Hlavní obsah

Mezi hroty indického Zlatého trojúhelníku

18. 7. 2014, 12:00
Novinky, Josef Poslušný, CK Arcadia Air

Kdo navštíví Indii, nikdy nevynechá tři města, která tvoří takzvaný Zlatý trojúhelník: Dillí - město tisíce památek, Agru s bělostným Taj Mahalem a Jaipur s horským a vodním palácem.

Foto: archiv CK Arcadia Air

Hrobka císaře Humájúna v Dillí je majestátní ukázkou mughalské architektury.

Článek

Zmíněná místa jsou jedinečná – a vesměs se jedná o světově chráněné památky, které musíte vidět. Každá z nich ve vás vyvolá pocit pokory před dílem, které často přežilo dlouhá staletí, a přesto stále omračuje krásou a dokonalostí.

Zkusme se podívat i na místa, kam někdo spíše zabloudí, než že ho tam zavede turistický průvodce.

Foto: archiv CK Arcadia Air

Špína v ulicích je vyrovnávána čistotou okolí památek, jako je to třeba u Rudé pevnosti v Agře

Mezi Dillí a Agrou (tedy spíše těsně před Agrou) leží vesnice Sikandra, kde stojí hrobka slavného mughalského vládce Akbara Velikého, který byl natolik nábožensky snášenlivý, že na místě jeho posledního odpočinku jsou vytesána jména 99 bohů všech možných náboženství.

Hrobka je vybudována jako čtyřpatrová pyramida s mramorovým pavilónem na vrchu, kde však jeho ostatky nenajdete. Údajně jsou uloženy v tajné kryptě pod pyramidou. Nicméně budova vás okamžitě uchvátí ornamentální výzdobou. Arabesky, květinové a obláčkové vzory v kontrastu rudé, černé a bílé barvy září jako filigránská šperkovnice.

Foto: Poco a poco, Wikimedia Commons

Hrobka Akbara Velikého v Sikandře

Přesuňme se na další stranu trojúhelníku mezi Agrou a Džajpurem. Za necelou hodinu jízdy z Agry se dostanete na místo, které si nezadá s názvem Město duchů. Jedná se o obrovský císařský komplex postavený z červeného pískovce.

Fatehpur Sikrí ležící za městem představuje nejlépe dochovanou sbírku mughalské architektury v Indii. Komplex byl dokončen koncem 16. století a poté opuštěn kvůli nedostatku vody. Palácové město se skládá z více než 40 budov – bran, mešit, paláců, domů, hrobek a technických budov – a má jednu malou specialitku: nádvoří Pačísí, které sloužilo jako hrací plán pro nám známou hru Člověče, nezlob se! Jen místo figurek tu fungovali živí lidé.

Další zajímavé články o Indii z rubriky ASIE

Foto: Sanyambahga, Wikimedia Commons

Fatehpur Sikrí je unikátní ukázkou mughalské architektury

A jedeme dál. Nad Džajpurem, třetím vrcholem trojúhelníku, směrem na Dillí se vypíná středověká pevnost Amber. Mohutný kolos v sobě skrývá stavitelské skvosty, které v době své slávy dráždily svou dokonalostí vyšší panovníky. Nad jezerem, do kterého ze severního břehu vybíhá tříposchoďová zahrada, je z dálky vidět hlavní turistický cíl. To, co vás ovšem opravdu okouzlí, leží až za kopcem.

Foto: archiv CK Arcadia Air

Půvab indické architektury je obzvlášť patrný v detailech (vlevo) a dopravit se k nim můžete pěšky nebo na slonovi (vpravo)

Uprostřed uměle vytvořeného obrovského jezera Shan Sagan svítí ve slunci žlutý vodní palác Jal Mahal. Oproti pevnosti je to sice novostavba, ale láká romantické duše více než starobylá pevnost. Nádvoří paláce vyplňuje zahrada.

Foto: archiv CK Arcadia Air

Jal Mahal se – i přes sanační zásahy – po milimetrech potápí do jezera

K Jal Mahalu se dostanete na loďce. Ta první vyplouvá už v 6 hodin ráno, takže stačí v Džajpuru včas osedlat slona, mávnout na rikšu nebo jen tak normálně počkat na autobus a vzhůru do kopců.

Foto: archiv CK Arcadia Air

Parkoviště čtyřnohých klimbavých taxíků

Jak je vidno, někdy je dobré se zastavit mimo turistické „pecky“ a navštívit místa, která nejsou na přebalech cestopisů a průvodců, ale svou duší se jim přinejmenším vyrovnají – a klidem je i předčí.

Inzertní sdělení: Zakuste si exotiku na vlastní kůži! Třeba právě Indii s CK Arcadia Air!

Zlatý trojúhelník Indie s CK Arcadia Air

Poznávací zájezd, 8 dní, hotely 3*, snídaně

Objevování Indie od 28 250 Kč

Poznávací zájezd, 8 dní, hotely 3*, snídaně

Poznávací zájezd s pobytem u moře, 12 dní, hotely 3*, snídaně

CK Arcadia Air – specializovaná cestovní kancelář na exotiku – pořádá více než 390 originálních exotických zájezdů do 60 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!

EXOTIKA s CK Arcadia Air – se skutečným expertem na skutečnou exotiku
KAMBODŽA od 29 980 Kč Na kolech k chrámu Angkor Wat s odpočinkem na ostrově Koh Chang v Thajsku Poznávací zájezd, 12 dní, hotely 3*, snídaně
INDIE od 27 560 Kč Krásy Zlatého trojúhelníku Indie Poznávací zájezd, 8 dní, hotely 3*, snídaně
KĚŇA – SAFARI od 37 460 Kč Jezero Nakuru a Masai Mara Safari Safari, 6 dní, kempy, plná penze
SRÍ LANKA od 32 590 Kč Přírodní krásy Srí Lanky Poznávací zájezd, 7 dní, hotely 3*, polopenze
MEXIKO od 49 980 Kč Po stopách dávných civilizací (Mexiko, Honduras, Belize a Guatemala) Poznávací zájezd, 13 dní, hotely 2*–3*, snídaně
BOTSWANA – SAFARI od 61 460 Kč Adventure Safari v Botswaně a Viktoriiny vodopády v Zimbabwe Safari, 12 dní, kempy, plná penze
INDONÉSIE – BALI od 29 980 Kč Za komodskými ještěry s pobytem na Bali Poznávací zájezd, 12 dní, hotely 2*, snídaně
KUBA od 38 490 Kč Neobjevené přírodní krásy Kuby Poznávací zájezd, 13 dní, hotel 3*–4*, plná penze
IZRAEL od 23 530 Kč Svatá země – Izrael Poznávací zájezd, 6 dní, hotely 3*, snídaně
KOSTARIKA od 42 230 Kč Za papoušky do netknuté Kostariky Poznávací zájezd, 9 dní, hotely 2*, snídaně
ÍRÁN od 41 510 Kč Izolovaná kolébka Perské říšePoznávací zájezd, 8 dní, hotely 3*–4*, snídaně
PERU od 64 770 Kč Dědictví Inků – Peru a Bolívie Poznávací zájezd, 10 dní, hotely 2*, snídaně
VIETNAM od 34 120 Kč Perly Asie – Phnom Penh, chrámy Angkoru a Ho Či Minovo Město Poznávací zájezd, 13 dní, hotely 3*, snídaně
SEVERNÍ LEDOVÝ OCEÁN od 82 980 Kč Plavba za Severní polární kruh – Island Plavba, 8 dní, loď L´Austral, plná penze

Anketa

Kam a kdy se chystáte na svoji dovolenou?
po Evropě a Středomoří v létě
22,8 %
do exotiky v létě
4,4 %
po Evropě a Středomoří na podzim
4,7 %
do exotiky na podzim
3 %
na lyže v Evropě v zimě
1,3 %
do exotiky v zimě
3,6 %
na dovolenou se letos nechystám
60,2 %
Celkem hlasovalo 640 čtenářů.

Zlatý trojúhelník

Foto: archiv CK Arcadia Air

Dillí

Dillí je hlavní město Indie a po Bombaji s Kalkatou je třetím největším městem. Je to také město kontrastů, což se odráží v jeho rozdělení na starou a novou část. Nejvýznamnějšími stavbami Starého města jsou Červená pevnost, jejíž název plyne z využití červeného pískovce na její postavení, a mešita Jama Masjid, která je také největší mešitou Indie. Její nádvoří pojme až 25 000 lidí. Milovníci nákupů si přijdou na své v Chadni Chowk, kde si v klikatých uličkách mohou zakoupit nejrůznější indické zboží a suvenýry. Nové Dillí, jako odkaz Britů z 19. století, se může pochlubit širokými bulváry, četnými parky a hotely. Najdete zde prezidentský palác, vládní budovy, banky, obchodní centra i butiky slavných značek. Tato část města má již spíše ráz typického evropského velkoměsta.

Agra

Agra je město ležící na břehu řeky Jamuny. Jeho existence je zmíněna již v eposu Mahábhárata. Navzdory stoletím si Agra uchovala svou krásu a i dnes nám připomíná atmosféru a ducha někdejšího hlavního města Mughalské říše. Řadíme jí mezi nejvýznamnější turistické destinace Indie. Najdete zde světově proslulý Tádž Mahal, na kterém pracovalo 20 000 dělníků po dobu 22 let. Dalším skvostem je pevnost Agra, která je typickou ukázkou mughalské architektury. Pro své červené zabarvení je také někdy nazývána Rudá pevnost.

Jaipur

Jaipur je hlavní město pouštního státu Rajasthan, jež je známé také jako "růžové město" díky barvě, kterou na svých zdech nesou místní domy a městské hradby. Tato barva byla totiž považovaná za symbol pohostinnosti. Město bylo vybudováno velmi důmyslným architektem - jeho jádro tvoří šest pravoúhlých bloků budov, které jsou obklopené hradbami. Nejznámější stavbou Jaipuru je pětipatrový Hawa Mahal (Palác větrů), který je součástí komplexu Městského paláce tvořeného množstvím budov, nádvoří a zahrad. Nachází se zde také pět astronomických observatoří.

Nákupy a obchody, suvenýry

Navštívíte-li Indii, budete si chtít domů zajisté odvést velké množství suvenýrů a památek na tuto krásnou zemi. Tyto suvenýry nakoupíte především na tržištích - nutno dodat, že smlouvání je zde hlavním aspektem nákupu. Smlouvat však nemůžete v klasických obchodech nebo v hotelových obchodech, kde jsou ceny neměnné.

Nejčastěji si lidé z Indie přiváží krásně zpracované šperky, drobné předměty ruční výroby nebo různé šály, šátky, vyšívané látky, pestrobarevná sárí nebo další oděvy různého charakteru. Opomenout bychom rozhodně neměli ani různé čaje a koření. Obecně se pak nedoporučuje nakupovat větší množství výrobků ze slonoviny nebo stříbra.

Související články

Safari na asijský způsob

31. 1. 2014, 10:03

Srí Lanka – kapka pevniny spojená s Indií Rámovým mostem korálových ostrůvků. Angličané ji nazvali Cejlon podle sanskrtského Sinhala. Sinha znamená lev, ale na...

Bangladéš – ráj čaje a zelené exotiky

17. 6. 2014, 12:00

Když se řekne čaj, první na mysli nám vytane Čína, Gruzie, Indie nebo Cejlon. Ale když sedíte na jedovatě tyrkysové plastové židli v Nilkantha Tea Cabin...

Výběr článků