Sardinie má rozlohu odpovídající zhruba čtvrtině Česka, na nezájem turistů si stěžovat nemůže, na druhou stranu tu ale turistický průmysl ještě úplně nezválcoval původní atmosféru. Dokonce tu můžete vyrazit na túru do hornatého vnitrozemí – a věřte, že při stoupání v horském masivu Monti del Gennargentu vám bude veškeré turistické zázemí připadat tisíce světelných let daleko.

Sever versus jih

Na Sardinii se jezdí buď na jižní, nebo severní cíp ostrova. Na jihu se dočkáte nižších cen a většího klidu. Na severu je to přesně naopak. Takzvané Smaragdové pobřeží je nejvyhledávanější lokalitou Sardinie. Povětšinou malá, ale o to živější letoviska, široké pláže plné lidí, ale hlavně smaragdová barva moře.

Další netradiční italská destinace: Dovolená v Itálii jinak? Vydejte se na jih do Kalábrie, kde jsou ty nejkrásnější pláže!

Srdcem Smaragdového pobřeží je městečko Porto Cervo. Stálých obyvatel tu žije jen okolo dvou set, podle množství výstavních vil a obrovských luxusních jachet by člověk ale usuzoval na několik tisíc. Historie většiny staveb navíc není nikterak dlouhá – vznikaly v průběhu 50. a 60. let 20. století z popudu arabského šejka, který skoupil desítky kilometrů pobřeží. Vznikla tak jedna z nejluxusnějších oblastí pro dovolenou ve Středomoří.

Pláže na Sardinii – čistý písek, průzračná voda a turistů tak akorát.

Pláže na Sardinii – čistý písek, průzračná voda a turistů tak akorát.

FOTO: ESO travel

Největší bazén Evropy

I dnes platí, že ubytovat se v Porto Cervo znamená mít pořádně naditou peněženku. Stojí tu druhý, čtvrtý a šestý nejdražší hotel planety, londýnský obchodní dům The Harrods tady otevřel svou první a zatím jedinou pobočku a právě tady stojí i hotel, který se pyšní největším hotelovým bazénem v Evropě.

Vodní plocha, do které hoteloví hosté mohou vstoupit přímo z pokojů, má rozlohu 8500 metrů čtverečních – což je o zhruba tisíc čtverečních metrů víc, než má standardní fotbalové hřiště. Bazény jsou navíc v několika úrovních a voda tak kaskádovitě padá níž a níž. Člověku se občas snad ani nechce na privátní pláž, která je také součástí areálu.

Gastronomické okénko – sýr pecorino

Mezi „gastronauty“ je Sardinie známá skrze sýr pecorino, který se tady vyrábí, který tu zraje a následně se vyváží. Pecorino je tvrdý sýr z ovčího mléka (odtud název, pecora = ovce), který je chuťově velice výrazný. Jeho chuť je slaná (čím vyzrálejší, tím slanější), zároveň pikantní. Vyrábí se už 2000 let, jde o lokální italský produkt chráněný Evropskou unií a sýr ze Sardinie má pak přesné značení Pecorino Sardo. Určitě ho tady ochutnejte – na těstovinách, na mase, nebo jen tak k vínu.

Tady dům raději nestavte

Porto Cervo, které leží okolo zálivu Arzachena, je zároveň jedou z nejdražších destinací pro stavbu domu. Za metr čtvereční v lokalitě Romazzino Bay tu necháte i 300 tisíc euro. Jestli za takovou částku stojí výhled na luxusní jachty a blízkost ikonického náměstíčka, necháme na vašem posouzení.

Chybí vám sluníčko? Vyjeďte na Řecký Rhodos: Vyjeďte na dovolenou na jeden z nejslunečnějších řeckých ostrovů!

Léta jsou na Sardinii suchá a horká, ideální pro relaxační dovolenou.

Léta jsou na Sardinii suchá a horká, ideální pro relaxační dovolenou.

FOTO: ESO travel

Na severu ostrova nicméně můžete vyrazit i do „lidovějších“ resortů. Atraktivní a pořádně romantická je bývalá rybářská vesnička Isola Rossa. Ta své jméno dostala podle „červeného ostrova“, na který je z pevniny velmi dobře vidět.

Moře je tu neméně modré jako v Porto Cervo a turisté si ho tu nejčastěji užívají z pláží Li FeminiSpiaggia Longa. Oblíbenou večerní kratochvílí je korzo po zdejší pobřežní promenádě, kdy po pár minutách dorazíte k marině (jachty jsou tu přeci jen menší než v Porto Cervo) a pak už si stačí jen vybrat některou z útulných restaurací, kde servírují čerstvé plody moře.

Malé obchody, menší hotely

Isola Rossa je také chápána jako brána do hor na severu ostrova. Ráno tak člověk potkává nejen ty, co míří na trh nakoupit čerstvé ovoce, ale i turisty s batohy na zádech, kteří míří na túru do hor.

Smaragdové pobřeží patří k nejluxusnějším místům Evropy.

Smaragdové pobřeží patří k nejluxusnějším místům Evropy.

FOTO: ESO travel

Sousedem Isola Rossa je městečko Baja Sardinia. I tady bývá v létě pořádně živo – přes den na pláži Cala Battistoni, s blížícím se večerem se pak zaplňují místní bary, restaurace i malé obchůdky – ať už se suvenýry, nebo s butikovým textilem. I hotely jsou tady, ostatně jako na celé Sardinii, menší. Místo velkých komplexů jsou tu typičtější vilky a nižší budovy – obvykle ještě oklopené zelení.

Mimochodem – symbolem ostrova je pivoňka a od března do května se Sardinii přezdívá ostrov barev – kvete tady totiž úplně všechno.

Inzertní sdělení: Vydejte se na Sardinii

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů na Sardinii:

FOTO: ESO travel

Baia di Nora, Pula

Velmi luxusní hotel v letovisku Pula leží jen pár kroků od krásné písečné pláže. Výborné restaurace, profesionální personál, kompletní zázemí pro strávení nadstandardní dovolené.

Colonna Resort, Porto Certo

Hotel s největší soustavou kaskádových bazénů v Evropě. Pětihvězdičkový luxus, soukromá pláž, hydro-masážní bazén, několik restaurací. Pořádná porce luxusní romantiky!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Club Hotel, Isola Rossa

Hotel s jedinečnou polohou přímo na pláži. Dopřát si tu můžete čtyřhvězdičkový luxus i romantickou večeři při svíčkách na terase s výhledem na moře. Ideální pro zamilované páry!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o terakotové armádě, o poušti Sossusvlei nebo o Timbuktu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán