Hlavní obsah
Toalety jsou postavené tak, aby zapadly do šumavské přírody. Foto: Skiareál Špičák

Na Špičáku mají žížaly místo kanalizace

Areál na Špičáku se může pochlubit unikátní novinkou. K rozhledně na vrcholu totiž instaloval veřejné toalety, ale ne ledajaké. U rozhledny jsou totiž toalety, které nepotřebují žádné chemikálie, jímku ani čističku odpadních vod. Jsou bezodpadové a zcela přírodní. O exkrementy se v nich totiž postarají speciální žížaly.

Toalety jsou postavené tak, aby zapadly do šumavské přírody. Foto: Skiareál Špičák
Na Špičáku mají žížaly místo kanalizace

Správci areálu o toalety usilovali už několik let, záměr ale narážel na povolení kvůli ochraně přírody. Jde o ekologické záchody, které fungují na bázi vermikompostování. Systém využívá schopnosti žížal přeměňovat exkrementy na velmi kvalitní organické hnojivo.

„Znamená to, že odpadový materiál z WC prostě žížaly sežerou a stráví. A zároveň se rozmnožují,“ vysvětlila Zuzana Candy z francouzské dodavatelské firmy.

Speciální domek

Ve speciálním domku jsou dva záchody. Fekálie odcházejí pomocí pojízdného pásu do jiné oddělené technické místnosti, takže záchody ani nezapáchají. Kompostér potřebuje údržbu pouze jednou ročně, kdy se zbylý materiál musí odstranit. Jinak se kromě běžného úklidu přímo na toaletách nemusí dělat nic.

„My jsme dlouho nemohli najít technologii, která by vyhovovala ochraně přírody i nám, a pak jsme objevili tohle. Začali jsme se zajímat, jak to funguje. A když to funguje v Alpách, proč by to nemohlo fungovat na Šumavě,“ řekl ředitel Skiareálu Špičák Vladimír Kasík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků