Hlavní obsah
Soud v Madridu zrušil zákaz omezující služby typu Airbnb. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

V Madridu zrušili zákaz krátkodobých pronájmů nemovitostí pro turisty

Španělský soud ve středu zrušil madridskou vyhlášku, která zakazovala obyvatelům města pronajímat turistům své nemovitosti na dobu kratší než pět dní. Omezení bylo namířeno hlavně proti službám umožňujícím sdílení, jakou je například Airbnb. Německý soud ve stejný den naopak podobné nařízení berlínské radnice zachoval.

Soud v Madridu zrušil zákaz omezující služby typu Airbnb. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
V Madridu zrušili zákaz krátkodobých pronájmů nemovitostí pro turisty

Opatření v Madridu platilo dva roky, i když podle agentury Reuters nebylo nijak přísně vymáháno. Přesto pomohlo udržet hotelům v hlavním městě dominantní postavení na trhu s krátkodobým ubytováním v době, kdy Španělsko zažívá rekordní zájem turistů.

Kritici služeb podobných těm jako je Airbnb tvrdí, že vyhradit nemovitost na pronájem turistům vede ke zvýšení poptávky, a tedy i k růstu cen pronájmů pro místní obyvatele.

Evropská komise ale minulý týden uvedla, že členské země by měly k zákazu provozování internetových služeb jako je Airbnb nebo Uber, která nabízí spolujízdu, přistupovat až jako ke krajnímu řešení.

Zákaz řešil i Berlín

Městskou vyhláškou zakazující krátkodobé pronájmy soukromých bytů se ve středu shodou okolností zabýval i soud v Berlíně. Na rozdíl od toho madridského ale dospěl ke zcela opačnému názoru a její platnost zachoval.

V německé metropoli ovšem nařízení zakazuje pronájmy prázdných bytů kratší dvou měsíců, a to pod pokutou 100 000 eur (2,7 miliónu korun). „Dostupnost dosažitelného bydlení je vážně ohrožena v celém Berlíně, regulace je tedy opodstatněná,” zdůvodnil rozhodnutí soudce.

Co je Airbnb?

Služba Airbnb se specializuje na zprostředkování ubytování. Uživatel si založí vlastní profil, skrze který nabízí své prostory ke krátkodobému pronájmu cestovatelům. Ti poté ubytování hodnotí a doporučují ostatním.

Firma byla založena v srpnu 2008 v americkém San Francisku a v současnosti inzeruje přes milión nabídek po celém světě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků