Hlavní obsah
Chorvatsko u Čechů stále vede, i když jich loni přijelo nejméně za poslední tři roky. Foto: Profimedia.cz

Chorvatsko bylo i loni nejoblíbenější destinací Čechů, přijelo jich ale méně

Nejoblíbenější zahraniční destinací Čechů bylo loni opět Chorvatsko, na dovolenou jich tam ale vyrazilo nejméně za poslední tři roky. Podle údajů Českého statistického úřadu o cestách delších než čtyři dny šlo o 813 000 českých turistů. Zvyšuje se především zájem o Slovensko, které loni z druhé příčky sesadilo Itálii.

Chorvatsko u Čechů stále vede, i když jich loni přijelo nejméně za poslední tři roky. Foto: Profimedia.cz
Chorvatsko bylo i loni nejoblíbenější destinací Čechů, přijelo jich ale méně

Kromě Slovenska vzrostl zájem o Řecko a Egypt. Na dovolenou do zahraničí loni poprvé zamířilo více než pět milionů Čechů, plyne z údajů ČSÚ.

Chorvatsko žebříčku vévodí posledních 20 let. Výjimkou byl rok 2015, kdy ho předčilo Slovensko. To se loni posunulo ze třetího místa na druhé. Do sousední země zamířilo na dovolenou 724 000 Čechů, což bylo nejvíc za poslední tři roky. Do Itálie loni vyrazilo 607 000 Čechů, ale ani druhý nejvyšší údaj za posledních osm let nestačil destinaci k obhájení pomyslného stříbra.

Čtvrtou nejvyhledávanější destinací Čechů bylo loni Řecko. Na tamní ostrovy vyrazilo 472 000 Čechů, což je nejvíce za posledních osm let. Meziroční nárůst byl více než čtvrtinový. Podle údajů řecké centrální banky loni turistika v Řecku vykázala nový rekord co do tržeb i počtu návštěvníků. Zemi navštívilo 30,12 milionu lidí, nejvíce bylo Němců.

Nejčastěji jezdí autem

První místa žebříčku zabírají země, kam Češi jezdí hlavně autem. Češi na dovolenou jezdí nejčastěji právě autem, byť loni tento způsob přepravy nepatrně oslabil. Do popředí se postupně dostává cestování letadlem, které loni poprvé využilo více než dva miliony Čechů. Zájem o cestování autobusem polevil.

Z dalších dat ČSÚ vyplývá, že u Čechů stále převládá individuální organizace dovolených. Loni si cestu samo organizovalo 2,534 milionu lidí. Tomu se zvolna blíží dovolená organizovaná cestovní kanceláří nebo agenturou, jejichž služeb loni využilo poprvé více než dva miliony lidí.

Češi tráví na zahraniční dovolené nejčastěji týden, méně časté jsou dva týdny. Na dovolenou do zahraničí loni zamířilo 5,038 milionu Čechů, což bylo meziročně o dvě procenta více. V Česku strávilo dovolenou 7,8 milionu Čechů.

Podle cestovních kanceláří v předprodejích zájezdů na letošní léto vede Turecko, kam se čeští turisté začínají ve velkém vracet. Zájem mají také o Egypt a Tunisko. U Turecka ani Tuniska statistici počty českých návštěvníků v posledních letech kvůli nízké návštěvnosti neuváděli. Do Egypta loni zamířilo 265 000 Čechů.

Anketa
Kam se letos vydáte na dovolenou?
Chorvatsko
9.5 %
Turecko
7.9 %
Egypt
11.9 %
Tunisko
9.5 %
Řecko
22.2 %
Španělsko
7.9 %
Itálie
5.6 %
Bulharsko
4.8 %
Jinam
20.7 %
Celkem hlasovalo 126 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků