Šibam leží v údolí Hadramaut, jehož jméno prý ve volném překladu znamená „přichází smrt“. Neutěšená pustina o rozloze větší, než je rozloha Česka, se v létě mění v rozpálenou výheň, kde se před sluncem a obrovským horkem nedá utéct. I proto místní turistům radí, aby si návštěvu Šibamu naplánovali na jinou část roku, jinak si ji neužijí, ale jen přetrpí.

Hadramautské údolí bývalo součástí stejnojmenného království a Šibam jeho hlavním městem. Podle historických pramenů už od 4. století. Hliněné mrakodrapy, které jsou mimochodem nejstarší na planetě, ale vznikly až ve století šestnáctém – jako ochrana před nájezdy beduínů a před velkou vodou, která se čas od času údolím prohnala.

Ač stojí Šibam v poušti, čas od času ho spláchne velká povodeň.

Ač stojí Šibam v poušti, čas od času ho spláchne velká povodeň.

FOTO: Raphaël Fauveau

Pětistovka mrakodrapů uprostřed pouště

Dnes v Šibamu stojí asi pětistovka mrakodrapů. Část jich je původních, část vznikla znovu, na první pohled ale starší budovy od těch původních nepoznáte, protože tu platí výnos, podle kterého musí být nová stavba přesnou kopií stavby předchozí. A shodovat se musí jak výškou, tak počtem oken i dveří a jejich umístěním. Žádné novoty, žádné moderní materiály, ale stejně jako před staletími jen nepálená hlína.

Kát - takové to domácí žvýkání

Žvýkání kátu je v Jemenu téměř národním sportem. Žvýkají ho všichni, všude a pořád. Z kátového keře se konzumují jen mladé, drobné lístky, které mají povzbuzující účinky, zlepšují náladu a potlačují hlad. Koupit ho můžete běžně na trhu, ale nepokoušejte se ho v kufru propašovat ze země. Mohli by vás zadržet a kát se navíc žvýká stejně jen čerstvý. Přečtěte si o kátu víc v článku Svůdný Jemen: Hliněné mrakodrapy v poušti a drogy jako národní rituál

Nutno ale podotknout, že už před staletími byl Šibam moderním městem, které svou úrovní předběhlo tehdejší evropské metropole. Tady už v 16. století vzniklo pravidelné pravoúhlé uspořádání ulic. Ty byly navíc všechny dlážděné a naprostým standardem byla i kanalizace – vedoucí dokonce i z horních pater zdejších mrakodrapů.

Už v 16. století tady měli domy uspořádané pravidelně pravoúhle. Šibam je jedno z prvních moderních měst.

Už v 16. století tady měli domy uspořádané pravidelně pravoúhle. Šibam je jedno z prvních moderních měst.

FOTO: kurvenalbn

Žít si na vysoké noze

Domy v Šibamu mají obvykle pět až deset pater a všechny bez výjimky jsou postavené z nepálených cihel. Jeden dům tady obvykle obývá jedna rozvětvená rodina a důležitost jejích členů se pozná podle toho, jak vysoko v domě žijí. Čím vyšší patro, tím váženější člen. Platí, že přízemí je často vyhrazené domácím zvířatům.

Jemen sousedí se Saudskou Arábií. Přečtěte si o ní víc: Saúdská Arábie: Tam, kde leží hrob biblické Evy nebo arabské Stonehenge

Šibam tedy není žádný mrtvý skanzen. Naopak. Za hradbami, které město objímají a které narušuje jen jediná vstupní brána, žije dnes asi sedm tisíc obyvatel. Kromě vysokých domů tu stojí i několik mešit (z nichž jen jednu postavili z cihel pálených), školy, obchody, nemocnice…

Nejkrásnější je Šibam prý při západu slunce, své kouzlo má ale i ve zbytku dne.

Nejkrásnější je Šibam prý při západu slunce, své kouzlo má ale i ve zbytku dne.

FOTO: Raphaël Fauveau

Pod ochrannými křídly UNESCO

Šibam dříve chátral, hliněné domy se drolily a tvrdou ránu městu zasadila i veliká povodeň v roce 1982. Ve stejném roce se ale Šibam stal součástí světového dědictví UNESCO. S tím šly ruku v ruce rostoucí počty turistů, kteří sem začali jezdit, a peníze od mecenášů, které sem proudí. Teď se tedy daří držet místní výškové budovy v přijatelném stavu.

Jako turisté zaplatíte u vstupní městské brány drobný poplatek a pak už můžete bloumat místními uličkami, které lemují sedící a kát žvýkající muži. Přímo ve městě obvykle nepotřebujete ani průvodce, oblast Šibamu je pro turisty celkem bezpečná. Nezapomeňte ale na to, že do místních mešit se nepodíváte – ty jsou pro nemuslimy přísně zapovězené.

Sousední Omán má turistům také co nabídnout: Omán: Projděte se po největším koberci světa nebo prožijte tajuplnou noc v poušti

Inzertní sdělení: Poznejte Arabský poloostrov!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Omán – Emiráty – Katar

Poznejte magickou Arábii! Seznámíme vás s historií, místními zvyklostmi, vyjedeme do pouště, navštívíme nejslavnější bazary a uvidíme největší koberec světa.

Okruh Saudskou Arábií

Dvanáct dní na cestě. Okruh neznámou pouštní zemí s řadou památek, zemí, kde příroda ukazuje svoji krásu v přímém kontrastu s luxusem měst. Podívejte se na plán cesty!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Vydejte se do Dubaje!

Vyberte si hotel podle vašeho gusta, sbalte kufry a odleťte třeba už příští týden! Dubaj je fascinující, plná rekordních staveb, kuriozit, ale i luxusu.

Přečtěte si dále:

Přečtěte si také o Isla Margarita, o divu světa - ostrově Čedžu, nebo o nejdivnějších muzeích planety. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán