Nemusíte být zrovna milovníkem Jacka Londona nebo Lovců mamutů, aby vás Aljaška fascinovala. Je to krajina, kde štíty hor rozrývají divoké řeky a kde vládnou medvědi a vlci. Prezentuje naprostou čistotu a nedotčenost a zároveň nesmírnou krutost a neúprosnost přicházející zimy ve vzduchu. Aljaška a její kanadský soused Yukon ukrývají ve svých údolích a korytech řek mnohá tajemství a vzkazy lidských osudů.

Vydat se sem na vlastní pěst je odvážné, ale stojí to za to. Jedinou dobrou radou je pokora vůči nezměrné síle přírody – ta je v těchto končinách jediným soudcem. Právě ona rozhodne nejen o tom, kam se vydáte, ale i kdy se vrátíte. Když v dešti stojíte uprostřed stezky, která se začne pomalu měnit v řeku, a medvěd na vedlejší stráni se na vás otočí, je jedno, kolik příruček mladých svišťů jste přečetl. Tohle je divočina.

Naštěstí jsou ale i jiné možnosti, jak co možná nejvíce poznat tenhle vzdálený kraj světa. Cestovní kanceláře nabízejí výpravy za americkými a kanadskými velehorami, ledovci nebo k starým rýžovištím zlata. Takový zájezd většinou stojí něco kolem 100 tisíc. Samotná zpáteční letenka vyjde asi na 30 tisíc, problém ale nastává při pohybu po Aljašce, kde se na mnoho míst nedostanete jinak než vrtulníkem.

Mezi nejkrásnější místa Aljašky a Yukonu patří bezpochyby zdejší národní parky. Například ke vstupu do NP Denali potřebujete speciální licenci, o kterou je v sezóně velký zájem. Do každé oblasti parku je totiž povolen vstup jen určitému počtu lidí. Díky tomu si tu ale budete opravdu připadat jako v divočině, i když ne tak nebezpečné. Můžete se tu projet na psím spřežení, pozorovat medvědy, losy, vlky anebo sjíždět na raftu řeku Nenana. To vše v kulisách tundry s divokými skalisky a zasněženými vrcholy velehor.

Láká vás cestování po USA? Pak se nechte inspirovat některým z dalších článků o americké divočině i multikulturních velkoměstech.

Nic menšího nedalo parku Denali své jméno, než nejvyšší hora Severní Ameriky, Mount McKinley, zvaná také jako Denali. 6194 m vysoká hora leží v centru parku a z určitého úhlu pohledu by se dala považovat i za nejvyšší horu světa. O něco menší, ale stále trhající rekordy, je severoamerická specialita – medvěd kodiak. Ten žije pouze na jednom americkém ostrově – na Kodiaku.

I přesto, že tady najdete pozorovatelny pro turisty, stále tu existují místa, která si můžete vychutnat úplně sami. Když pak půjdete cestou, kterou vyšlapaly stovky obřích tlap a na březích řeky uvidíte zbytky lososů, bude vám celá lidská existence připadat tak nějak malá a bezvýznamná. Tady vládne kodiak.

Je toho ale ještě tolik, co musíte vidět! Jen jeden ze čtyř živlů – voda – tady nachystala neuvěřitelné množství zajímavostí a jedinečných věcí. Můžete třeba každý rok sledovat lososy, jak táhnou proti proudu řeky do vnitrozemí naklást jikry, nebo vyšplhat na jeden z mnoha ledovců. Fjordy rezervace Kenai Fjords zase nejlépe prozkoumáte při plavbě lodí a uvidíte tak i mořské vydry, velryby nebo lachtany. Nakonec se vykoupete v teplých pramenech Takhini a budete se těšit na den ve znamení zlata.

Právě to sem totiž na konci 19. století přilákalo desítky tisíc zlatokopů a změnilo nadobro zdejší „krajinu nikoho“ ve výnosná rýžoviště. V kanadském teritoriu Yukon je dokladem této mohutné migrace městečko Dawson na řece Klondike a na Králičím potoce, ve kterém bylo nalezeno obrovské množství zlata. Kromě zlatonosných polí, na kterých si můžete zkusit vyrýžovat vlastní zlatou hroudu, tu budete obdivovat také kdysi největší rypadlo na těžbu zlata na světě.

Vydáte-li se na Aljašku nebo Yukon, udělejte to koncem léta. Vyhnete se tak nepříjemným náletům komárů a ještě stihnete teplé počasí. Cestovat sem na podzim je také možné, ale má to už svá rizika – ve vyšších polohách se můžete setkat se sněhem a s ranními mrazíky. Ať už se rozhodnete jakkoli, vždycky můžete počítat s velkou ochotou a pomocí zdejších lidí. Tam, kde příroda vládne tvrdou rukou, je každý připraven pomoci druhému v nouzi.

Severské zajímavosti

Hyder – město kořalky

V aljašském Hyderu se kromě fjordů, vodopádů a ledovců setkáte také se zdejší typickou kořalkou Everclear. Tento „čistič“ vám možná pomůže získat odvahu na pozorování medvědů grizzly.

Severní polární kruh

Kruh, do něhož patří místa na severní polokouli, kde za letního slunovratu slunce nezapadá a za zimního nevychází. Průměrná denní teplota nejteplejšího měsíce nepřekračuje 10°C a nerostou tu vzpřímené stromy.

Carcross - nejmenší písečná poušť světa

Najdete ji v Yukonu a spolu s podobnou pouští v americkém Maine je nejmenší pouští světa. Zdejší písečné duny jsou pozůstatkem ledovcových jezer.

Čtěte dále:

Z nejnovějších článků doporučujeme ty o Střední Americe, o nejúžasnějších vulkánech planety, o Singapuru, Novém Zélandu nebo Súdánu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy za divokou a nespoutanou přírodou

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů na Aljašku a Yukon:

Dobrodružství Aljašky a Yukonu

Města zrozená ze zlaté horečky, příroda, zvířata, ledovce a velehory. Taková jsou území opředená dobrodružným perem Jacka Londona.

Kudy táhnou lososi: Ze Seattlu do Anchorage

Z deštných pralesů NP Olympic a ostrova Vancouver do panennské přírody Yukonu a Aljašky. Vydejte se ve stopách dobrodruhů a zlatokopů.

Národní parky západní Kanady

Program zájezdu vás zavede do Vancouveru a dále do překrásných oblastí Skalistých hor nabitých přírodou, jezery a horskými scenériemi.

Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel