Hlavní obsah
Horizont s himálajskými velikány Foto: archiv CK Arcadia Air

Nagarkot aneb Jak se probouzejí velikáni

Je pět hodin ráno. V čase, kdy všichni normální lidé spí, balkóny hotelu v nepálské vesnici Nagarkot se plní turisty. Mžourající oči se spojují s kamerami nebo mobily a všechny míří jedním směrem – k vrcholkům Himálaje. Za několik minut tu totiž začíná velkolepé představení.

Horizont s himálajskými velikány Foto: archiv CK Arcadia Air
Nagarkot aneb Jak se probouzejí velikáni

Z modrobílého moře mraků se oproti zesvětlujícímu se obzoru rýsují špičáky, řezáky a stoličky bytosti zvané Himalaya. Některé zuby mají jména bohů, jiné podle svého vzhledu. Annapurna, Ganesh Himal, Manaslu, Rolwaling, Numbur , Mahalangur… Vycházející slunce vymalovává zlatorůžové pozadí, ze kterého pomalu vylézá, až svým jasem zahltí celou scénu. Za několik minut se horské velikány vyloupnou ve své sněžné noční košili.

Terasovitá políčka na úbočích kopců

Foto: archiv CK Arcadia Air

Je to trochu zázrak, protože na celé dopoledne se počasí zhorší a mraky velice rychle zatahují oponu. Rázem není čím se zabavit, a tak většina pozorovatelů dospává brzký budíček. Během opulentního oběda naštěstí opět vysvitne sluníčko, takže odpolední sestup do vesnice Sankhu není ohrožen. Dopolední sprška osvěžila louky, které ožívají horskou květenou.

Hej hou, hej hou, už jdeme s úrodou...

Foto: archiv CK Arcadia Air

Terasovitá políčka se táhnou po okolních kopcích jako zelené vrásky. Sem tam je na nich vidět pohyb místních farmářů, kteří s pomocí rodinných příslušníků a zvířat zabezpečují potraviny pro sebe a pro obchodníky z měst. Cestou míjíme ženu s nůší připevněnou popruhem – jak je zdejším zvykem – k čelu. Někteří domorodci dokážou tímto způsobem přenášet neuvěřitelně velké náklady.

Hlavní nosné části těla v Nepálu – čelo a záda

Foto: archiv CK Arcadia Air

Nagarkot zůstal za zády na kopci a z výšky 2000 metrů nad mořem se dostáváme k prvním domům Sankhu. Kousek od autobusového nádraží narážíme na typickou nepálskou bránu, oplývající sochami a barvami. Naším cílem však není samotná vesnice, ale tantrický chrám Bajrayogini Mandir ležící v kopcích. Procházíme prašnými ulicemi, podél nichž stojí staré domy s nádherně vyřezávanými okenicemi. Nakonec nás čeká zhruba kilometrový výšlap.

Vítejte ve vesnici Sankhu

Foto: lucid skies,Sansara

Komplex chrámu Bajrayogini je překvapivě rozsáhlý a ještě překvapivěji posvátný jak pro buddhisty, tak pro hinduisty. Byl postaven v 16. století, ale již dávnou dobu před tím zde bylo svaté místo – v místní řeči Newari je tento kousek Nepálu označován jako „lesní rekreační místo“. V okolí se nalézá devět jeskyní, které kdysi sloužily svatým mužům jako místa k rozjímání.

V chrámu Bajrayogini i cestou k němu proudí k lidem voda skrze kamenné kašny

Foto: Mero Raja, Wikimedia Commons

Tady by se to krásně rozjímalo, ale tlačí nás čas. Ještě nás čeká cesta autobusem z Sankhu do Káthmándú. Takovým tím, který zvenku vypadá jako orezlá krabice, ale uvniř je nazdoben barevnými stužkami a obrázky bohů. Řidič vypadá jako Vinnetou bez čelenky, ale cesta je plynulá a náš mustang se v poklidu ubírá k našemu káthmándskému wigwamu.

Inzertní sdělení: Exotické zájezdy od 18 000 Kč - videoklip černoch Hugo
CK Arcadia Air – specializovaná cestovní kancelář na exotiku – pořádá více než 380 originálních exotických zájezdů do 60 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!
Srí Lanka již od 32 590 Kč

Poznejte překrásnou Srí Lanku, jejíž perfektní mozaiku tvoří nekonečné, kouzelné pláže lemující celoročně teplé vody oceánu, chladivé a mystické hory s čajovými plantážemi, bohaté kulturní dědictví dávných kultur, přívětiví lidé i národní parky se safari.
 
 Keňa (safari) již od 37 160 Kč

Vydejte se s námi na safari do Keni a setkejte se s pravou africkou divočinou tváří v tvář. Uvidíte „velkou pětku“ – lva, levharta, slona, nosorožce, buvola – a spoustu divoké zvěře. Můžete také navštívit vesnice domorodých Masajů nebo si safari prodloužit o pobyt u Indického oceánu. Safari na míru!
Izrael již od 16 680 Kč

Navštivte místo střetu tří náboženství a putujte po historických místech pocházejících už z 1. století n. l. Uvidíte všechna místa přímo i nepřímo spjatá s životem Ježíše Krista – Betlém, Jeruzalém, Nazaret, Galilejské jezero, Tiberii a další. Zároveň si i můžete odpočinout u Mrtvého moře.
 
 Kambodža, Thajsko
již od 29 980 Kč


Nádherná panenská příroda, průzračné vodopády, zapomenuté chrámy v džungli, khmerské chrámové komplexy, dlouhé písčité pláže – to vše zažijete v Kambodži. Poznání Kambodži doplníte pobytem na ostrově Koh Chang v Thajsku.
Anketa
Do které z těchto asijských moderních metropolí byste se chtěli podívat?
Singapur (Singapur)
13.6 %
Tokio (Japonsko)
26.3 %
Tel Aviv (Izrael)
19.3 %
Šanghaj (Čína)
6.5 %
Rijád (Saudská Arábie)
3.3 %
Jakarta (Indonésie)
7.3 %
Dubaj (Arabské Emiráty)
23.7 %
Celkem hlasovalo 491 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků