Hlavní obsah
 

Nejdelší mozaiku mají ve Vietnamu. Měří skoro čtyři kilometry

Mozaiky jsou oblíbeným druhem zdobení už po celá staletí. A do minulosti zdaleka nepatří. Třeba nejdelší mozaikovou stěnu na planetě mají v Hanoji a dokončena byla teprve před devíti lety. Se svými necelými čtyřmi kilometry je světovou rekordmankou, která se navíc stále rozrůstá.

 
Nejdelší mozaiku mají ve Vietnamu. Měří skoro čtyři kilometry

Hanojská keramická cesta, jak se obřímu uměleckému dílu říká, vznikala po tři roky. Její stavba začala v roce 2007 a krátce po svém dokončení byla výborem Guinnessovy knihy rekordů uznána jako vůbec nejdelší mozaika na světě. Její délku vypočetla komisařka na 3850 metrů.

Na díle, které sestává z množství keramických kousků, se podílelo na 28 tvůrců, ať už sochařů, malířů, novinářů, fotografů nebo uměleckých keramiků. Svou troškou do mlýna přispěly i některé zahraniční ambasády v Hanoji, aby se dokončení zdi stihlo právě do roku 2010, kdy město slavilo tisíc let od svého založení.

Mozaika se příležitostně i nadále rozrůstá.

Foto: Profimedia.cz

Výjevy na zdi představují momenty z historie Hanoje, založené pod jménem Thang Long, ale i ze současnosti. Stejně tak jsou k vidění abstraktní obrazy nebo zpodobnění různých zvířat, květin a dalších symbolů.

Mozaika na zdi se nadále rozrůstá, i když ne nijak závratným tempem, ale spíše nárazově. Například srílanská ambasáda sponzorovala rozšíření díla, letos v lednu byl dokončen nový kus, který se vztahuje právě ke Srí Lance.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků