Hlavní obsah
Tádž Mahal – indický skvost, který vás omámí i na obrázku. Foto: ESO travel

Tádž Mahal, Jezero nesmrtelnosti, Daarjeling: Deset nejkrásnějších míst Indie

Když poprvé uvidíte slavný Tádž Mahal v odrazu okolních jezírek, nemáte na vybranou. Tohle místo, ať už hraničí s kýčem sebevíc, je prostě indickým skvostem číslo 1. Bílá stavba zdobená drahokamy a černým mramorem je dokonale symetrická a hlavně postavená z lásky. A to je teprve začátek – před námi je ještě devět dalších nejkrásnějších míst Indie!

Tádž Mahal – indický skvost, který vás omámí i na obrázku. Foto: ESO travel
Tádž Mahal, Jezero nesmrtelnosti, Daarjeling: Deset nejkrásnějších míst Indie

Když se řekne mauzoleum, málokdo si vybaví něco tak romantického a půvabného, jako je bělostný Tádž Mahal. Pro svoji náhle zesnulou ženu ho z lásky smíchané s žalem nechal postavit sultán Šáhdžahán: stavba začala v roce 1630 a trvala 22 let, dnes mramorové mauzoleum patří k sedmi novodobým divům světa.

Víte, že v Indii stojí nádherný lotosový chrám? Více se o něm dozvíte v článku Nejlepší světové atrakce – značka: Zadarmo!

Amritsar – jezero nektaru nesmrtelnosti

Amitsar neboli „Jezero nektaru nesmrtelnosti“, je nejvýznamnějším městem indického státu Paňdžáb a také místem, kde stojí nejdůležitější svatyně sikhů – Zlatý chrám. Bílý komplex budov v sobě ukrývá jezero, v jehož středu září Harimandir – chrám zcela pokrytý zlatem.

V modrém Jodhpuru se domky malují stejnou modrou. Ze zdejší pevnosti je na ně úžasný pohled.

Foto: archiv autora

Růžové město Jaipur – velkolepé centrum historie

Hlavní město Rádžasthánu je pokladnicí indické historie. Najdete tady celou řadu významných chrámů, pevností a monumentů jako třeba pevnost Ámbér. Přitom už samotné staré město je úchvatné samo o sobě – jeho domy jsou obarveny na růžovo a celé centrum je vystavěné podle zásad staroindického architektonického kodexu Silpašástra.

Díllí: Červená pevnost nebo nerezavějící sloup

Při cestě do Indie není možné vynechat Dillí. Město plné mešit, pevností a lidí je okořeněno vůní kari a všudypřítomným smogem – velká indická města, to není žádná romantika – ekologie je slovo, které tu moc neznají. I přesto si nenechte ujít Červenou pevnost z pískovce, která představuje vrchol stavitelství velkých Mughalů. V ní pak navštivte Harémovou mešitu.

Riviéra Goa je pláží, kterou prostě musíte vidět – palmy a zlatý písek tady jednoduše berou dech.

Foto: archiv autora

Riviéra Goa – pláže, které musíte vidět

Ať je léto nebo zima, na riviéře Goa to žije – v zimě sem jezdí vymrzlí Evropané a v létě Indové. Fascinující zlaté pláže s palmami skloněnými nad mořskou hladinou přilákají ročně několik milionů turistů. Jenže pozor – tahle riviéra se táhne skoro po celém pobřeží Indie, takže na přeplněnost si tu opravdu nebudete moci stěžovat. O orientální riviéře Goa se více dozvíte v článku Goa je riviérou Orientu, dovolenou zde tráví i indická smetánka

Kašmír – když v Himálájích kvetou tulipány

Ráj na zemi – to je přezdívka Kašmíru od všech, kteří tohle divukrásné území viděli na vlastní oči. Zdejší příroda je prostě dokonalá – na loukách kvetou krokusy a tulipány a kolem září zasněžené hory. V očích západních turistů se bohužel Kašmír stal sídlem teroristů, takže sem skoro nikdo nejezdí. Indické území Kašmíru je přitom relativně bezpečným místem.

Za nejznámějším pohledem na Tádž Mahal se ukrývá ještě tenhle.

Foto: ESO travel

Jodhpur – Modré město dávného království

Barvit zdi domů jednou barvou mají zřejmě Indové rádi – po růžovém městě se můžete vydat i do modrého města. Je jím Jodhpur (Džódhpur), nad jehož modrými ulicemi se v oblacích tyčí obrovská pevnost Mehrángarh, jedna z největších pevností světa. Na skále se tu za tlustými zdmi lesknou honosné královské komnaty, které kdysi sloužily králům Márváru.

Jeskynní chrámy Ajanta a Ellora

Monumentální jeskynní chrámy Ajanta a Ellora začali staří Indové tesat do skal už v 1. století př.n.l. Proč to dělali? Rozhodli se, že právě uvnitř skály je nejlepší místo na náboženskou svatyni. Celý komplex s neuvěřitelnými sochami a nádhernými malbami na stěnách jeskyní je na seznamu světového dědictví UNESCO a je nepůsobivější v celé Indii.

Vydejte se na sever Indie a na hranicích s Nepálem podlehněte kráse strmých hor.

Foto: ESO travel

Darjeeling: Město čaje s unikátní horskou železnicí

V Západním Bengálsku, 2000 m.n.m., v horách, kam smog z indických velkoměst ještě nedosáhl, leží městečko Darjeeling. Milují ho snad všichni Indové právě pro čistý vzduch a okolní Himaláje. Darjeeling, zvaný také Královna hor, je proslulý také horskou železnicí Toy train nebo svým vynikajícím čajem, který se tu pěstuje na každém volném políčku.

O dalších extravagantních vlacích se dozvíte v článku Nejluxusnější vlaky současnosti: V přepychovém kupé do Thajska, Tibetu či Indie

Puškar – největší trh v Asii a očista od hříchů

Město Puškar obklopuje velké jezero, které je, jako spousta věcí v Indii, posvátné. To ještě neznamená, že se do něj nesmí házet, co se vám zlíbí – v Indii si na pořádek nepotrpí. Očistná koupel od hříchů, kterou má vykonat každý hinduista, pak nabírá docela jinou podobu. Ve městě je 400 chrámů a zdejší trh, kde nakoupíte i koně a velbloudy, patří k největším v Asii.

Čtěte další zajímavé články:

Přečtěte si i povídání o nejhezčích národních parcích v USA, o Bali nebo o tom, kam levně letět v březnu. Další zajímavé články najdete na hlavní stránce rubriky.

Inzertní sdělení: Tipy na poznávací zájezdy do Indie

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů do Indie:

Indie – Sultánovy paláce

Pouštní pevnosti, paláce a jezera jako vzpomínky na lesk a minulost bývalého knížecího státu Rádžasthán vám umožní splnit si jakékoliv představy o Indii.

Klasický okruh Indií

Vydejte se do panství pohádkových mahárádžů, za stavebními klenoty Mughálů i do říše tajemné hindské mystiky.

Okruh Indií a Nepálem

Poznejte staroindickou kulturu, buďte svědky tradiční kultovní očisty ve vodách Gangy, zažijte pocit nicotnosti při pohledu na panorama Annapuren...

Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel

Anketa
Který ze novodobých divů světa byste chtěli navštívit?
Egypské pyramidy
4.9 %
Chichén Itzá
5.6 %
Sochu Krista Spasitele
5.6 %
Velkou čínskou zeď
7.9 %
Petru
6.1 %
Machu Picchu
44.7 %
Koloseum
2 %
Tádž Mahal
23.2 %
Celkem hlasovalo 749 čtenářů.

Další zajímavosti Indie

Madurai – jedno z nejstarších měst na světě bylo od 4. st. př.n.l. centrem obchodu s kořením a sídlila tu básnická akademie.

Hampi – kdysi hlavní město Vidžajanagárské říše, dnes vesnička s prastarým chrámem Virupakša, patří do světového dědictví UNESCO

Bíkánér – „velbloudí město“ prosperovalo z polohy na karavanní cestě do Číny.

Kanyakumari – tady zažijete nejlepší východ nebo západ slunce – právě tady se totiž setkávají tři moře – Bengálský záliv, Indický oceán a Arabské moře, takže tu občas můžete vidět západ slunce a východ měsíce najednou.

 

Ladákh

Nádherné a divoké velehory, malebné průsmyky, horská jezera. V Ladákhu, kolébce tibetské civilizace, se můžete vydat do vysokohorského města Leh

Přečtete si víc o tomhle koutu Indie v článku V divokém Ladákhu okusíte nebeskou slast ale i pekelná muka

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků