Pobřeží moře bývá obvykle místem, kde většina silnic končí. Ne tak na Floridě. Tady na dálnici Route 1 najedete jen kousek za mezinárodním letištěm v Miami, zařadíte se do nejrychlejšího pruhu a pak už jen opustíte pevninskou část Floridy a vydáte se dál po dálnici vedoucí skrz moře.

Highway to Hell? Rozhodně ne!

V rádiu nám vyhrávají AC/DC s jejich slavnou Higway to Hell, ale tady se rozhodně o žádnou cestu do pekla nejedná, díky průzračnému moři a pestré fauně v něm si vychutnáváme spíše cestu do ráje. Tedy ráje turistického. Naopak k námořníkům zdejší vody nikdy přívětivé nebyly.

O dalších zajímavých silnicích se dočtete v článku Silnice smrti: Kde leží pět nejšílenějších cest světa? V Číně i v Alpách

Jak se dá tři a půl hodiny projíždět po moři bez lodi? Po Overseas Highway!

FOTO: ESO travel

Jeden z vrcholů bermudského trojúhelníku leží právě na pobřeží Floridy. Příliš hustý provoz způsobil v kombinaci s mnoha útesy v končinách Florida Keys problémy mnoha lodím, v roce 1848 se tu potopila v průměru jedna týdně.

Kde jinde si vychutnat slunečný ráj? Inspirujte se: Zátoka, kde svítí voda. Podívejte se, jak vypadá jedna z největších atrakcí Portorika

Svůj osud tu našla třeba vojenská loď USS Alligator, která střežívala pobřeží před piráty a obchodníky pašujícími do země otroky. Jednoho dne však při doprovázení obchodního konvoje uvázla na mělčině bez šance na vyproštění. Posádka pak loď raději zapálila, aby se její vybavení nestalo kořistí pirátů.

Po přejetí první mořské pasáže se dostáváme na Key Largo, nejrozlehlejší z ostrovů. Vzhledem k tomu, že je největší a nejblíže k pevnině, vládne tu čilý obchodní ruch. Jedna pasáž plná obchodů střídá druhou. Dále už k nákupům nebude tolik příležitostí, takže popadneme tašky a začínáme nákupní orgie, spousta věcí (třeba elektronika) se totiž dá v Americe pořídit překvapivě levně.

Key Largo, to není jen soustava nákupních bulvárů. Skýtá též unikátní pohledy na západ slunce.

Key Largo, to není jen soustava nákupních bulvárů. Skýtá též unikátní pohledy na západ slunce.

FOTO: ESO travel

Přečtěte si více o Spojených státech!

Zadáno pro gurmány!

Po Key Largo následuje Islamorada, jakási vesnička složená z několika ostrovů. Právě tato oblast v roce 1935 nejvíce pocítila sílu hurikánu, který tehdy v den Svátku práce smetl Overseas Railroad, silnici, která zde stála před Overseas Higway. Vítr a jím vyvolané mohutné vlny zbouraly jak cestu, tak většinu staveb na pěti ostrůvcích Islamorady.

A kdyby vás snad obyčejné restaurace nudily... Filmové bary a restaurace: Kde najít kavárnu z Přátel a gril z Pulp Fiction?

Tato část Florida Keys se ovšem dala dohromady a dnes představuje ideální místo, kde si na cestě udělat pauzu na jídlo. Nejlépe se to hodí u Braza Leña, kde podávají vynikající šťavnaté steaky z brazilského skotu. Jižní Amerika se nachází velmi blízko, takže maso nemusí podstupovat dlouhou cestu jako do Evropy a na chuti je to hned znát. Z velkého věhlasu se těší také podnik Bentley’s, sídlící na hranici Key Largo a Islamorady.

Co ještě patří do Národního registru historických památek?

Overseas Highway je součástí amerického Národního registru historických památek. Kromě floridské dálnice v něm najdeme například:

  • Central Park West – svérázná zástavba na kraji největšího parku v New Yorku. Byty v této luxusní lokalitě patří k nejdražším ve městě;
  • Alcatraz – maják, vojenské opevnění, místa velmi příznivá pro lov některých druhů ryb, to všechno na ostrově nalezneme, ale Alcatraz proslul hlavně díky federální věznici, byť svému účelu sloužila pouze necelých třicet let;
  • sochu Svobody – symbol New Yorku i spojených států;
  • Sitka – park okolo stejnojmenného města na jihu Aljašky. Zdejší okolí je značně ovlivněno kolonií Rusů. Americká a ruská kultura se tu zajímavě mísí.
Kouzlo Miami Beach vynikne po setmění, kdy se rozzáří všechny neony.

Kouzlo Miami Beach vynikne po setmění, kdy se rozzáří všechny neony.

FOTO: archiv autora

Z ostrůvku na ostrov

Některé z ostrůvků Islamorady by místní živočichové, třeba mořská želva, dokázali přejít během několika málo minut. Z těch větších stojí za zmínku především Windley Key. Protože z pozice řidiče nemůžeme sledovat zajímavosti zdejší mořské fauny tak pozorně, tady si vše vynahrazujeme a její zástupce uvidíme na jednom místě pěkně pohromadě. Show s delfíny, vodním ptactvem, želvami, aligátory (ti, pravda, v moři nežijí, ale na Floridu zkrátka patří).

Z Floridy už je to jen skok do Karibiku: Pět nejatraktivnějších karibských ostrovů: Na který z nich vyrazit a proč 

Přejeli jsme oblast Islamorada dostáváme se na Marathon, vyhledávané sídlo slavných osobností. Bydleli tady například Bruce Willis a Demi Mooreová, jeden z členů Backstreet Boys nebo představitel Radara ze seriálu M.A.S.H.

Tady končí USA. Tento blok na Key West označuje nejjižnější místo země.

Tady končí USA. Tento blok na Key West označuje nejjižnější místo země.

FOTO: archiv autora

Jestliže bychom se nenajedli na Islamoradě, asi bychom se zastavili zde v Baricci Cafe, jehož nabídku ocení především vyznavači zdravých pokrmů. Kdo má velký hlad, měl by se nasytit nejpozději zde, protože nás čeká Sedmimílový most, na němž žádné jídlo neseženeme.

Key West – konečná stanice!

Za mostem potom projíždíme sérii ostrovů, na jejichž pobřeží se nachází cíl cesty a úplný konec Route – Key West. Při jízdě na hranici povolené rychlosti, která zde činí 45 mil za hodinu (72,4 km/h), trvala cesta z Miami asi 3,5 hodiny. Během noci by se doba překonání vzdálenosti trochu protáhla, protože z bezpečnostních důvodů je limit za tmy snížen na 35 mil za hodinu (56,3 km/h).

Největší potíž jízdy v noci ale představuje fakt, že si během ní nelze vychutnat krajinu, čtyřicítku mostů a malebné ostrůvky. Rozhodně se tedy vyplatí jet přes den, třeba i za cenu hustší dopravy.

Co dalšího nevynechat v USA?

Inzertní sdělení: Prozkoumejte Spojené státy!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Orlando – hlavní město zábavy

Užít si zákulisí filmového průmyslu, dech beroucí horské dráhy, vystoupení kosatek nebo se vyfotit se Sněhurkou? To všechno a mnoho jiného je denně přichystáno v Orlandu, takže máte-li rádi zábavu, vydejte se tam hned!

FOTO: ESO travel

Rušný východ USA

Poznejte pobřeží, které udává tóny dění v USA a v Kanadě. Hlavní města WashingtonOttawa, ohromující New York, architektonicky jedinečné stavby v Montrealu a v Pittsburghu.


FOTO: ESO travel


Stále divoký západ USA
Filmová studia v Hollywoodu, kasina v Las Vegas, ale také spousta obrovských kaňonů a soutěsek v národních parcích na západě země. Poznejte "divoký západ"!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o nejbarevnějších městech světa, o Machu Picchu a také o letovisku Guardalavaca, které má „závadný” název. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán