Kdo jede do Nazcy, musí se na pole poseté kresbami podívat, to je jasné. Vždyť na území o délce odpovídající přibližně vzdálenosti mezi Prahou a Plzní se dají spatřit obří figury opic, velryb, pavouků, kolibříků a mnoha jiných tvorů. Tedy pokud letíte přibližně 150 metrů nad povrchem. Ze země jsou patrné jen čáry tvořené půdou vyhloubenou do hloubky dvaceti až pětadvaceti centimetrů.

Více o tajemných čarách se dozvíte v tomto článku: Kdo stojí za tajemnými obrazci na planině Nazca? O vysvětlení se pokouší řada teorií

Kostry, které mohou ke kadeřníkovi

Obrazce zná každý, ale pohřebiště Chauchilla vzdálené od Nazcy necelých 30 kilometrů už takový věhlas nemá. Jde o hřbitov založený asi kolem roku 200 našeho letopočtu. Najdeme v něm hrobky s pozoruhodně zachovalými kosterními pozůstatky.

Podobu kreseb na planině Nazca lze spatřit pouze z výšky.

Podobu kreseb na planině Nazca lze spatřit pouze z výšky.

FOTO: Leander.canaris

Přes značné stáří se na nich zachovaly vlasy a zbytky měkkých tkání včetně kůže. A to i přes to, že se mrtvá těla stala terčem vandalů a vykradačů hrobů. Tady se vám vybaví všechny béčkové horory s oživlými mrtvolami a jen čekáte, kdy na vás sáhnou ledové články prstů zombie.

Nejvíce pozůstatků pochází z doby mezi lety 600 a 700. Jejich výborná kondice je způsobená několika faktory. Pomohlo zahalení do látek, uzavření do hrobek z poctivých hliněných cihel a především velké sucho, které zamezilo rušivému působení vody. Nazca patří mezi vůbec nejsušší místa světa. Za rok tu v průměru spadne tolik srážek, kolik naprší v New Yorku za týden. Deštník se sem ani nevyplatí vozit.

Mimozemšťané a indiánská pálenka

Tyhle dvě věci spojuje to, že po požití alkoholu lze na obloze spatřit UFO. Další souvislost najdeme v okolí Nazcy. O tom, že smysl podivných čar vysvětluje Däniken kontaktem s mimozemskou civilizací, se dočtete v bočním sloupci vedle článku. Pálenka do oblasti zapadá také, konkrétně vyhlášené Pisco. Jeho výrobou proslula především Ica nejbližší velké město na sever od Nazcy.

Kostrám v Chauchille je hodně přes tisíc let, přesto jim vlasy nešediví.

Kostrám v Chauchille je hodně přes tisíc let, přesto jim vlasy nešediví.

FOTO: Colegota

Tučňák uprostřed pouště

Nejslavnějším živočichem v peruánské Ice je tučňák. Ano, čtete dobře. Bydlel na poušti a na vrcholu sil měřil skoro 1,5 metru. Ty doby ale minuly před třiceti miliony let. Obýval tehdy pro něj ještě příznivou oblast - poušť Atacama se z ní stala až po jeho smrti. Zkamenělinu prehistorického tučňáka objevili vědci teprve v roce 2007.

Tučňáci? Vyjdete se do Patagonie: Zažijte noci bez tmy na konci světa. Patagonie je nádhernou výspou civilizace

Výlet do Icy zabaví i ty, kteří alkoholu neholdují. Také tady najdeme upomínky na doby, kdy jihoameričtí indiáni budovali úchvatná města. V místním muzeu spatříte řadu starodávných artefaktů a mumií. Abstinenty bez zájmu o historii a exotickou kulturu může zase lákat místní horké suché klima, které je vhodné pro léčbu astmatických onemocnění.

O dalších zemích západu Jižní Ameriky jsme před nedávnem psali v článku Trek napříč Jižní Amerikou: Dočkáte se procházky po Měsíci i chodících soch

Obrazce z planin kolem Nazcy představují různé výjevy z živočišné říše.

Obrazce z planin kolem Nazcy představují různé výjevy z živočišné říše.

FOTO: Fotolibre.org

Tradice stojí vedle moderny

Město Nazca ležící nabízí i spoustu tras pro dobrodružné výlety do sousedství. Mořské pobřeží, velehory, pláně s obrazci a unikátní pohřebiště, to vše se nachází v okolí. Mimo to v okruhu asi tří set kilometrů odsud se nacházejí CuscoLima, města zařazená na seznam světového dědictví UNESCO. Pár set kilometrů, to v rozlehlých zemích Jižní Ameriky mnoho neznamená. A konec konců, ani nejrozlehlejší vysokohorské jezero Titicaca na hranicích s Bolívií není daleko.

Ale proč se vlastně z Nazcy vzdalovat? Samotné město má také své kouzlo. Typické jihoamerické stavby tu kontrastují s prvky moderní turistické destinace. Procházka v kulisách čtvrtí plných tradiční indiánské kultury s vyústěním na hlavním náměstí vyplněném perfektně osvětlenou upravenou zahradou s květinovými ornamenty? Sen!

Inzertní sdělení: Perly Ameriky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

UNESCO Road Jižní Amerikou

Zcela výjmečný okruh, který je protkán návštěvou dvou desítek kulturních a historických památek světového dědictví UNESCO a Velikovočního ostrova. Tři týdny na cestě. Zázemí 5* hotelů.

FOTO: ESO travel

Město hříchu a chodník slávy!

Co navštívit v západní Americe? Lasvegasská kasina, okouzlující národní parky pokryté obrovskými stromy a vodopády, nebo místa, kde se natáčely nejslavnější hity Hollywoodu?

FOTO: ESO travel

Vydejte se po stopách Inků!

Největší vysokohorské jezero světa – posvátná Titicaca, město Arequipa postavené ze světlé vulkanické horniny a pochopitelně Machu Picchu, starověké velkoměsto uprostřed velehor.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o ostrově Martinik, o luxusním safari, nebo o ostrově Svatý Bartoloměj. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán