Inspirujte se! Jedno české rčení sice tvrdí, že svět je malý, ale tak malý, abyste procestovali všechno, určitě ne. Sestavili jsme žebříček míst, kam v roce 2013 prostě musíte.

1. Navštivte Maledivy – jdou totiž ke dnu

Líbánkový romantický ráj Maledivy už delší dobu bojuje s rostoucí hladinou světového oceánu. Ta jen za posledních sto let vzrostla o 20 centimetrů – což je pro stát, jehož nejvyšší bod je jen 230 centimetrů nad hladinou moře a průměrná „výška“ necelý metr, více než nepříjemné. Pokud hladina poroste dál, budou Maledivy za pár let jen vzpomínkou – takže si s jejich návštěvou pospěšte!

Inspirovat k návštěvě by vás mohl článek Top 7 resortů na Maledivách – odpočiňte si v korálovém ráji 

Maledivy mizí pod vodou. Vydejte se je prozkoumat, dokud je čas!

Maledivy mizí pod vodou. Vydejte se je prozkoumat, dokud je čas!

FOTO: ESO travel

Maledivský prezident dokonce poptává půdu v zahraničí, velcí investoři pak staví unikátní umělé plovoucí resorty. A pozor – první z nich se otevřou už v lednu 2013! Což je další důvod, proč na Maledivy vyrazit.

2. Poznejte novinky na seznamu UNESCO

Hned na úvod je ale třeba říct, že se vám je v novém roce asi nepodaří navštívit všechny. UNESCO totiž v roce 2012 na seznam světového kulturního a přírodního dědictví přibralo dalších šestadvacet míst. A dá se předpokládat, že žádné z nich si v následujících měsících a letech díky svému novému statutu nebude na nedostatek turistů stěžovat.

Palau – jedno z 26 nových míst na seznamu UNESCO.

Palau – jedno z 26 nových míst na seznamu UNESCO.

FOTO: ESO travel

Co se tedy nově na seznamu objevilo? Marocké město Rabat, které dlouho žilo ve stínu slavnějšího Marakéše. Unikátní rýžové terasy na Bali s důmyslným systémem zavodňování. Pohoří Západní Ghát v Indii díky své biodiverzitě. 400 ostrůvků souostroví Palau, které z výšky vypadají jako zelené korálky. A spousta dalších míst.

3. Zažijte zatmění Slunce

V roce 2012 se cestovalo za mayskými památkami a jejich tajemstvím, v roce 2013 se bude cestovat za unikátními nebeskými jevy. V květnu dojde nad územím Austrálie a v Tichomoří k prstencovému zatmění Slunce a dá se předpokládat, že okolí tajemného Uluru bude magičtější a temnější více než kdy jindy.

Uluru blíže prozkoumejte v článku Tajemné Uluru: Výstup na vrchol prý nosí smůlu a záhadně tady mizí turisté

Uluru fascinuje i v běžný den. Co teprve během zatmění Slunce, které nad Austrálií proběhne v květnu…

Uluru fascinuje i v běžný den. Co teprve během zatmění Slunce, které nad Austrálií proběhne v květnu…

FOTO: Corey Leopold

A pokud vám toto zatmění uteče, pak vězte, že další šanci máte, pokud se budete na začátku listopadu pohybovat ve střední a východní Africe – tady bude zatmění Slunce ale pouze částečné. V Česku se ho pak dočkáme v částečné podobě v roce 2015, úplného pak až v roce 2017.

Další tipy na místa, která musíte poznat:

4. Prožijte „klasickou“ dovolenou jinak

Poznávací nebo klasická letní pobytová dovolená strávená na palubě luxusní zaoceánské lodi, místo klasického kempování takzvaný glamping, tedy kempování v luxusních kempech, kde je součástí „stanu“ třeba vana s vířivkou nebo ultimativní cesta kolem světa během tří týdnů v soukromém tryskáči. Cestovní kanceláře i samotné hotely dobře ví, že „obyčejnými“ službami už díru do světa neudělají. A v nabídkách cestovek budou tyto netradiční formy cestování i v novém roce 2013.

Více o glampingu najdete v článku  Luxus ve stanu? Zkuste glamping, moderní kempování pro náročné

Interiér jednoho z luxusních stanů. Glamping je novým trendem v cestování.

Interiér jednoho z luxusních stanů. Glamping je novým trendem v cestování.

FOTO: Tandara Sydney

Některé z těchto nabídek si běžný člověk z průměrného platu asi pořídí jen těžko, nicméně jiné zase obestírá pověst drahého špásu, ač je realita jiná. Příkladem budiž dovolená na lodi, která nevyjde na víc než běžná pobytová dovolená v hotelu. Na rozdíl od té ale během týdne zvládnete procestovat třeba všechna významná místa Středomoří.

5. Sledujte, jak se Dubaj mění před očima

Nálepku extrémně drahé destinace má i Dubaj, ač cestu sem s týdenním pobytem v hotelu v centru pořídíte už za cenu okolo dvanácti tisíc. Pokud jste příznivci nakupování a luxusního zboží, pak si v kalendáři určitě zaškrtněte přelom ledna a února, kdy tu vypukne tradiční nákupní festival.

Nový Taj Mahal existuje zatím jen v plánech. V průběhu roku 2013 by se ale měl částečně zhmotnit.

Nový Taj Mahal existuje zatím jen v plánech. V průběhu roku 2013 by se ale měl částečně zhmotnit.

FOTO: falconcity.com

Mimo to je Dubaj jedním z největších stavenišť současnosti – od roku 2005 tu roste „město divů“ Falcon s replikami slavných světových staveb. V průběhu roku 2013 by se mělo výrazně pokročit se stavbou repliky Tádž Mahalu, které tu pojmenovali Tádž Arabia. V plánu je také stavba repliky Velké čínské zdi s běžeckou dráhou nebo Kolosea. Jako by toho už teď Dubaj nenabízela dost…

Nevybrali jste si? Pak vězte, že v této rubrice vždy na začátku každého měsíce najdete další tipy na cesty – ať už tipy, které budou ke sbalení zavazadel inspirovat svou cenou, nebo upoutávky na události, které by si žádný dobrodruh neměl nechat ujít.

Inzertní sdělení: Kam v roce 2013?

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Na nejkrásnější pláže světa – do Dominikány!

Vydejte se do letoviska Juan Dolio v Dominikánské republice a prožijte dovolenou na nejkrásnějších plážích planety! V lednových termínech navíc za akční last minute ceny se slevami v řádech desítek procent!

FOTO: ESO travel

Kubánské Varadero

Nejživější a nejluxusnější letovisko Kuby – to je Varadero. Jezdí sem většina turistů, rozhodně se tu nebudete nudit a dostanete vše, po čem zatoužíte. Včetně kurzů potápění, salsy, nebo nádherných pláží.

FOTO: ESO travel

Leden v Thajsku

Vyměňte zimní plískanice za vyhřátý písek na thajských plážích. V nabídce lednové termíny do letoviska Pattaya – za výhodnou last minute cenu. Pattaya je jedno z nejluxusnějších letovisek Thajska.

Přečtěte si dále:

Přečtěte si také o letoviscích v Keni, o Hooverově přehradě nebo exotice pro lyžaře. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika