Hlavní obsah
Hrad Pernštejn Foto: Profimedia.cz

Pernštejn: Filmový hrad, který před 10 lety bojoval s požárem

Požár Pernštejna, jednoho z nejznámějších moravských hradů, poničil 15. dubna 2005 historickou sýpku a jednu z bran. Celkově způsobil škody za více než 50 miliónů korun. V sýpce, jež sloužila jako depozitář, shořelo bezmála 700 historických předmětů.

Hrad Pernštejn Foto: Profimedia.cz
Pernštejn: Filmový hrad, který před 10 lety bojoval s požárem

V poničené části gotického hradu z 13. století vznikl během následujících pěti let po požáru víceúčelový sál pro pořádání koncertů, svateb, výstav a společenských setkání. Ničivý požár patrně způsobilo samovznícení nátěrových hmot, které před požárem používali dělníci pracující na opravách podlah v sýpce.

Oheň tehdy likvidovalo 20 hasičských jednotek, přičemž hasiči dopravovali vodu na vzdálenost přibližně tří kilometrů. Obnova hradu, který ročně navštíví okolo 80 000 turistů, přišla na 59 miliónů korun.

Tento pohled na Pernštejn si možná pamatujete z pohádek.

Foto: Profimedia.cz

Hrad Pernštejn se stal kulisou řady filmů a pohádek české i zahraniční produkce. Mohli jste ho vidět v pohádkách Sedmero krkavců, Pták Ohnivák, Jak se budí princezny, Šťastný smolař, ale také v hororu Upír Nosferatu nebo italském seriálu Princezna Fantaghiro a desítkách dalších televizních děl. Filmaři je hrad vyhledáván dodnes.

Na prohlídkových trasách se podíváte do rytířského či loveckého sálu, ložnic a komnat, kaple či kuchyně. V dubnu můžete hrad navštívit o víkendech a svátcích mezi 9.00 a 15.00, od května pak denně (kromě pondělků) od 9.00 do 16.00. V průběhu letních prázdnin je hrad otevřen o hodinu déle.

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků