Nejsnáze se do Spiezu dostanete vlakem, a to doslova z celého Švýcarska, je totiž důležitým dopravním uzlem. Ale nelekejte se představy šeredné kovové konstrukce a podivných individuí vrávorajících na špinavém nádraží – tady jsme ve Švýcarsku. Nádražní budovy oplývají dlouhou historií, čistotou a muškáty v oknech.

I díky své poloze je Spiez skrytým klenotem, který byste při návštěvě země měli vést v patrnosti. Můžete si totiž dovolit bydlet v malebném poklidném městečku, a přesto, pokud máte zvídavou povahu, vyrážet každý den za jiným dobrodružstvím, které není daleko.

Spiez je malebné švýcarské městečko v kantonu Bern.

Spiez je malebné švýcarské městečko v kantonu Bern.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Kupříkladu turisty oblíbený, ale masovější Interlaken je vzdálen kolem dvaceti minut jízdy vlakem. Podobně je na tom hlavní město Bern vyhlášené především muzei a galeriemi. Thun s půvabným starým městem se nachází jen necelých deset minut jízdy a můžete se do něj dostat i plavbou po jezeře. Od lanovky na vrchol hory Niesen, udivující skoro přesným tvarem pyramidy, vás dělí jen pět minut jízdy vlakem. A takto by šlo pokračovat ještě dlouho. Ale zpět k městu samotnému.

Lodí si můžete zajet třeba na nedaleký hrad Oberhofen.

Lodí si můžete zajet třeba na nedaleký hrad Oberhofen.

FOTO: Taťána Marenčíková, Novinky

Na nádraží stačí sejít podchodem a otevře se vám výhled na jezero ozdobené pestrobarevnými loďkami, nad kterým se zvedají hory, které si do konce května drží stále bílé vrcholky. Když se vydáte z kopce směrem k jezeru, brzy spatříte červenou střechu zámku a štíhlou kostelní věž. Pod nimi se rozprostírá nevelký přístav, blízko kterého najdete plavecký bazén, minigolf i tenisové kurty. Mezi domky jako z pohlednic, které tu a tam obrůstá rodinná vinice, se na zelených loukách pasou ovce. Prostě dovolenková idylka.

Místní vínařská produkce není masová, ale ceněná.

Tulipány, ovocné sady i krásné vinice. Takový je Spiez.

FOTO: Taťána Marenčíková, Novinky

Architektonickou dominantou městečka je hrad s přilehlým kostelem, který je vzdálen patnáct minut pěšmo od nádraží a jen pár minut z přístavu. Podle kronikáře Elogiuse Kiburgera byl postaven už v roce 933 na příkaz krále Rudolfa II. Burgundského. Velkoryse pojatá opevněná věž ve tvaru kvádru byla dostavěna okolo roku 1200. V průběhu následujících let rostla do výšky a byla přistavěna také další křídla hradu.

Hora Niesen je působivou kulisou i oblíbeným výletním místem.

Hora Niesen je působivou kulisou i oblíbeným výletním místem.

FOTO: Taťána Marenčíková, Novinky

Ve věži, která v současné době prochází rekonstrukcí, se nachází i nevšední graffiti s motivy rytířských klání. Hradem se můžete projít po vlastní ose a za zhlédnutí rozhodně stojí jak středověká kuchyně a dětská dobová postel „na kůlech”, tak i výhled na kostel a jezero z velkého sálu. Hrad i malebný kostelík jsou také oblíbeným místem pro konání svateb a koncertů.

Za zmínku stojí i fakt, že nádvoří je volně přístupné i ve večerních hodinách, a tak se můžete kochat nasvícenými stavbami a květinovou zahradou zcela o samotě. V kombinaci s projížďkou po křišťálově čistém jezeře, ve kterém se lidé v létě s oblibou koupou, budete jen složitě hledat místo s podobným kouzlem a vnitřním klidem.

Výhled na hradní nádvoří se jen tak neomrzí.

Výhled na hradní nádvoří se jen tak neomrzí.

FOTO: Taťána Marenčíková, Novinky

Tím spíše, pokud k tomu všemu připočtěte večeři při svíčkách v některé ze zdejších restaurací. Zejména do restaurantu Belle Epoque, ukrytém v hotelu Eden Spiez, se pak za lokálními sezónními specialitami sjíždějí gurmáni a milovníci vyšší gastronomie ze širokého okolí. Teprve po polknutí posledního sousta dezertu budete schopni zcela vychutnat malou moderní pohádku, kterou jistě nepohrdnou ani dnešní instagramové „princezny”.