Od 17. století proto probíhá obřad hledání reinkarnované bohyně do těla malého děvčátka. Najít tu pravou není nic jednoduchého. Musí být z kasty Šakja, těšit se dobrému zdraví a do doby zvolení bohyní nikdy nesměla ztratit větší množství krve. Poznávací znaky jsou velice poetické: krk jako lastura, tělo jako kmen banyánu, oči jako kravička, stehna jako jelen, hrudník jako lev a měkký hlas jako kachna. Nakonec musí odolat strachu v temné místnosti plné zvířecích hlav.

Kandidátek na bohyni je mnoho, ale jen jedna má šanci

Kandidátek na bohyni je mnoho, ale jen jedna má šanci.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Hlavní a nejváženější Kumárí je z Káthmándú. Po ceremoniálu, který vede nejvyšší velekněz a kdy se obětují býci, je nová bohyně nazdobena, nalíčena a odnesena (nesmí se totiž během své božské éry dotknout Země) do svého příbytku na náměstí Durbar, do paláce Kumari Bahal, kde je ubytována a zde prožije celé své dětství. Její panování končí první ztrátou krve – převážně první menstruací.

Další články o Nepálu v rubrice Asie, které stojí za přečtení
Kumari Bahal – za těmito okny se skrývá bohyně Kumárí

Kumari Bahal – za těmito okny se skrývá bohyně Kumárí

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Mladé Kumárí se v paláci dostane kvalitního vzdělání a výchovy, nicméně je oddělena od rodiny. Stýkat se s rodinnými příslušníky smí, ale nemají vliv na jeji výchovu. Ta je v rukách hinduistických kněží. Pro rodinu je to čest, mít malou bohyni. Je zaopatřená až do puberty, a když se pak vrátí domů jako vzdělaná dívka, často se v životě uplatní lépe než její nebožské kamarádky. Ale jeden minus přece jen získá. Traduje se totiž, že pokud se exbohyně vdá, její manžel zemře mladý, takže mnoho mládenců se jejímu náručí raději vyhýbá…

Dobrá adresa: Káthmándú, náměstí Durbar

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Její hlavní chvíle přichází v září, kdy se odehrává svátek Indra Jatra, kdy je Kumárí ozdobena šperky a barvami a nesena přes staré Káthmándú a zpět na náměstí Durbar kolem jásajících davů vzdávajících hold své živoucí bohyni. Pak se vrací zpět ke svému „božskému zaměstnání v paláci. Příslušníci maoistické nepálské vlády se v roce 2008 snažili tento kult zakázat, ale setkali se s masovými protesty, takže ustoupili a alespoň jmenovali svěřenecký fond, který má nad mladinkou bohyní morální a finanční dohled. Kumárí mohou smrtelníci spatřit na vlastní oči, když občas vyjde k vyřezávaným okenicím, aby za drobný peníz pokynula svým ctitelům. A oni stále a rádi přicházejí…

Inzertní sdělení: Chcete se setkat s Kumárí osobně? Cestovní kancelář Arcadia Air vám zajistí návštěvu u Kumárí !!
 
 
NEPÁL S CK ARCADIA AIR
Celkový pohled na Nepál - kultura od 40 800 Kč
Trek do základního tábora Annapurny od 42 480 Kč
Královská cesta Nepálem se safari od 47 880 Kč
Objevování Nepálu - národní parky od 48 320 Kč
CK Arcadia Air – specializovaná cestovní kancelář na exotiku – pořádá více než 390 originálních exotických zájezdů do 60 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!
Více exotiky, více dobrodružství...

SEVERNÍ LEDOVÝ OCEÁN

Plavba za poznáváním polární krajiny od 141 290 Kč
Plavba z Kirkenes na Špicberky od 120 160 Kč
Plavba Severním ledovým oceánem od 109 550 Kč
Plavba za Severní polární kruh - Island od 82 980 Kč

ALJAŠKA

Velká cesta Aljaškou od 99 590 Kč
Nejkrásnější treky Aljašky od 91 190 Kč
Přírodní krásy divoké Aljašky od 78 350 Kč
Aljaška - divoká, romantická, krásná od 69 600 Kč 

Zpět na hlavní stránku rubriky Asie