Hlavní obsah
 

V zapomenutých městech pouště Atacama je skřípání plechů vaším jediným společníkem

Co poušť Atacama schvátí, to už nenavrátí. O smutné pravdě popisující nejsušší místo na planetě Zemi se může přesvědčit každý, kdo zavítá na sever jihoamerického Chile. V jedné z nejbezútěšnějších částí naší zeměkoule přitom ještě před nějakými 100 lety rostly těžební vesnice a městečka jako houby po dešti. Právě deště se však některým částem této oblasti bohaté na ledek nedostalo i více než 400 let.

 
V zapomenutých městech pouště Atacama je skřípání plechů vaším jediným společníkem

V poušti Atacama jsou meteorologické stanice, které nikdy nezaznamenaly ani kapku deště. Stačí se ale podívat i na skoro dvousettisícové těžební město Calama, kde žijí pracovníci okolních obřích měděných dolů. Tam nespadla z nebe kapka vody mezi lety 1570 až 1971, tedy 401 let. A mezi námi, ani v tom roce 1971 to nebyl žádný velký slejvák. Neprostupná hradba velkolepých And jednoduše nepustí žádnou vlhkost směrem do Chile.

Přidejte k tomu všemu ještě ostré sluneční paprsky a úmorné vedro. V takových podmínkách pracovali dělníci ve více než dvou stech těžebních městečkách v dnešních regionech Antofagasta a Tarapacá. Když němečtí vědci dokázali vyrobit ledek syntetickou cestou, postupně se těžební města uzavírala a koncem 40. let minulého století už jich fungoval jen zlomek. Do dnešních dnů se jich dochovalo jen pár. Zbylé už spolkla poušť a dochovaly se z nich maximálně obvodové zdi domů a zpustošené hřbitovy.

Noční fotografie opuštěné zrezivělé lokomotivy v městečku Humberstone

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Dvě nejlépe dochovaná města leží malý kousek od sebe přibližně 50 kilometrů od jednoho z největších měst severu Chile – Iquique. Rozměrné městečko Humberstone a drobnější Santa Laura jsou od roku 2005 na seznamu světového dědictví UNESCO. Zatímco v Humberstone se může člověk poměrně detailně podívat na to, jak se ve městě lidem asi žilo, Santa Laura slouží spíše k obdivování techniky, která se dochovala.

Humberstone a Santa Laura se nacházejí méně než hodinu jízdy z Iquique.

Foto: Mapy.cz

Procházení městečkem Humberstone není na dvacet minut. Pokud ho chcete vidět celé, rezervujte si alespoň tři až čtyři hodiny. Podívat se můžete na budovu divadla, nahlédnete do školy a můžete zhlédnout i několik zrekonstruovaných obydlí. Zaujme jistě i obrovský kovový bazén. Hlavní ulice se dochovala skvěle, a člověk má tak pocit, jako by se procházel někde po Divokém západu.

Daleko od davů

Santa Laura je svou velikostí výrazně skromnější. Obytná část města se vůbec nedochovala, ale můžete si projít velké budovy, kde se ledek zpracovával. Nechybí ani budova, kde se pracovalo s jodem, což byl vedlejší produkt při zpracovávání vytěženého ledku. Zub čas si tu již pořádně zahlodal, i tak je však pohled na starou techniku dechberoucí. Jen se nesmíte nechat vylekat všudypřítomným skřípáním uvolněných plechů povlávajících ve větru.

V noci jsou opuštěná ledková města ještě děsivější. Pohled do jedné z budov v městečku Humberstone.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Tím, že jsou města Humberstone a Santa Laura na seznamu UNESCO, a navíc jsou i dobře dostupná, s nějakými turisty se tu nejspíše potkáte. Pokud se ale nesejdete s nějakou školní třídou, tak neočekávejte žádné davy. Vstupné je symbolické, a zejména pokud přijdete v pozdějších odpoledních hodinách, tak budete mít toto tajuplné místo bezmála sami pro sebe. A to je něco, co se vám v Evropě u památek zařazených na seznam světového dědictví UNESCO přihodí jen zřídka.

Tipy pro výpravu na sever Chile

Pokud se rozhodnete vyrazit do oblasti opuštěných ledkových těžebních měst na severu Chile, nemusíte se ohlížet na roční období. V oblasti obvykle nezaprší i desítky let, a tak jen počítejte s tím, že v období evropské zimy je tam ještě o pár stupňů tepleji než po zbytek roku.


Přímý let z ČR do Chile neexistuje. Nejpraktičtější je vyrazit do chilského Santiaga s přestupem v Paříži s Air France, cena zpáteční letenky začíná zhruba na 16 tisících korunách a lety dobře navazují. Kratší let trvá necelé dvě hodiny, delší pak zhruba 14 hodin. Ze Santiaga pak pokračujte s LATAM či některými místními nízkorozpočtovými aerolinkami dvouhodinovým letem do města Iquique, které se nachází zhruba 50 kilometrů od městeček Humberstone a Santa Laura. Většina ledkových těžebních měst se rozprostírá právě v oblasti mezi městy Iquique a Antofagasta.

Počítejte s tím, že mimo civilizaci navigace často vypoví poslušnost. Hodí se tak mít s sebou papírovou mapu, do které si jednotlivá místa zanesete před jízdou. Mimo hlavní cesty je rozhodně rozumné mít auto s pohonem na všechny čtyři. Pokud nemluvíte plynně španělsky, zvažte služby soukromého průvodce. Místním expertem na opuštěná ledková města je Billy Morales z Mistico Outdoors.

V zemi se platí chilskými pesy (CLP), tisíc CLP je asi 34 českých korun. Na většině míst lze používat platební karty, pro nákup na trzích a v odlehlejších oblastech bývá ale třeba hotovost.

Časový posun v letním období je minus šest hodin. Roční období v Chile jsou oproti České republice naopak, naše jaro je jejich podzim apod. 

Žádná speciální očkování nejsou nutná, stejně jako všude lze doporučit očkování proti žloutence.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků