Mikronésie – to je synonymum pro krásné pláže, bílý písek a ideální podmínky pro potápění. Milovníci záhad ale vědí, že kromě toho tu najdete i „ztracené“ město Nan Madol, komplex necelé stovky ostrůvků, které jsou plánovitě rozesety v mělké laguně v blízkosti ostrova Pohnpei.

Málo informací nahrává legendám

Celá oblast není právě ve středobodu turistického zájmu – za prvé není úplně snadno dostupná a za druhé si místní domorodci nepřejí, aby se mezi umělými ostrůvky proháněly davy turistů – mluví v souvislosti s tím o vyrušení zdejších duchů.

Tajemno jsme řešili už v článku Patří k největším záhadám světa: Tajemní tvorové - existují Yetti, čupakabra a další?

Ve vodách Pacifiku se ukrývajím mnohá tajemství. Včetně ztracených měst.

Ve vodách Pacifiku se ukrývají mnohá tajemství. Včetně ztracených měst.

FOTO: ESO travel

Tajemným příběhům a legendám nahrává i fakt, že toho vědci dodnes o celém komplexu dvaadevadesáti ostrůvků příliš neví. Datum vzniku odhadují velmi zeširoka na období od šestého do dvanáctého století našeho letopočtu. Více konkrétní si netroufnou být.

Součástí Mikronésie je i Palau: Když luxusní dovolenou, tak na exotickém souostroví Palau v Mikronésii 

Příliš jistí si nejsou ani v tom, k čemu celé město v mělké vodě kousek od pevniny vlastně sloužilo. Objevují se teorie, že šlo o mocenské centrum dynastie Saudeleurů, kteří ovládali některé oblasti v Mikronésii v období 12. až 17. století. Město na vodě prý bylo sídlem kněží a šlechty – panovník prý chtěl mít všechny případné soky pohromadě a mít přehled o jejich činnostech – a právě umělé město bylo ideálním místem pro to mít všechno pod kontrolou.

Kde se v laguně vzaly tisíce tun kamene?

Velikou záhadou už je jen samotná přítomnost čedičových bloků, které jsou těžké i desítky tun. Nejbližší lom je na opačné straně ostrova Pohnpei a dopravit sem tolik stavebního materiálu by byla práce pro desítky tisíc lidí na několik let. Hovořilo se o jeho plavení po moři i o tom, že ho sem stavitelé dovlekli pod vodou „zapřažený“ za lodě, ale i tato teorie se ukázala jako nepravděpodobná. Původ kamene je tak dodnes nevyřešený.

Jak se sem dostali stovky tun kamene? To vědci dodnes neví.

Jak se sem dostali stovky tun kamene? To vědci dodnes neví.

FOTO: Tara Sturm

Některé teorie tedy odhadují, že na třetině ostrůvků žilo mezi pěti sty až tisíci obyvateli, zbylé dvě třetiny ostrůvků pak sloužily jako místa posledního odpočinku. Severovýchodní část města byla podle těchto teorií takzvaným „márničním“ sektorem a jednotlivé ostrůvky sloužily jako hrobky těch nejbohatších a nejvýznačnějších.

Byly to hrobky?

Tuto teorii nicméně podkopává absence jakýchkoli kosterních pozůstatků, případně zbytků domů. Dnes z ostrůvků zbývají de facto jen „ohrady“ z čediče, které jsou vyplněné korálovou drtí. Vládu na nich převzala příroda a člověk se při jejich bližším prozkoumání musí prodírat zelení. Mezi jednotlivými ostrůvky jsou pak mořské kanály – v závislosti na stavu přílivu a odlivu je v nich vody po kotníky, ale i výš než po pás.

Co objevili Japonci?

Před druhou světovou válkou se zdejší ostrůvky dostaly pod nadvládu Japonska a právě Japonci se prý rozhodli celou oblast do detailů prozkoumat. Podle některých prý dokonce našli platinové rakve a v nich kosterní pozůstatky. Vše prý navíc bylo pečlivě zadokumentováno – naneštěstí vše odvezli do Hirošimy – a vše tedy v roce 1945 zničila svržená atomová puma.

Zastánci tajemných teorií nicméně tvrdí, že to, co je na první pohled ze ztraceného města vidět, rozhodně není všechno. Hovoří o tajemných podzemních chodbách, o hrobkách, ve kterých prý jsou platinové rakve s kostrami obrovských lidí, o zrcadlově obráceném „Městě mrtvých“, které je ukryté tady někde pod hladinou.

Takto si většina lidí představuje Mikronésii, přitom jsou tu i pěkně temná místa

Takto si většina lidí představuje Mikronésii, přitom jsou tu i pěkně temná místa

FOTO: ESO travel

Trochu jim nahrává i chování zdejších domorodců – ti Nan Madol vůbec nenavštěvují, vyhýbají se mu a nepřejí si, aby ho navštěvovali turisté a zkoumali ho vědci. Podle nich celý komplex obývají duchové dávných králů a ti si nepřejí být rušeni. Pokud chce někdo komplex navštívit, případně v něm podrobně pátrat – musí požádat o povolení zdejšího „náčelníka“. Vědeckých výprav tak zatím nebylo mnoho – a žádná z nich nás nepřiblížila k pravdě o fenoménu Nan Madol.

Inzertní sdělení: Vydejte se za poznáním tropických ostrůvků!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky exotických zájezdů:

FOTO: ESO travel

Vydejte se na Palau!

Palau je (nejen) potápěčský ráj! Je to místo, kde se dočkáte horkého slunce, tropické zeleně, bílého písku i nadměrné dávky luxusu. Užijte si opravdu exotikou dovolenou v nádherné destinaci.

Bora Bora a Tahiti

Užijte si deset dní na Bora Bora, prý nejkrásnějším ostrově světa, a pak také na Tahiti, na ostrově srdce, kde své tance tančí krásné Polynésanky. Tohle je dovolená snů v ráji na konci světa!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Dovolená na Fidži!

Tak toto je pořádná dávka exotiky! Fidži je jeden z ostrovů Melanésie a nabízí perfektní podmínky pro potápění i pořádnou porci exotického luxusu. Vyberte si některý z opravdu parádních hotelů!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o Nizozemských Antilách, o záhadných tvorech nebo o krásných plážích s Modrou vlajkou. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán