé golfové hřiště Teeth of the Dog.

Zahrajte si golf na Zubech psa

Golfové hřiště Teeth of the Dog je jedničkou mezi karibskými hřišti a také členem prestižní padesátky nejlepších hřišť planety. Projektoval ho Pete Dye, který ho označil za nejnáročnější projekt své kariéry. Hřiště totiž vzniklo v těsné blízkosti moře na velmi tvrdém korálovém podloží, které bylo potřeba výrazně zredukovat. To se povedlo a dnes je díky svým panoramatickým výhledům na hladinu považováno za jedno z nejkrásnějších golfových hřišť.

V Dominikáně je nejvíc živo v zimních měsících.

V Dominikáně je nejvíc živo v zimních měsících.

FOTO: archiv autora

Mimo to je na dohled i další atrakce – Altos de Chavón, dokonalá replika středověké evropské vesničky – s úzkými dlážděnými uličkami, lampami, náměstíčkem, kašnou, a dokonce i s kostelem San Estanislao, který vypadá, jako by ho sem přenesli z evropského venkova. Celý projekt vznikl na začátku osmdesátých let 20. století a na svědomí ho mají zaměstnanci Paramount Pictures – a logicky se tu tak dodnes občas natáčejí hollywoodské filmy.

V „běžné“ dny sem potom vyrážejí turisté – a zvláště ti američtí si užívají v místních příjemných restauracích a obchůdcích se suvenýry „evropskou“ atmosféru.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Dominikánské republiky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Dominikánské republiky:


FOTO: ESO travel

Gran Bahia Principe, La Romana

Hotel zrekonstruovaný v roce 2005 ležící přímo na tři kilometry dlouhé pláži v La Romana. Několik restaurací, barů, v blízkosti resortu jsou i čtyři kvalitní golfová hřiště. Perfektní podmínky pro šnorchlování, kurzy tance a v areálu je i lázeňské centrum.

Casa del Campo, La Romana

Pravděpodobně nejluxusnější resort v celé Dominikánské republice. Více než desítka restaurací, tři golfová hřiště na dohled a dokonalý servis, který využívají i světové celebrity. Rozsáhlá nabídka vodních sportů i romantické vyjížďky na koních.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Prohlédněte si také fotky z ráje, přečtěte si o klášteru narkomanů nebo o planetě opic. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán