Hlavní obsah
Bujaré barvení je oblíbené hlavně mezi mládeží a dobře slouží při flirtování s děvčaty Foto: Ramnath Bhat, Wikimedia Commons

Na bengálském svátku barev a ohňů

Jaro se vítá všude na světě a někdy až prapodivnými oslavami. Hinduistický svátek Hólí patří minimálně mezi ty nejbarevnější. V Bengálsku se slaví pod názvy Dol Jatra nebo Dol Purnima, což souvisí s úplňkem posledního zimního měsíce Phalguna, kdy oslava jara začíná. Letos to připadlo na 15 až 16. března.

Bujaré barvení je oblíbené hlavně mezi mládeží a dobře slouží při flirtování s děvčaty Foto: Ramnath Bhat, Wikimedia Commons
Na bengálském svátku barev a ohňů

I když je prapůvod oslav skrytý v legendě o Prahladovi, jehož víra v boha Višnu jej zachránila před úklady vlastního otce a jeho sestry Holiky, která namísto Prahlada uhořela v plamenech (kdo jinému jámu kopá…), pojem ohně jako konce starého a začátku nového je ukotven ve všech starobylých náboženstvích. Stejně jako staří Čechové pálí hinduisté ohně, jejichž očistná síla zahání zimu, ze které se rodí jaro.

Oheň očišťuje od všeho starého, vítejme tedy to nové, co nás čeká

Foto: archiv CK Arcadia Air

Součástí oslav je samozřejmě oslava Krišny (osmé vtělení boha Višnu), kdy na květy a barvami vyzdobený oltář s nosítky se umístí jeho obrázky i obrázky jeho nejoblíbenější gópí Rádhy. Oltář je nesen hlavními ulicemi za zvuku modliteb až na místo oslav. A pak se zpívá a tančí, hudebníci vyluzují rytmické zvuky z bubínků, podbarvené drnkáním ektar nebo veen, ale prakticky se používá vše, co dokáže vydat ze sebe nějaký ten tón.

Přenosný zdobený oltář s obrázky Krišny je nedílnou součástí oslav

Foto: archiv CK Arcadia Air

To hlavní, na co se všichni těší asi nejvíc, přichází potom. Zatímco my –  Středoevropané – barvíme pouze vajíčka, hinduisté nešetří a obarvují rovnou vše kolem sebe. Hlavním terčem jsou ovšem lidé. A je jedno, kdo se změní během pár vteřin z člověka na papouška. V slavnostní den to nejvíce odnášejí nepoučení kolemjdoucí. Zatímco domorodci vycházejí v bílém (aby barevnost dostatečně vynikla) nebo vobnošených oděvech, turisté postupně odepisují značková trička a kraťasy a byznysmeni luxusní košile a kravaty.

I hudebníci musí někdy odpočívat...

Foto: archiv CK Arcadia Air

Původně se při svátku Hólí barvilo přírodními (a tak trochu i léčivými) barvivy jako je neem (Azadirachta indica), což je přírodní antibiotikum, kurkuma (Curcuma longa – choleretikum na tvorbu žluči) či kumkum (Crocus sativus). Dnes ovšem průmysl šíří syntetické barvy v práškové formě, které se používají zejména mezi mládeží pro svůj vysoký barevný efekt. Samostatnou kapitolou jsou metalové barvy s bonusovým efektem nevyčistitelnosti…

Barev k dispozici je dost, stačí nakoupit, naplnit pytlíky a pak jen vrhat hlava nehlava

Foto: Kamalakanta777, Wikimedia Commons

Tento svátek se ovšem neslaví jen v Indii, Pákistánu, Nepálu a Bangladéši. Poslední dobou si získal popularitu na všech kontinentech, dokonce i v České republice. V pražském KC Novodvorská proběhl v onen večer festival barev s hudbou, tancem a indickými pokrmy. A jestli vás zaujalo toto hinduistické šou po česku, 21. června se na holešovickém Výstavišti koná Holi Open Air. S Krišnou a vítáním jara to už asi mnoho společného mít nebude, ale co – je to za rohem…

Inzertní sdělení: Exotické zájezdy od 18 000 Kč - videoklip černoch Hugo
CK Arcadia Air – specializovaná cestovní kancelář na exotiku – pořádá více než 380 originálních exotických zájezdů do 60 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!
Srí Lanka již od 32 590 Kč

Poznejte překrásnou Srí Lanku, jejíž perfektní mozaiku tvoří nekonečné, kouzelné pláže lemující celoročně teplé vody oceánu, chladivé a mystické hory s čajovými plantážemi, bohaté kulturní dědictví dávných kultur, přívětiví lidé i národní parky se safari.
 
 Keňa (safari) již od 37 160 Kč

Vydejte se s námi na safari do Keni a setkejte se s pravou africkou divočinou tváří v tvář. Uvidíte „velkou pětku“ – lva, levharta, slona, nosorožce, buvola – a spoustu divoké zvěře. Můžete také navštívit vesnice domorodých Masajů nebo si safari prodloužit o pobyt u Indického oceánu. Safari na míru!
Izrael již od 16 680 Kč

Navštivte místo střetu tří náboženství a putujte po historických místech pocházejících už z 1. století n. l. Uvidíte všechna místa přímo i nepřímo spjatá s životem Ježíše Krista – Betlém, Jeruzalém, Nazaret, Galilejské jezero, Tiberii a další. Zároveň si i můžete odpočinout u Mrtvého moře.
 
 Kambodža, Thajsko
již od 29 980 Kč


Nádherná panenská příroda, průzračné vodopády, zapomenuté chrámy v džungli, khmerské chrámové komplexy, dlouhé písčité pláže – to vše zažijete v Kambodži. Poznání Kambodži doplníte pobytem na ostrově Koh Chang v Thajsku.
Anketa
Do které z těchto asijských moderních metropolí byste se chtěli podívat?
Singapur (Singapur)
13.6 %
Tokio (Japonsko)
26.3 %
Tel Aviv (Izrael)
19.3 %
Šanghaj (Čína)
6.5 %
Rijád (Saudská Arábie)
3.3 %
Jakarta (Indonésie)
7.3 %
Dubaj (Arabské Emiráty)
23.7 %
Celkem hlasovalo 491 čtenářů.

Hinduistická mytologie

Foto: shreedarshan.com

Tento svátek se váže k legendě o Prahladovi, oddanému stoupenci boha Višnu. Jeho vlastní otec se jej pokusil zabít jedem, udupat slony, uštknout jedovatými hady a nakonec jej uvrhl na hranici, kde se měla králova sestra Holika postarat, aby již skutečně zemřel. Holika totiž od boha dostala dar, který ji činil imunní vůči ohni. Díky Prahladově pevné víře v boha Višnu však vyšel ze všech těchto nástrah nezraněn a naopak zlá Holika v plamenech uhořela, neboť zneužila boží dar ke zlému účelu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků