V Ekvádoru, PeruChile se dá snadno zabavit, ať už jste dobrodruzi toužící přivézt si z cest co nejvíce netradičních zážitků, nebo milovníci opalování na pláži. Potomci indiánů tady žijí ve spojení dvou různých světů. Monumentální katedrály vybudované kolonizátory tu stojí vedle obřích kamenů, neobvykle tvarovaných skal a vodních gejzírů, které místní chovali v úctě jako božské úkazy.

Venuše? Ne, tohle uvidíte v Chile.

Venuše? Ne, tohle uvidíte v Chile.

FOTO: Alessandro Muiesan

Jedno takové místo v Chile zvané El Tatio patří k největším a nejvýše položeným polím geotermálních pramenů na světě. Místní gejzíry vypadají nejlépe v přítmí chladných ranních hodin, nicméně i ve zbytku dne jde o úžasnou podívanou. Sloupce páry stoupají desítky metrů do vzduchu, kapky se rozlétají do všech stran a ve svitu slunce vytváří světelnou show.

Křivda, žal a samota

Tyto emoce podle autora Maria Irarrázabala jeho železocementová socha ruky z titulní fotografie znázorňuje. Tyčí se do výšky 11 metrů a najdeme ji v chilské poušti Atacama nedaleko města Antofagasta. „Mano del Desierto“, jak se ruce říká, byla vytvořena v roce 1992 a od začátku poutá velkou pozornost turistů.

Malý krok pro turistu, ale velký skok pro lidstvo

V poušti Atacama nalezneme místo zvané Moon Valley. Název zcela odpovídá tomu, co zde najdeme. Krajina vypadá opravdu jako na Měsíci, jen slavná Armstrongova americká vlajka chybí. I když Američany potkat můžeme, a to přímo zaměstnance NASA. Ti, právě kvůli podobnosti přírodních podmínek s Měsícem, tady testují různé přístroje určené pro použití ve vesmíru.

Po Velikonočních ostrovech se procházelo na devět stovek soch. Mnohé z nich váží desítky tun. Ne všechny se dostaly na místo určení, a tak stojí volně rozesety v krajině.

Po Velikonočních ostrovech se procházelo na devět stovek soch. Mnohé z nich váží desítky tun. Ne všechny se dostaly na místo určení, a tak stojí volně rozesety v krajině.

FOTO: ESO travel

Chile také představuje ideální výchozí bod pro výlet na tajemstvími opředené Velikonoční ostrovy. Zdejší obrovské sochy, které domorodci přemisťovali do neuvěřitelných vzdáleností, byste si při putování po Jižní Americe rozhodně neměli nechat ujít. Kdo ale preferuje spíše tradiční plážové pojetí dovolené, má k tomu na pobřeží mnoho příležitostí.

V Chile mají i největší bazén planety! Více v článku Největší bazén světa je v Chile. Má kilometr na délku a hloubku i 35 metrů 

Nejstarší město na americkém kontinentě je peruánský Caral. Najdeme ho uprostřed pouště. Tamní pyramidy pochází ze stejné doby jako ty egyptské.

Nejstarší město na americkém kontinentě je peruánský Caral. Najdeme ho uprostřed pouště. Tamní pyramidy pochází ze stejné doby jako ty egyptské.

FOTO: i.images.cdn.com

Země, která horami a zlatem oplývá

Také v Peru není jednoduché vybrat si mezi tolika lákadly. Jistě stojí za to podívat se k pomníku pod Huascaránem, kde v roce 1970 zahynuli pod lavinou členové československé výpravy. Pochmurnou náladu si potom turista spraví při pozorování přírodních krás v oblasti Isla Incahuasi, ať už jde o planinu posetou sopečnými horninami, nebo místo plné obřích kaktusů.

O nejen kulturním, ale i materiálním bohatství indiánů se můžeme přesvědčit v muzeu zlata v hlavním městě La Pazu. Ovšem pozor, je dobře hlídané.

Před výstupem na sopku se raději pomodlete

Ekvádor nenabízí tolik světově proslavených přírodních zajímavostí jako například Chile, o to víc zde panuje atmosféra dávných dob, kdy Inkové neznali turistický ruch, pracovali na svých polích, vyráběli tradiční šperky jen sami pro sebe na ozdobu a turistický ruch pro ně představoval naprosto neznámý pojem. Ale též kultura zavlečená sem španělskými kolonizátory vytváří zajímavý ráz, především vysokým počtem kostelů a katedrál. V metropoli Quitu jich stojí opravdu požehnaně.

Vydejte se do Ameriky prostřednictvím článků:
Katedrála v ekvádorském hlavním městě Quitu dokazuje, že na náboženských zvycích a stavbách si dávají Jihoameričané opravdu záležet.

Katedrála v ekvádorském hlavním městě Quitu dokazuje, že na náboženských zvycích a stavbách si dávají Jihoameričané opravdu záležet.

FOTO: Ivan Mlinaric

Nad Quitem se tyčí dva vrcholy impozantní sopky Pichincha. Lze na ni vylézt pod dohledem horského vůdce a vychutnat si výhled na „klášter Ameriky“, jak se městu se pro velké množství církevních staveb přezdívá.

V našich končinách se množí restaurace nabízející tradiční pokrmy amerických indiánů. Na talíř v nich většinou dostanete smetanou politou tortillu ze supermarketu plněnou mraženou zeleninou a masem z klecových kuřat. Jíst tradičně připravovanou kukuřičnou placku s čerstvými místními ingrediencemi představuje zážitek zcela jiné úrovně.

A vychutnat si tuto dobrotu v prostředí ulic plných typických jihoamerických staveb, to zážitek ještě násobí. Při tom jde poznávání západní části Jižní Ameriky příjemněji. Tahle část světa ovšem nabízí úžasné zážitky i bez jídla.

Více o Jižní Americe v článcích:

Inzertní sdělení: To nejlepší z Jižní Ameriky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Západní pobřeží se vším všudy

Všechny zajímavosti a památky patřící ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO a ještě něco navíc uvidíte během jediné cesty. Za tři týdny projedete celý západ Jižní Ameriky.

FOTO: ESO travel

Zaleťte si do Tanzánie!

Vydejte se těsně po Novém roce na krásné pláže Tanzánie. Luxusní hotely, možnost potápění nebo třeba adrenalinová cesta na pravé africké safari. Teď za extrémně nízkou cenu!


FOTO: ESO travel

Jak žili Inkové?

Machu Picchu, širé pláně pouště Atacama a další lokality s neopakovatelnou atmosférou dávných dob, kdy se po Bolívii, Peru a Chile na neosedlaných koních proháněli indiáni.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o fascinující Hooverově přehradě, o mayské riviéře nebo o emirátu Sharjah. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán