Pokud budete hledat souostroví Turks a Caicos, pak se zaměřte na mapu Karibiku. Skupina zhruba 30 ostrovů leží jihovýchodně od Baham. K těm mimochodem i geograficky patří. Ale zatímco Bahamy patří do turistické první třídy, Turks a Caicos jsou zatím hlavně v Evropě nepříliš známou destinací.

Provo – ostrov zaslíbený turistům

Většina turistického ruchu se soustředí na ostrov Providenciales. Místní mu zkráceně říkají Provo a jsou pořádně hrdí na to, že byl v roce 2011 zvolený samotnými turisty nejlepší plážovou lokalitou na planetě. Přitom tu první hotel s kasinem vyrostl až v roce 1984, do té doby byl ostrov turismem totálně nepolíbený a jen málokdo tušil, kde vůbec leží.

Chcete někam, kam se z Česka příliš nejezdí? Netradiční letní destinace: „Vietnamské Středomoří“ láká na exotiku, jídlo a luxus

 Na ostrově Provo je veškeré turistické zázemí, včetně opravdu luxusních hotelů.

Na ostrově Provo je veškeré turistické zázemí, včetně opravdu luxusních hotelů.

FOTO: ESO travel

Turks a Caicos ve zkratce

Souostroví tvoří zhruba třicítka ostrovů o celkové rozloze asi 430 čtverečních kilometrů. Osm ostrovů je hlavních, více než dvacet je menších, vedlejších. Ostrovy se dělí na dvě skupiny. Ostrovy Caicos leží na západě, tvoří zhruba 90 % rozlohy a bydlí na nich asi 80 % obyvatelstva. Z ostrovů Turks na východě jsou obydlené jen dva, tyto ostrovy jsou také výrazně menší. Obě skupiny rozděluje asi 35 kilometrů široký průliv.

Dnes je tu několik superluxusních resortů, zahrát si tu můžete i golf na nedávno dobudovaném 18jamkovém hřišti, případně jen rozložit osušku na zdejší pláži Grace Bay, která má na délku osm kilometrů a je prý tou úplně nejkrásnější.

Na Bahamy je to kousek: Milionářský ráj Bahamy: Luxusní dovolená i tajemná jezera plná koster

Ideální místo pro strávení rodinné dovolené

Mimochodem, leží na ní i velká část těch nejluxusnějších resortů, včetně toho, který je podle hlasování turistů tím nejlepším pro strávení rodinné dovolené. „Aquapark, který patří k resortu, je prý největší v celém Karibiku,“ vysvětluje takovou oblíbenost právě mezi dětmi jeden ze zdejších. Mimo to k hotelovému komplexu patří i dalších šest velkých bazénů a vstup do moře z pláže je velmi pozvolný.

Romantika je tu dávkovaná ve velkém. Západ slunce si můžete užít na palubě lodi, případně z terasy hotelu.

Romantika je tu dávkovaná ve velkém. Západ slunce si můžete užít na palubě lodi, případně z terasy hotelu.

FOTO: Nabeel Hyatt

Provo je nejlidnatější ostrov Turks a Caicos, nicméně hlavní město leží jinde. Cockburn Town leží na ostrově Grand Turk a spíš než město je to městečko. Někomu přijde zdejší koloniální architektura zajímavá, jiného pastelově natřené domy a ulice se starodávným pouličním osvětlením, nezaujmou ani trochu. Záleží na nátuře.

Jaké bude počasí?

Průměrná roční teplota na Turks a Caicos je 29 stupňů Celsia. Těmi absolutně nejteplejšími měsíci jsou červen, červenec a srpen. V zimě je tu „chladněji“, okolo 25 stupňů. Obvykle tu bývá slunečno, Turks a Caicos nicméně leží v pásmu hurikánů, v sezoně hurikánů tu tak může trochu víc sprchnout.

Grace Bay je prý nejkrásnější pláž světa – alespoň podle hlasujících turistů.

Grace Bay je prý nejkrásnější pláž světa – alespoň podle hlasujících turistů.

FOTO: beaches.com

Na Front Street tu leží zdejší Národní muzeum. Jen trochu větší, bíle natřený dům ukrývá expozici historie otroctví (většina zdejšího původního obyvatelstva skončila po objevení ostrova právě v otroctví), návštěvu si užijí i filatelisté. Známky z Turks a Caicos jsou totiž řazené mezi ty vůbec nejkrásnější na světě. A zajímavý je na druhý pohled vlastně i samotný dům – na jeho stavbu totiž kdysi použili vraky lodí, které v okolí ostrova ztroskotaly.

Pro Evropu neznámé

Pro Evropu je toto souostroví téměř neznámé – i přesto, že je zámořským územím evropské velmoci – drtivá většina turistů tak na Turks a Caicos přijíždí ze Spojených států. Američanů je zhruba pětasedmdesát procent a vlastně i díky nim je zdejší turistické zázemí na tak vysoké úrovni. „Američané jsou ochotní zaplatit jen za stoprocentní servis, jakmile je něco jinak, hlasitě se ozvou,“ přiznává místní hoteliér.

V Karibiku leží i Bonaire - ostrov bez semaforů s celoročním letním počasím

Na ostrově Provo je i 18jamkové golfové hřiště.

Na ostrově Provo je i 18jamkové golfové hřiště.

FOTO: ESO travel

Turistů na Turks a Caicos rok od roku přibývá. V roce 2004 jich bylo okolo 175 tisíc, o tři roky později jich bylo už 270 tisíc. Ještě pořád je tu ale klid, atmosféra původní, místní jsou pohostinní bez toho, aby chtěli vymámit peníze z kapes turistů. Atmosféra souostroví učarovala i mnoha hollywoodským hvězdám. Dům tady má Bruce Willis, líbánky tu strávil Ben Affleck.

Mimochodem – zdejší romantika začíná být pověstná. Výlet lodí při západu slunce, posezení na terase hotelu s výborným koktejlem, případně ranní procházka na trzích, kde to voní po ovoci a kde můžete nakoupit rukodělné výrobky místních, od šperků z přírodních materiálů po nejrůznější brašny. A něco do sebe má i „obyčejné“ posezení na bílé pláži, když vám nohy omývá průzračná voda.

Inzertní sdělení: Poznejte souostroví Turks a Caicos!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří, Asii a Afriku vybírá z nabídky pobytových zájezdů:

FOTO: ESO travel

Dovolená na Turks a Caicos

Vydejte se do jednoho z karibských rájů! V nabídce máme jeden z nejlepších hotelů pro rodiny s dětmi! Krásná pláž, šest bazénů, obrovský aquapark přímo v areálu hotelu. Netradiční destinace!

FOTO: ESO travel

Vydejte se na Bahamy!

Bahamy jsou nejen daňový, ale i turistický ráj! Relaxujte na širokých plážích, užijte si zdejší kuchyni a luxus některých hotelů. Milujete potápění? Tady budete ve svém živlu!

FOTO: ESO travel

Čarokrásné Portoriko!

Pláže, slunce, netradiční a občas pořádně žhavá atmosféra! Poznejte pro Čechy ještě stále nepříliš běžnou destinaci! Vybírejte z nejluxusnějších hotelů v oblasti.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o tom kam v květnu, o Machu Picchu nebo o tajemných místech Sibiře. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán