Přestože si mnoho lidí spojuje Indii s chudobou, je právě ona stejně jako Čína potenciální ekonomickou supervelmocí. Mezi ty turistické už patří ale dávno. S 28 položkami na seznamu světového kulturního dědictví a ideálním zázemím pro klasickou letní dovolenou to jen málokoho překvapí.

Míst, které se v Indii vyplatí navštívit, je nespočet a pečlivému cestovateli by na to nevystačil ani celý rok. Proto se může hodit seznam toho nejlepšího. Začínáme hlavním městem.

Pevnost Ámbér byla v dobách své největší slávy sídlem mahárádžů.

Pevnost Ámbér byla v dobách své největší slávy sídlem mahárádžů.

FOTO: mark.bold

Magické Nové Dillí

Nové Dillí je jako Indie samotná město plné protikladů. Mohutné a nákladné paláce tu doplňují malé a chudé domky, k historickým památkám přibývají v posledních letech moderní stavby.

Přečtěte si více o zajímavých místech v Indii: Tádž Mahal, Jezero nesmrtelnosti, Daarjeling: Deset nejkrásnějších míst Indie

Minout by se tu neměla Červená pevnost, která byla sídlem dvora Velkých Mughalů, a svou barvou přitahuje pohled jako magnet nebo památné místo, kde bylo zpopelněno tělo Mahátmy Ghándího. Že je zdejší atmosféra magická snad dokazuje i místní zázrak v areálu Kutub mínár – nerezavějící železný sloup, kterého se koroze nedotkla více než 1600 let.

Nedotknutelní

Aneb nejnižší z nejnižších – opovrhovaná skupina na samém spodku indického kastovního systému. Ve společnosti jsou diskriminováni a živí se těmi nejpodřadnějšími zaměstnáními, kterými je v Indii kromě čištění stok také například práce s mrtvolami. I přes různé snahy o zrovnoprávnění zůstávají utlačovanou skupinou. Svůj úděl si podle hinduistických pravidel vysloužili za hříchy spáchané v minulém životě. Odhaduje se, že nedotknutelných je v Indii asi 160 milionů.

Je libo projížďka na sloním hřbetu?

Je libo projížďka na sloním hřbetu?

FOTO: foxypar4

Od červené barvy pevnosti v Dillí pak můžete zamířit do trochu světlejší části barevné škály a navštívit Růžové město, jak se díky barvě místních budov často přezdívá Džajpuru. Jeho zvláštností je, že byl jako první město Indie postaven podle pečlivých architektonických plánů – systematicky, promyšleně a bez chaosu. Dnes tu turisté na hlavní obchodní třídě mezi SlunečníMěsíční bránou obdivují hlavně hlučné, pestrobarevné, typicky indické bazary.

Nechcete utrácet? I v Indii jsou některé památky zdarma: Nejlepší světové atrakce – značka: Zadarmo!

Číslem tři na seznamu toho nejlepšího z Indie je monumentální pevnost Ámbér, bývalé sídlo rádžhastánských maháradžů. Návštěvníci obvykle neodolají místní oblíbené atrakci – možnosti vstoupit do komplexu stylově na hřbetu slona. Tím ale romantika zdaleka nekončí. V pevnosti pak lze navštívit Zrcadlovou síň nebo dokonce Síň radosti.

GOA - riviéra Orientu, kam jezdí ti bohatší Indové a turisté ze západu.

GOA - riviéra Orientu, kam jezdí ti bohatší Indové a turisté ze západu.

FOTO: ESO travel

Indie na plážový způsob – provincie GOA

Indie – to nejsou jen paláce, Taj Mahal a přeplněné uličky! Riviéra GOA – to je oblast na západním pobřeží, která proslula nádhernými širokými plážemi, sluncem, luxusními resorty a vyhřátým pískem. Říká se jí občas „Indie pro začátečníky“ – člověk tady na tu pravou Indii nenarazí. Naopak si tady ale užije luxusní dovolenou v exotické destinaci. Ostatně více o GOA v článku: Goa je riviérou Orientu, dovolenou zde tráví i indická smetánka

Na konec má přijít to nejlepší a tím je v Indii pro mnohé Tádž Mahal. Jeden z novodobých sedmi divů světa, který popírá perspektivu a pro všechny snílky je symbolem oddané lásky sultána Šáhdžahána k jeho ženě Mumtáz Mahal.

Napadá vás větší symbol Indie než je Tádž Mahal?

Napadá vás větší symbol Indie než je Tádž Mahal?

FOTO: ESO travel

Přilehlé zahrady mají připomínat ráj, do kterého sultánova láska po smrti vstoupila, a daří se jim to docela obstojně. Tádž Mahal je jedním ze symbolů Indie a magnetem na turisty ze všech koutů světa. Jejich zájem by ale od návštěvy tohoto mauzolea neměl nikoho odradit, to nejlepší, třešničky na dortu má rád konec konců každý.

Čtěte dále:

Přečtěte si i o slavném chrámu Angkor Wat, Sydney nebo Britských panenských ostrovech. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Indie

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Indie:

FOTO: ESO travel

Klasický okruh Indií

Poznejte to nejlepší z říše pohádkových mahárádžů a tajemné hindské mystiky, navštivte Tádž Mahal i Dillí.

Neznámý Nepál-Sikkim-Bhútán

Projeďte země, jejichž kultura je cizí, nedotčená a lákavá. Poznejte pestrobarevnou Indii, tajemný Sikkim i neposkvrněný Bhútán.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

2v1: Srí Lanka a Indie

Zájezdy šitý na míru těm, kteří by rádi poznali ty nejkrásnější přírodní skvosty indického subkontinentu.

Autor: Petra Novotná & Tomáš Cikán