Hlavní obsah
Hrobka císaře Humájúna v Dillí je majestátní ukázkou mughalské architektury. Foto: archiv CK Arcadia Air

Mezi hroty indického Zlatého trojúhelníku

Kdo navštíví Indii, nikdy nevynechá tři města, která tvoří takzvaný Zlatý trojúhelník: Dillí - město tisíce památek, Agru s bělostným Taj Mahalem a Jaipur s horským a vodním palácem.

Hrobka císaře Humájúna v Dillí je majestátní ukázkou mughalské architektury. Foto: archiv CK Arcadia Air
Mezi hroty indického Zlatého trojúhelníku

Zmíněná místa jsou jedinečná – a vesměs se jedná o světově chráněné památky, které musíte vidět. Každá z nich ve vás vyvolá pocit pokory před dílem, které často přežilo dlouhá staletí, a přesto stále omračuje krásou a dokonalostí.

Zkusme se podívat i na místa, kam někdo spíše zabloudí, než že ho tam zavede turistický průvodce.

Špína v ulicích je vyrovnávána čistotou okolí památek, jako je to třeba u Rudé pevnosti v Agře

Foto: archiv CK Arcadia Air

Mezi Dillí a Agrou (tedy spíše těsně před Agrou) leží vesnice Sikandra, kde stojí hrobka slavného mughalského vládce Akbara Velikého, který byl natolik nábožensky snášenlivý, že na místě jeho posledního odpočinku jsou vytesána jména 99 bohů všech možných náboženství.

Hrobka je vybudována jako čtyřpatrová pyramida s mramorovým pavilónem na vrchu, kde však jeho ostatky nenajdete. Údajně jsou uloženy v tajné kryptě pod pyramidou. Nicméně budova vás okamžitě uchvátí ornamentální výzdobou. Arabesky, květinové a obláčkové vzory v kontrastu rudé, černé a bílé barvy září jako filigránská šperkovnice.

Hrobka Akbara Velikého v Sikandře

Foto: Poco a poco, Wikimedia Commons

Přesuňme se na další stranu trojúhelníku mezi Agrou a Džajpurem. Za necelou hodinu jízdy z Agry se dostanete na místo, které si nezadá s názvem Město duchů. Jedná se o obrovský císařský komplex postavený z červeného pískovce.

Fatehpur Sikrí ležící za městem představuje nejlépe dochovanou sbírku mughalské architektury v Indii. Komplex byl dokončen koncem 16. století a poté opuštěn kvůli nedostatku vody. Palácové město se skládá z více než 40 budov – bran, mešit, paláců, domů, hrobek a technických budov – a má jednu malou specialitku: nádvoří Pačísí, které sloužilo jako hrací plán pro nám známou hru Člověče, nezlob se! Jen místo figurek tu fungovali živí lidé.

Fatehpur Sikrí je unikátní ukázkou mughalské architektury

Foto: Sanyambahga, Wikimedia Commons

A jedeme dál. Nad Džajpurem, třetím vrcholem trojúhelníku, směrem na Dillí se vypíná středověká pevnost Amber. Mohutný kolos v sobě skrývá stavitelské skvosty, které v době své slávy dráždily svou dokonalostí vyšší panovníky. Nad jezerem, do kterého ze severního břehu vybíhá tříposchoďová zahrada, je z dálky vidět hlavní turistický cíl. To, co vás ovšem opravdu okouzlí, leží až za kopcem.

Půvab indické architektury je obzvlášť patrný v detailech (vlevo) a dopravit se k nim můžete pěšky nebo na slonovi (vpravo)

Foto: archiv CK Arcadia Air

Uprostřed uměle vytvořeného obrovského jezera Shan Sagan svítí ve slunci žlutý vodní palác Jal Mahal. Oproti pevnosti je to sice novostavba, ale láká romantické duše více než starobylá pevnost. Nádvoří paláce vyplňuje zahrada.

Jal Mahal se – i přes sanační zásahy – po milimetrech potápí do jezera

Foto: archiv CK Arcadia Air

K Jal Mahalu se dostanete na loďce. Ta první vyplouvá už v 6 hodin ráno, takže stačí v Džajpuru včas osedlat slona, mávnout na rikšu nebo jen tak normálně počkat na autobus a vzhůru do kopců.

Parkoviště čtyřnohých klimbavých taxíků

Foto: archiv CK Arcadia Air

Jak je vidno, někdy je dobré se zastavit mimo turistické „pecky“ a navštívit místa, která nejsou na přebalech cestopisů a průvodců, ale svou duší se jim přinejmenším vyrovnají – a klidem je i předčí.

Inzertní sdělení: Zakuste si exotiku na vlastní kůži! Třeba právě Indii s CK Arcadia Air!
 
 
Zlatý trojúhelník Indie s CK Arcadia Air
Krásy Zlatého trojúhelníku Indie od 27 560 Kč
Poznávací zájezd, 8 dní, hotely 3*, snídaně
Objevování Indie od 28 250 Kč
Poznávací zájezd, 8 dní, hotely 3*, snídaně
To nejlepší z Indie s pobytem u Indického oceánu v Goa od 37 110 Kč
Poznávací zájezd s pobytem u moře, 12 dní, hotely 3*, snídaně
CK Arcadia Air – specializovaná cestovní kancelář na exotiku – pořádá více než 390 originálních exotických zájezdů do 60 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!

EXOTIKA s CK Arcadia Air
– se skutečným expertem na skutečnou exotiku
KAMBODŽA od 29 980 Kč
Na kolech k chrámu Angkor Wat
s odpočinkem na ostrově Koh Chang v Thajsku
Poznávací zájezd, 12 dní, hotely 3*, snídaně
INDIE od 27 560 Kč
Krásy Zlatého trojúhelníku Indie
Poznávací zájezd, 8 dní, hotely 3*, snídaně
KĚŇA – SAFARI od 37 460 Kč
Jezero Nakuru a Masai Mara Safari
Safari, 6 dní, kempy, plná penze
SRÍ LANKA od 32 590 Kč
Přírodní krásy Srí Lanky
Poznávací zájezd, 7 dní, hotely 3*, polopenze
MEXIKO od 49 980 Kč
Po stopách dávných civilizací
(Mexiko, Honduras, Belize a Guatemala)
Poznávací zájezd, 13 dní, hotely 2*–3*, snídaně
BOTSWANA – SAFARI od 61 460 Kč
Adventure Safari v Botswaně
a Viktoriiny vodopády v Zimbabwe
Safari, 12 dní, kempy, plná penze
INDONÉSIE – BALI od 29 980 Kč
Za komodskými ještěry s pobytem na Bali
Poznávací zájezd, 12 dní, hotely 2*, snídaně
KUBA od 38 490 Kč
Neobjevené přírodní krásy Kuby
Poznávací zájezd, 13 dní, hotel 3*–4*, plná penze
IZRAEL od 23 530 Kč
Svatá země – Izrael
Poznávací zájezd, 6 dní, hotely 3*, snídaně
KOSTARIKA od 42 230 Kč
Za papoušky do netknuté Kostariky
Poznávací zájezd, 9 dní, hotely 2*, snídaně
ÍRÁN od 41 510 Kč
Izolovaná kolébka Perské říše
Poznávací zájezd, 8 dní, hotely 3*–4*, snídaně
PERU od 64 770 Kč
Dědictví Inků – Peru a Bolívie
Poznávací zájezd, 10 dní, hotely 2*, snídaně
VIETNAM od 34 120 Kč
Perly Asie – Phnom Penh, chrámy Angkoru
a Ho Či Minovo Město
Poznávací zájezd, 13 dní, hotely 3*, snídaně 
SEVERNÍ LEDOVÝ OCEÁN od 82 980 Kč
Plavba za Severní polární kruh – Island
Plavba, 8 dní, loď L´Austral, plná penze
Anketa
Kam a kdy se chystáte na svoji dovolenou?
po Evropě a Středomoří v létě
22.8 %
do exotiky v létě
4.4 %
po Evropě a Středomoří na podzim
4.7 %
do exotiky na podzim
3 %
na lyže v Evropě v zimě
1.3 %
do exotiky v zimě
3.6 %
na dovolenou se letos nechystám
60.2 %
Celkem hlasovalo 640 čtenářů.

Zlatý trojúhelník

 

Foto: archiv CK Arcadia Air

Dillí

Dillí je hlavní město Indie a po Bombaji s Kalkatou je třetím největším městem. Je to také město kontrastů, což se odráží v jeho rozdělení na starou a novou část. Nejvýznamnějšími stavbami Starého města jsou Červená pevnost, jejíž název plyne z využití červeného pískovce na její postavení, a mešita Jama Masjid, která je také největší mešitou Indie. Její nádvoří pojme až 25 000 lidí. Milovníci nákupů si přijdou na své v Chadni Chowk, kde si v klikatých uličkách mohou zakoupit nejrůznější indické zboží a suvenýry. Nové Dillí, jako odkaz Britů z 19. století, se může pochlubit širokými bulváry, četnými parky a hotely. Najdete zde prezidentský palác, vládní budovy, banky, obchodní centra i butiky slavných značek. Tato část města má již spíše ráz typického evropského velkoměsta.

Agra

Agra je město ležící na břehu řeky Jamuny. Jeho existence je zmíněna již v eposu Mahábhárata. Navzdory stoletím si Agra uchovala svou krásu a i dnes nám připomíná atmosféru a ducha někdejšího hlavního města Mughalské říše. Řadíme jí mezi nejvýznamnější turistické destinace Indie. Najdete zde světově proslulý Tádž Mahal, na kterém pracovalo 20 000 dělníků po dobu 22 let. Dalším skvostem je pevnost Agra, která je typickou ukázkou mughalské architektury. Pro své červené zabarvení je také někdy nazývána Rudá pevnost.

Jaipur

Jaipur je hlavní město pouštního státu Rajasthan, jež je známé také jako "růžové město" díky barvě, kterou na svých zdech nesou místní domy a městské hradby. Tato barva byla totiž považovaná za symbol pohostinnosti. Město bylo vybudováno velmi důmyslným architektem - jeho jádro tvoří šest pravoúhlých bloků budov, které jsou obklopené hradbami. Nejznámější stavbou Jaipuru je pětipatrový Hawa Mahal (Palác větrů), který je součástí komplexu Městského paláce tvořeného množstvím budov, nádvoří a zahrad. Nachází se zde také pět astronomických observatoří.

Nákupy a obchody, suvenýry

Navštívíte-li Indii, budete si chtít domů zajisté odvést velké množství suvenýrů a památek na tuto krásnou zemi. Tyto suvenýry nakoupíte především na tržištích - nutno dodat, že smlouvání je zde hlavním aspektem nákupu. Smlouvat však nemůžete v klasických obchodech nebo v hotelových obchodech, kde jsou ceny neměnné.

Nejčastěji si lidé z Indie přiváží krásně zpracované šperky, drobné předměty ruční výroby nebo různé šály, šátky, vyšívané látky, pestrobarevná sárí nebo další oděvy různého charakteru. Opomenout bychom rozhodně neměli ani různé čaje a koření. Obecně se pak nedoporučuje nakupovat větší množství výrobků ze slonoviny nebo stříbra.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků