Hlavní obsah
 

Prošlo jím na 20 tisíc lidí. Teď je z bývalého vězení muzeum

Připomenout temnou minulost a těžce vydobytou svobodu má nové muzeum, které se otevřelo v Kosovu. Nachází se v budově někdejší věznice, jíž za dobu jejího fungování prošlo na 20 tisíc lidí. Připomíná zejména osvobození Kosova, k němuž před 21 lety došlo, píše agentura AP.

 
Prošlo jím na 20 tisíc lidí. Teď je z bývalého vězení muzeum

Muzeum se otevřelo v pátek 12. června a klade si za cíl ukázat, jak dlouhou cestu ušli kosovští Albánci, než si vydobyli nezávislost. Ta je i dnes předmětem mnoha ožehavých sporů, protože Srbsko si území stále nárokuje. Velká spousta zemí, včetně České republiky, však Kosovo jako samostatný stát uznává.

Někdejší věznice, nacházející se v hlavním městě Prištině, byla vystavěna pro politické vězně, fungovala od roku 1945 až do roku 2016. „Bylo to vězení plné násilí, teroru, nepřetržitého mučení, nátlaku, vydírání a často izolace bez možnosti se spojit s právníky nebo rodinou. Byla to mašinerie, která měla vězňům vymýt mozky a zlomit je,“ vzpomíná jeden z bývalých vězňů Hydajet Hyseni.

Žili v krutých podmínkách

Podmínky ve věznici nebyly ideální. Místo postelí byla jen dřevěná prkna na čtyřech nohách. Na samotkách chyběla okna. Místo nich byly ve zdech železné pláty s desítkami děr.

Připomenout útrapy lidí, kteří si vězením prošlo, je jeden z cílů muzea. To mapuje různé éry po konci druhé světové války, například odboje v 60. letech minulého století, demonstrace v letech 1968 a 1981, ale také události 90. let včetně osvobození na přelomu milénia. „Velmi kvitujeme rozhodnutí změnit věznici v muzeum,“ komentovala otevření ministryně kultury Vlora Dumoshiová.

„Tohle je pro nás všechny význačný den. Připomínáme si aktivity všech generací od druhé světové války, ale především z období bojů za svobodu, kterou si dnes užíváme. Touhle věznicí prošlo na 20 tisíc lidí kvůli nám všem. Tomu se říká oběť,“ uvedl premiér Avdullah Hoti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků