Prozkoumat všechny indonéské ostrovy by nezabralo týdny, ale spíš měsíce života. Indonésie je totiž pestrá mozaika poskládaná z tisíců ostrovů a ostrůvků. Každý je jiný, ale všechny stojí za to. Ostatně poznejte část z nich prostřednictvím tohoto článku. Začínáme na Jávě.

Jáva sousedí s Borneem a Sumatrou a leží na ní i hlavní město Indonésie Jakarta. Proslulá metropole, ve které žije přes devět milionů lidí. A to bez aglomerací. S nimi už počet obyvatel stoupá na 27 milionů. Lidské hemžení, které musíte zažít na vlastní kůži, vyneslo Jávě první místo ve světových žebříčcích – je to nejhustěji obydlený ostrov na světě.

Věděli jste, že symbolem Indonésie je vulkán Bromo? Přečtěte si o něm v článku Nejkrásnější vulkán planety: Vystoupejte "Mořem písku" na indonéské Bromo 

A co dalšího je tady k vidění? Třeba Indonéské národní muzeum stojí určitě za to. Vzniklo díky Holanďanům a údajně vystavuje nejbohatší sbírky v celé Indonésii. V Jakartě je také největší mešita celé jihovýchodní Asie – Istaqlal. Do hlavního města by se měl určitě vydat i ten, koho zajímá ta modernější tvář Indonésie.

Kde přežívá tradice

Kdo by chtěl naopak poznat spíše indonéské tradice a zvyky, měl by vyrazit do střední části ostrova, kde leží provincie Yogyakarta i její stejnojmenné hlavní město. To bylo centrem při indonéské národní revoluci a celá provincie má dodnes zvláštní status – je tady zachován sultanát a sultán je zároveň guvernérem.

Jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí je zřícenina vodního paláce Taman Sari a v neposlední řadě i řemeslná čtvrť. Yogyakarta je totiž známá i jako středisko tradičních umění a klasické indonéské kultury. V řemeslné čtvrti tak uvidíte například hlučný ptačí trh nebo pestrobarevné batikářské dílny. Majestátní scenérii nad městem vévodí aktivní sopka Merapi, jejíž vrcholek výrazně převyšuje okolní bujný porost.

Malý vesmír skrytý v pralese

Jávskou světoznámou specialitou je chrám Borobudur. Komplex postavený mezi osmým a devátým stoletím skrývá kilometry fascinujících reliéfů, které zobrazují buddhistický koncept vesmíru. Celý chrám pak tvoří rituální obrazec – mandalu. Pokud si uděláte výlet do Yogyakarty, pak se vyplatí i cesta sem – je to jen zhruba 40 kilometrů na severozápad. Rozumí se samo sebou, že tento klenot světové architektury má své místo na seznamu Světového kulturního dědictví. A to už více než 20 let.

Když jeden ostrov nestačí

Je-li vám Jáva malá, určitě využijete blízkosti dalších celosvětově známých lokalit. Co třeba Ostrov bohů? Nebo raději Ostrov draků? Výběr je velký.

Prvním zmiňovaným se myslí známé Bali, kde vzduch voní po orchidejích, sladkém tropickém ovoci i koření. Památek je tu nespočet, v pralesích se skrývají malebné vesničky, chrámy nebo tajemné jeskyně. Terasovitá rýžová pole střídají pohledy do rozmanitých horských údolí nebo na vrcholky ještě činných sopek. Více o Bali se dočtete v tomto článku Tajuplné Bali nabízí panenské pláže, děsivé vulkány i nejkrásnější zahrady

Ostrovem draků bylo míněno Komodo, které proslavili jeho nejznámější obyvatelé – varani komodští. Ti byli dlouho považování za bájné draky a odtud také ta pohádková přezdívka.

Přestože do chrlení ohně mají hodně daleko, respekt určitě vzbuzují. Při délce 3 metry a váze 150 kilogramů nejde o žádné domácí mazlíčky. Kromě varanů je ale na ostrově k vidění i mnoho dalších zajímavostí – třeba bohatý podvodní život u pláží Pantai Merah, které proslavil jejich růžový písek.

Méně známým, ale podobně krásným ostrovem je pak Lombok, který ze své menší popularity těží – turistů je tady totiž méně než na Bali a zážitek například z potápění je tak o to intenzivnější.

I na Lomboku můžete obdivovat zajímavou architekturu a pozorovat život místních domorodců – Sasaků. Zjistíte třeba, jak se vyrábí palmový cukr Jagerry, což je místní výživná pochoutka. Více o Lomboku se dočtete v tomto článku - Kam za dobrodružstvím? Na ostrově Lombok objevíte třeba plovoucí palác.

Pokud vás nenadchl ani jeden ze zmíněných ostrovů, možná se necháte zlákat populárním Borneem, které se z obávaného ostrova lovců lebek stalo v posledních letech velmi oblíbenou lokalitou dobrodruhů.

Jedno je ale jisté, ať už vyrazíte na kterýkoliv z téměř osmnácti tisíc ostrůvků, které tvoří Indonésii, budete se sem chtít vracet - za unikátní přírodou a atmosférou tolik odlišnou od té naší středoevropské.

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Indonésie

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdy Indonésie:

Na Borneo za lovci lebek

O krásy na Borneu se dělí Indonésie, MalajsieBrunej. Kromě nedotčené přírody tak můžete na tomto ostrově také navštívit tři asijské státy najednou.

Na Bali, Ostrov bohů

Pobyt na nejznámějších indonéských ostrovech osvěží a nabije každého. Ať už zážitky z džungle nebo odpočinkem na místních plážích.

Perly Indonésie

Na dvoutýdenním zájezdě vám Indonésie odkryje všechna svá tajemná a krásná zákoutí. Poznáte její bohatou historii i jedinečnou přírodu.

Čtěte dále:

Dále čtěte o Modré jeskyni na Capri, o tom, kam výhodně v červenci k moři a o Sicílii. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika 

Autor: Petra Novotná & ESO travel