Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Skotská vysočina zavede turistickou daň. Platit budou i kempaři v divočině

Oblast na severu Skotska zvaná vysočina, anglicky Highlands, zavede turistickou daň. Bude úplně první oblastí v celé Británii, kde ji nebudou platit pouze lidé spící v hotelech, ale také kempaři. Výše poplatku bude libra za noc (30 korun) a vybrané peníze mají být investovány do infrastruktury. Ne všichni ale kontroverzní krok podporují, píše server Telegraph.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Skotská vysočina zavede turistickou daň. Platit budou i kempaři v divočině

Podle správních orgánů je zavedení daně v pořádku, protože přinese do kasy peníze, které se budou moci využít na údržbu, výstavbu různých zařízení, včetně toalet a tak dále. Existují totiž obavy, že za současného stavu si turisté, kterých neustále přibývá, nemohou pitoreskní lokalitu užít naplno a odjíždějí s negativními dojmy.

Jako problémy orgány uvedly mimo jiné to, že kvůli nedostatečnému množství záchodů musejí návštěvníci sem tam chodit do křoví. Z předpokládaných 10 milionů liber ročně (302 milionů korun) se bude financovat údržba městeček a vesnic, aby se turisté chtěli vracet.

Raritou turistické daně na Skotské vysočině má být to, že se bude vztahovat také na návštěvníky kempující v divočině. Zatím ale není jasné, jakým způsobem se bude vybírat.

Může uškodit, bojí se podnikatelé

„Máme turisty rádi, utrácejí u nás miliony, jenže ty nejdou správním orgánům, ale konkrétním podnikatelům. Na nás však je, abychom zajistili všechnu nezbytnou práci a starali se o veřejná prostranství,“ ospravedlňovala daň radní Maxine Smithová z Cromarty Firth. Její kolega z města Inverness Alasdair Christie doplnil, jaké problémy oblast má. „Odpadky, výkaly, ucpané silnice nebo zácpy na neobvyklých místech. Turistická daň tohle sice nevyřeší, ale pomůže nám s akutními opravami.“

Ne všichni ovšem zavedení daně kvitují. Hoteliéři a podnikatelé se bojí, že by naopak mohla turismu uškodit. „Vysílá to potenciálně škodlivou zprávu návštěvníkům, kteří by rádi dorazili k nám, ale takhle se možná rozhodnou vypravit jinam,“ myslí si šéf obchodní komory města Inverness Stewart Nicol. „Zavedení daně dává jasné stanovisko, že to u nás bude dražší než jinde,“ dodal.

David Richardson z federace malých podnikatelů ve Skotsku doplnil, že udělá vše možné, aby daň napáchala co nejmenší škody místnímu nejcennějšímu odvětví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků